Článek

BRIDGE & TUNNEL v dejvický Klubovně

BRIDGE & TUNNEL v dejvický Klubovně

 

BRIDGE & TUNNEL (USA) + BUGMEN + ODEUR DE VIOLETTES
4. 5. 2012
Praha, Dejvická Klubovna


Ve čtvrtek 4. května budem s Hluchem dělat koncert Bridge & Tunnel. Zase se sejdem v Klubovně a jak pevně doufáme, bude to zase moc fajn. Tentokrát ale trochu v jinym směru. Mozky jsme si z hlavy zvládli vytlouct na Beartrap, tenhle koncert bude trochu víc o pocitech, o mleodiích... Víceméně si zkrátka chceme udělat hezkej večer...

Celkem dobře si pamatuju okamžik, kdy se poprvé střetly cesty Bridge & Tunnel a Hluch Crew. Měli jsme zabookovanej koncert buď TV Buddhas nebo Cloak & Dagger, to jediný si nepamatuju přesně, když se ozvali Bridge & Tunnel, že jedou na turné a sháněj koncert na to samý datum. Tenkrát jsme to odmítli a trhali jsme si za to vlasy, protože ani jedna z výše uvedenejch kapel nám úplně nesedla a pamatuju si, jak Dave po proběhlym koncertu prohlásil, že „jsme radši měli udělat ty Fugazi z Ameriky“. Těma Fugazi z Ameriky myslel právě Bridge & Tunnel.

V první řadě je třeba uvést, že nechat popis Bridge & Tunnel na frázi „Fugazi z Ameriky“, by byla velká chyba (nehledě na to, že přirovnávat jakoukoli kapelu k někomu, jako byli Fugazi, hraničí skoro až s barbarstvím). Jako prvotní vliv v hudbě Bridge & Tunnel můžeme Fugazi najít, ale já v tom mnohem jednoznačněji slyším Gainesville scénu přelomu tisíciletí. Hot Water Music určitě. Právě proto se mi Bridge & Tunnel líbili a prakticky od tý doby, co jsme jim "neudělali" koncert, je víceméně pravidelně točím ve svý mptrojce. Oproti Hot Water Music ovšem Bridge & Tunnel střídají mužský a ženský zpěv (a to v tom samým řvo-chraplo-melodickým pojetí, jako je tomu u HWM), což celku dává úplně novej rozměr.

Rozhodně se ale nejedná o nějakou duchaprostou vykrádačku toho otřepaného tzv. Gainesville soundu (ještě když jsou navíc B & T z New Yorku, haha...). Je třeba pokračovat dál. Nedávno jsem objevil kapely, který vzešly z jiný, dnes už taky (dalo by se říct) legendární formace, a sice newyorských Latterman. Jsou to třeba RVIVR, Shorebirds, Iron Chic a nebo právě i Bridge & Tunnel. Celá tahle scéna je spjatá určitým typickým zvukem a i Most s tunelem něco z tohohle zvuku mají. Je to zvuk směrem až někam ke klasickému melodickému punk-rocku, ovšem v tomhle případě (a v případě Bridge & Tunnel obvzlášť), se nejedná o nějakej tupej college/teenage punk, ale o naprosto hodnotnej a i výrazně politicky angažovanej celek. Stejně jako třeba RVIVR, jsou i Bridge & Tunnel z poloviny dívčí kapelou, což v jejich hudbě, textech i nějakym poselství, zanechává určitou stopu.

V neposlední řadě, pokud se tedy už budeme bavit o jednotlivých vlivech na zvuk Bridge & Tunnel, je třeba zmínit i mistry řekněme indie / math-rocku, jako jsou Cinemechanica nebo Native. Inspirace tímhle směrem je patrnější na starší desce "East-West", poslední album "Rebuilding Year", který vyšlo vloni, už je přeci jen trochu urovnanější a víc "písničkářský". Přesto si na něm Bridge & Tunnel svůj typickej zvuk, kterej vychází ze všech výše zmiňovanejch inspirací, zachovali. Obě tyhle dlouhohrající desky vyšly na No Idea Records, což je label, na kterým, mimo pro mě nejlepších desek právě Hot Water Music, vyšly kapely jako Young Livers, Against Me!, Small Brown Bike nebo Planes Mistaken For Stars. No jo, jablko prostě nepadá daleko od stromu.

Bridge & Tunnel v dejvický Klubovně doprovodí pražští Bugmen a budějovická písničkářka Odeur de Violettes. Bugmen už jsou dneska stálicí pražský indie / lo-fi scény, který se vždycky v pravidelnejch intervalech vynořujou a zase mizej. My jsme moc rádi, že jsme chytli jejich aktivnější období a po delší době je zase můžeme vidět v Praze (na koncertě Hluch Crew to je skoro po čtyřech letech – ufff). Odeur de Violettes jste mohli naposled vidět třeba s Austinem Lucasem na Sedmičce.  Jsou to skvělý písničky, který každýmu koncertu přidaj další plusový body. Pokud se všechno vydaří, jak má, začneme právě s Odeur de Violettes v 19:30 venku na zahradě před Klubovnou (pokud bude třeba hnusný počasí nebo nevychytáme elektřinu, začneme ve stejný čas vevnitř). Díky moc a těšíme se!

za Hluch Crew - Váša


Bridge & Tunnel:
www.youtube.com/watch?v=VD9MbjU5uhM
www.youtube.com/watch?v=XkpaQaA3o0Q&feature=related
bridgeandtunnelmusic.com

Bugmen:
www.youtube.com/watch?v=bNTMWlrh3Qs
bugmen.wz.cz


Odeur de Violettes:
www.youtube.com/watch?v=jSdNJHngaIA
bandzone.cz/odeurdeviolettesAktuální recenze

Aktuální fotogalerie

Praha (Eternia Smíchov)

Battery (USA) + Belief (Ger)

Reklama
vegan