Rozhovor

The Offenders

The Offenders
Zdroj: , Autor: David Rudeboy

Kapela The Offenders hrála v České republice mnohokrát a vždycky se ráda vrací. V našich končinách si už získala řadu fanoušků, kteří pravidelně navštěvují její koncerty. V pátek 25. března přivezou The Offenders z Berlína novou desku nazvanou jednoduše "X". A vzhledem k tomu, že se jedná o desku vydanou logicky k 10. výročí kapely, zeptali jsme se zpěváka, zakladatele a skladatele Valeria, jak prožíval s kapelou posledních deset let.

1.

Vaše kapela existuje již deset let. Jaká to byla léta a jak vypadá kapela dnes v porovnání s minulostí ?

Ok ... těch posledních 10 let změnilo kompletně můj život. Žil jsem v malém městečku na jihu Itálie a nyní již 7 let žiju v Berlíně. Dělal jsem různý věci v mém životě než jsem se stal "muzikantem" a teď jsem pořád na cestách, vydávám jedno album ročně, hrajeme s kapelama, o kterých jsem snil jako dítě ... to je velká změna! Na druhou stranu: nemám stálou práci, nejsem bohatý a jistě ani nikdy nebudu ... ale koho to zajímá? Žiju svůj život způsobem, kterým chci, jednoduše díky mojí muzice a mým textům, v undergroundu známých jako "Offenders", to je realita dneška!

Minulost, náš opravdový začátek jako kapela, byla stejná jako u většiny jiných kapel: zkoušeli jsem hrát ve svém okolí, snažili jsme se být vidět, opíjeli jsme se ve zkušebně ... dobře, nyní bereme věci více "seriózně" než v minulosti, ale tenkrát, když jsme vydali naší první nahrávku "Hooligan Reggae" jsme byli taky skutečně krásně seriózní... Berme to jednoduše, jsme jenom o deset let starší, naše minulost je stále naší přítomností ;)

2.

Máte novou desku. Jak se liší od minulé nahrávky "Generation Nowhere"?

"X" je jiná než "Generation Nowhere", v první řadě si myslím, že má trochu více "pozitivní" texty. "Generation Nowhere" byla trochu beznadějná, zatímco "X" dává alespoň nějakou naději. Jak já říkám, byli jsme generací "nikde" a teď jsme "někde", a naše někde je jednoduše naše 10. výročí, velký krok, naděje, že přispějeme naší troškou scéně. "X" má také poprvé v historii naší kapely dva songy, které v textech mixují němčinu s angličtinou. První singl z "X" se jmenuje "Alles muss raus" (Vše musí jít), a přesně to je, jak my se cítíme být kontaminovaní osmiletým pobytem v Berlíně, mixujeme jazyky i způsob života. A lidem se líbí, jak to děláme, což je skvělé!

3.

Kde berete neustálou inspiraci pro vaše texty a kdo je skládá?

Já jsem v kapele jediný, kdo píše texty a skládá hudbu od našeho začátku, a jak vždycky říkám, mojí hlavní inspirací je můj každodenní život a zkušenosti nebo cokoli, co mě zajímá. Vždycky zpívám texty, které reprezentují mě nebo způsob mého života - můj životní příběh. Nikdy jsem nemluvil o něčem, co jsem neprožil nebo tomu nevěřil. Několikrát jsem použil formu "třetí osoby", jako to bylo v "St. Pauli Swing Hooligans", která mluví o swingové mládeži v Hamburku v době nacistické diktatury... samozřejmě, nežil jsem v té době... ale četl jsem o tom a přirozeně ze mě vyšlo, že chci udělat něco na počest swingového kultu, opravdové legendy, skupiny dětí, které hrály "černou hudbu" v době, kdy to bylo striktně zakázané zákonem... opravdoví rebelové, opravdoví antirasisti... dnešní děti potřebují znát tenhle příběh.

4.

Co můžeš říct o německé a italské scéně? Jak moc se změnila za těch deset let existence The Offenders?

Nemůžu říct mnoho o italské scéně, protože je to dlouhá doba, co jsem jí opustil a opravdu nevím, jak to tam nyní chodí. Vše co můžu říct je, že v průběhu těch let se toho hodně změnilo, přirozeně, víš jak? ... Čas mnoho věcí i lidí změnil, v dobrém i ve zlém ... I když nejsem zrovna optimista, stále věřím v lepší budoucnost, myslím, že nemůžeme jednoduše říct, že minulost byla lepší a všechno dnešní je na hovno. Pamatuju, když jsem byl dítě na konci 90. let. Nepoužívali jsme internet, poslouchali jsme kazety, četli fanziny, byli jsme v neustálém kontaktu a propojení s předchozí generací z let osmdesátých, cítil jsem se skvěle, že můžu být součástí naší skinheadské crew. Zjišťoval jsem každý den víc a víc věcí o skinheadském kultu, bavil se se staršíma klukama a snažil se "krást" nové zkušenosti a být všude, tady i tam ... a ne vysedávat celej den na facebooku nebo sledovat kapely na youtube ... samozřejmě to v mých očích bylo lepší, protože žít reálný život je vždycky lepší, než ta virtuální sračka, ale stejně ... v každé době jsi jednou nahoře a jednou dole ... vyrostl jsem a žil jsem v devadesátých letech a vyrostl jsem do dnešní doby ... Ale vždycky doufám, že může být líp, kdekoli kde zrovna jsme, v Německu, v Itálii nebo v České republice ;)

Takže se uvidíme na koncertě 25. března v klubu Buben! Keep the faith!


videoklip "Berlin Will Resist"Reklama
vegan