Defy

Prosím, mohli byste ve stručnosti představit sebe, vaši kapelu? (nějakou krátkou hisotrii atd…) Myslím, že je fajn, že znáte i hromadu dobrých českých kapel, jak jste k tomu přišli, je to díky internetu? Jaké další kapely máte rádi a ovlivnili vaši bandu?

Falão: Vlastně jsem fyzik, dokončil jsem doktorát minulý rok a teď (stejně jako posledních 6 let) žiju z grantů, sláva vládě… ;). No, začli jsme spolu hrát v 2008, předtím jsme spolu párkrát jamovali. První sestava zahrnovala ještě jednoho kytaristu, Juliana, takže jsem to byl já, Denito, Lepre a Juliano, měli jsme ten rok pár zkoušek a v této sestavě jsme odehráli jen dva koncerty, naneštěstí Juliano opustil kapelu a byl nahrazen Fernandem, který je s námi od února 2010. Fernando a Denito jsou metloši, takže naše kytarové rify jsou z velké části ovlivněny starými thrash/death metalovými kapelami, je jich příliš mnoho abych je všechny vypisoval.

Ve skutečnosti jsem byl vždycky fanoušek kapel z východní Evropy… obzvláště crustových kapel z devadesátých let z Polska, jedno z nejlepších období pro mě 😉 a nevím jak/kdy přesně jsem poprvé slyšel DREAD101, ale byla to láska na první pohled hehe, pak přišla jejich „kletba“ a stal jsem se velkým fandou českých kapel, ale na úplné špici jsou pro mě DREAD101, MGP a VIR (kteří mají bohužel jen split 7″, ale slyšel jsem nějaké jejich nevydané vály a tak doufám, že je někdo jednoho dne vydá, tak jako se to děje s nevydanými vály MGP).

Upřímně řečeno v každodenním životě neposlouchám příliš mnoho tvrdých kapel, radši poslouchám klasiku, stoner a podobně, taky nějaké online rockové rádia, v opačném případě by můj mozek byl na prach a jak bych se potom mohl soustředit na matematiku ve svých výpočtech?!?! Hehe

Čím se kromě muziky zabýváte? Radši chlastáte nebo čtete knížky?

Falão: Snažím se pořád se něčemu věnovat, život je příliš krátký, že? Hehe, každopádně život ve velkém městě jako je Sao Paulo nám nabízí řadu možností, co dělat, ale třeba dnes jsem se díval na filmy a udělal jsem si výlet do okolních měst, jen tak abych si odpočal a nadýchal se čerstvého vzduchu, hehe.

Jinak ve skutečosti miluju oboje haha, jak jsem předtím řekl, jsem fyzik, takže pořád něco píšu / čtu, vědecké práce atd. Ale opravdu rád čtu, obzvláště sci-fi romány a literaturu obecně (ruští romanopisci jsou zabijáci). Pomáhá to udržovat mysl vyrovnanou a vždy aktivní hehe. Ale samozřejmě, dobrý drink je vždy vítán, obzvláště když se jedná o česká piva, Zamiloval jsem se do nich od prvního okamžiku, co jsem je ochutnal 🙂

Jak byste zhodnotili vaše působení za posledních pár let? Co vás motivuje pokračovat? Co se povedlo a co naopak zklamalo vaše očekávání?

Falão: Jsem vděčný za všechno, co jsem ohledně hudby mohl zažít / zkusit, myslím, že hudba je důležitá k našemu růstu, k získávání nových zkušeností, poznávání nových lidí / myšlenek, ať chceme nebo ne, jsme obklopeni (na koncertech například) hromadou lidí s fantastickými zkušenostmi (většinou), které jsou schopní sdílet a poučit se z nich. Raději to beru tak, že ty špatné události mi pomohly ve vývoji stejně jako ty dobré. Lidé, které jsem mohl potkat na koncertech v Brazílii, kámoši, které mám po celém světě a měl jsem šanci je potkat osobně a každý, kterého v budoucnosti doufám poznám, potkám a atd., to jsou věci, které mi dávají energii, abych pokračoval dál a abych očekával vůbec něco od existence na sice malém místě (koncertě), leč mezi několika (ale dost) lidmi, kteří nám dávají zapomenout na zkurvenou každodenní realitu.

Kde nahráváte, je to pro vás drahé opatřit si kvalitní nahrávku? Co jste všechno vydali a co plánujete?

Falão: Řekl bych, že proces nahrávání je tu podobný jako všude jinde, jsou tu levná a dobrá místa a stejně tak tu jsou drahá, luxusní nahrávací studia. Všechny naše nahrávky byly nahrány v malých studiích, ve kterých věříme, že dokážeme udělat zvuk v dobré kvalitě a mít mohutný, ale drsný / jednoduchý zvuk, žádné zkurvené plug-iny hehe. Takže doposud DEFY nahráli / vydali 4 nahrávky: „Desprazer“ (demo s osmi vály) vydané původně na CD a potom jako kazeta v Portugalsku a Malajsii a minulý rok jako 10″ vinyl (což byla naše původní idea) a dva split 7″ EP s RISPOSTA (CZ) a TERROR REVOLUCIONÁRIO (BR). Také teď v březnu čekáme na vydání dalšího split sedmipalce se SUBTERROR, který povezeme na naše evropské turné.

Jaké jsou pro vás jakožto brazilskou d.i.y. hardcorovou kapelu možnosti  vydání nahrávky? Vím, že v Brazílii vždycky vycházela hromada výborných desek, odky to začlo být tak zkurvené, jako dnes?

Falão: Ovšem, Brazílie měla hodně aktivních kapel v 80. a 90.letech. Opravdu nedokážu říct, co všechno se od té doby změnilo. Většina lidí, včetně těch, kteří žili v obou obdobích, taktéž není schopna. Z toho, co jsem se doslechl, osobitost / závist mezi lidmi / kapelami jsou pořád stejné. Skutečně tu je okolo pár labelů, některé velké, některé menší, které ale udržují byznys v chodu. Ale většina našich desek byla vydána s pomocí zahraničních vydavatelství, nevím proč, ale spíš bych řekl, že lidé odsud jsou trochu „pomalí“. Většina (brazilských) kapel, které vydají nějaké nahrávky, jsou odkázáni sami na sebe, přičemž hledají nějakou podporu ze zahraničí, která by byla víc o „spolupráci, ne soutěžení“.

Na jakých koncertech zpravidla v Sao Paulu hráváte? Jeli jste nějaké ty výjezdy do jiných brazilských měst? Hráváte např. i s metalovými kapelami?

Falão: Navzdory své velikosti, publikum v São Paulo není tak dobré na malých koncertech. Jen pro velké kapely / akce a cizí kapely. Tohle bereme v potaz a tak se raději soustředíme na to, s kým hrajeme (samozřejmě, ne fašistické kapely hehe); od thrash/deathmetalových kapel po straight edge kapely, takže spíše hledáme to, co máme společného než to, v čem se lišíme a tedy taky udržet dobrou kvalitu koncertů. Také zkoušíme rozbít některé stupidní předsudky, které místní publikum má na to či ono.

Brazílie je fakt velká země, ale není tu mnoho míst / měst, kde se dá hrát, takže většina mini-turné je vždycky na těch stejných místech, ty jsou také celkem daleko od sebe, cestování dodávkou / autem se tím také celkem prodražuje a jedna z možností je také čekat na letenky v akci.

Mohli byste jmenovat nějaké vaše dnešní spřátelené / oblíbené kapely z Brazílie či ze světa?

Falão: Radši bych zmínil nějaké brazilské kapely, jestli to nevadí 🙂 Jedny z nejlepších brazilských grindcorů FACADA a EXPURGO!! Jsou absolutně šílené!! Zkuste nahrávky FACADA, právě vydávají třetí album!! Máme tady dvě další dobré kapely D.E.R. a TEST, obě jedou v březnu do Mexika, aby tam hráli na mexické verzi OEF. Taky TEST byli v Evropě dvakrát, ale nevím kolik turné ve skutečnosti absolvovali. Celkový výčet crust/hc kapel, které mi teď vyvstanou na mysl: DISTANÁSIA, O CÚMPLICE, metalové kapely: OMFÁLOS, DESALMADO, INFAMOUS GLORY and THE BLACK COFFINS, a hromada dalších… ufff.

O čem jsou vaše texty, jakých témat se týkají a jaké postoje vyjadřují?

Falão: Život ve zkurvené zemi třetího světa jako je Brazílie přináší spoustu témat, o kterých se dá psát. Ale je trochu komplikované psát o něčem v pozitivním duchu, v našich očích se situace pomalu vyvýjí lepším směrem, ale ne tak, jak by si lidé zasloužili, spíš jen tak rychle, aby se lidem zacpaly huby a zajistilo se znovu zvolení v dalších volbách.

Většina našich textů je o zkušenostech každodenního života, vztahu člověka k bližním, zvířatům a zemi. Jak destruktivní / chamtivé to může být, když je na pořadu dne zisk a velké utrpení. Abych citoval FILTH OF MANKIND, je těžké neohlédnout se na posledních 100 let a neuvažovat nad naší „závěrečnou kapitolou“.

Je v brazilském punku přítomen, jak to říct, (velice obecně řečeno) politický aspekt? Účastní se punkáči demostrací, jsou zapojení v nějakých organizacích atd?

Falão: O politická témata se stará jenom pár punx, většině jde spíš jen o chlast a rozbití pár výloh McDonaldu, jestli víš, co tím myslím?! Nějaký seriózní boj, jako třeba otázky rasismu nebo práv homosexuálů (které se naneštěstí týkají našeho každodenního života, stejně tak jako i lidí po celém světě, i přesto, že si někdo myslí, že některé za to stojí a jiné ne), právo někde bydlet a žít tam. Některé práva v tomhle ohledu už byla získána, ale naneštěstí problém chudoby, lidí, kteří hledají střechu nad hlavou, aby měli kde vychovávat své děti, je stále daleko od vyřešení. Je to celkem hanba (to můžu za sebe říct také) dívat se na to moře bezdomovců, alkoholiků, feťáků, co žijí na ulici… což je opravdu zneklidňující pohled, každý možná už slyšel (alespoň jednou) o „crackolândia“ (to bych volně přeložil jako „země cracku“ pozn.m.), což je místo (které se mění každou hodinou), kde lidé prodávají a kupují drogy, což je ve skutečnosti hromada lidí ze všech koutů Brazílie a také „společenská“ vrstva, můžete je separovat pomocí policie, ale za půl hodiny se objeví jinde, je to celkem strašlivé.

Prosím, byl bych velice velice potěšen, kdybys mohl napsat čtenářům v Česku něco málo o fenoménu brazilských punkových gangů… (existuje něco podobného i v dnešní době?)

Falão: Bohužel lidé, kteří „vybudovali“ punkovou scénu tady v Brazílii byli i lidé, kteří jsou zodpovědní za její úpadek, haha. Jejich vzory byli postavy z toho filmu „Warriors“. Spousta kapel z 80. let změnila svůj styl kvůli násilí, když i CÓLERA zůstává věrna svým punkovým kořenům 25 let v kuse, nehrála v São Paulo více než 10 let v pozdních 80. a první půlce 90.let haha.

Když většinu „děcek“ (starých 13/14 let) ovládá adrenalin, z násilí se stává nezvaný host a toto násilí se udrželo až do dneška. O víkendu můžeš najít spoustu punx v centru města, jak chlastají a ničí, co jim příjde do cesty, haha, ale ty nejnásilnější najdeš jen ve „Velkém Sao Paulu“ (metropolitní oblast samotného Sao Paula), když pojedeš vlakem atd, je zkurvené jisté, že potkáš je, nebo jen „carecas“ (brazilští skinheads, stejně násilní). Sem tam můžeš slyšet o nějakém zabíjení na punkových koncertech kvůli starým hloupým potyčkám.

Těm, které by toto téma zajímalo, doporučuju podívat se na dokument, který vyšel před pár lety, jménem „Botinada“, můžete to najít na youtube a/nebo torrentech (akorát nevím, jestli i s titulkama) a také dokument o historii Ratos de Porão – „Guidable“, který také ukazuje spoustu věcí o punkových ganzích a jejich přechod do metalové scény. Což je celkem důležité, toto slučování punx a metlošů. Vždyť kdo by neslyšel o době a věcech, co spolu dělali RDP a SEPULTURA dohromady. Slavné období „Brazil“ (RDP album) a „Beneath to Remains“ (Sepultura album), stejně tak jako předchozí alba.

Jaké jsou vaše postoje k právům zvířat? Je to pro vás důležité?

Falão: Ano, podporuji práva zvířat. Rád bych byl aktivnější v akcích a podpoře zvířecích útulků atd, ale nevědomky díky svému slabému postoji příjdu vždycky na nějakou omluvu, proč to nedělat. Později jsem jim začal pomáhat nějakými finančními příspěvky, obzvláště útulkům se zachráněnými zvířaty. Je tady příliš mnoho zvířat, které žijí na ulici, lidé si je kupují ve zverimexech jako roztomilé panenky a pak, poté, co už nejsou tak milé, tak jsou vyhozeny, nebo alespoň „opuštěny“ (což je stejně kruté) a nechány v útulku. Opravdu nechápu, jak můžou lidé se zvířaty zacházet tak neuctivě a ignorantsky ohledně jejich bolesti, potřeb a lásky.

Po malých pomalých krocích se to tu zlepšuje, otevírá se tu více vegetariánských / veganských míst, také sledujeme malé změny v obchodech s potravinami, kde můžeš najít více možností výběru atd. Ale žijeme v zemi, kde maso je „nejdůležitější“ část „zdravého“ jídla a také chovatelé dobytka jsou vysoce zapojení do politiky a řídí tady řadu států, tak je vždy těžké uskutečnit nějakou změnu, zlepšení, nebo vůbec vést o tom diskuzi. A abych nezapomněl, tak tady v Sao Paulo (což pro mě znamenalo hodně, když to byl poprvné navrženo před třemi lety) máme obecní vyhlášku „den bez masa“, která obyvatelstvu říká vybrat si nějaký den v týdnu a zakusit ho mít bez masa. Bylo to pěkné gesto, uvidíme, jak dlouho to vydrží 🙂

Jaké jsou vaše vize do budoucna ohledně politické situace v Brazílii? Jaká je současná situace ohledně organizovaného zločinu, drog, korupce atd., vidíte nějaký pozitivní posun?

Falão: Opravdu nejsem velký fanda do politiky, zajímám se spíš o některá témata, která mají něco společného s právami menšin. V katolické zemi jako Brazílie, „základní“ práva lidí, kteří jsou homosexuální, jsou celkem na úrovni pravěku, nejsou tu žádné zákony zajišťující jejich bezpečnost a práva, ale působí velký rozruch. Není tak obvyklé, aby na víkendovou gay parade přišlo několik miliónů účastníků. Zvláště mě celkem těší vidět to množství lidí, kteří dávají najevo svoji orientaci na veřejnosti, protože nemusíme jít tak daleko abysme na veřejnosti viděli jen hetero páry.

Naneštěstí distribuce drog je zisková a je to velký byznys, na kterém bohatne spousta lidí, takže je pro ně zajímavé udržovat organizovaný zločin / drogy v chodu, protože děcka, které prodávají na ulici drogy, jen aby si za to mohli koupit pár bot Nike, pěkné triko, hry atd. a které jsou pak zavražděny (většinou fízly) vůbec nejsou žádný problém, ani nějaká velká zodpovědnost za to v jakých sračkových podmínkách žijí. Taky kdyby tady nebyli tihle týpci, kteří představují v očích veřejnosti ty špatné, jak by potom mohli ospravedlnit ty velké policejní manévry, nevybíravé vraždění atd. Protože oni (veřejnost) mají krátkou paměť pro případy vládních podvodů / korupce a nic není lepšího, co by potěšilo veřejnost, než zabitý gangster, tak jak oni říkají „dobrý zločinec mrtvý zločinec“.

Existuje hromada krátkých dokumentů o „čištění“, které dnes vláda a policie podniká kvůli světovému šampionátu a olympijským hrám. Tvrdí, že pacifikují favely a chudé komunity, ale ve skutečnosti je zajímá jen jak získat zpět kontrolu nad některými místy, protože poptávka po realitách je dnes obrovská. Jedna z nejvyšších cen za metr čtvereční v Rio de Janiero leží v jedné z favel, to je úžasný pohled na město.

Velice se na vás borci těším, myslím, že je skvělé, že se dostanete na turné do Evropy! Chcete něco dodat? Na zdraví!

Falão: Opravdu se nemůžeme dočkat, až budem moct přijet do Evropy, není to vůbec jednoduché shromáždit dost peněz na letenky a také dovolenou z práce, obzvláště pro 7 lidí, hahaha. Ale měli bysme potkat řadu kámošů, se kterými jsme byli poslední roky v kontaktu a bude skvělé je konečně potkat osobně, dát nějaké piva a společně se zasmát a taky si s některými z nich zahrát. Je vždy skvělá zkušenost vidět, jak to ve skutečnosti opravdu funguje, myslím tím turné po Evropě pro malé neznámé kapely. Ale jsem ohledně toho pozitivní, myslím, že to bude masakr, spousta starých kámošů na cestě, noví přibudou, uvidíme také, jak chutná konec evropské zimy, jelikož přijedem rovnou z našeho léta hahaha.

Bylo mi také potěšením odpovídat na tento rozhovor, a jako vždy díky za tvou pomoc, Miruusi tvoříš část historie kapely DEFY, vždyckys nám pomáhal!! Díky moc!! A už brzo si dáme nějaký Pilsner Urquell 🙂 Nazdraví všem!!

 

Tady je náš bandcamp s válama a blogspot s novinkami:

http://defyascrust.bandcamp.com/
http://defyantisocialcrust.blogspot.com.br/