Rozhovor s MORDLOCH

Protože jsme v redakci již poměrně delší dobu co se týče rozhovorů poměrně impotentní. Nezbývá než něco někde (s povolením autorů) ukrást. A tak jsme využili situace a převzali (a nejspíš ještě nějaké převezmeme) rozhovor z papírového newsletteru Marast, který páchá Havran. Možná se tak dostane i k více lidem než pouze na papíře. První ukradeným rozhovorem budiž pokec s kolínskou partičkou MORDLOCH. V sestavě členové, kteří prošli kapelami jako Propaganda, Afterlife, Ficken Leben, Blinded a v současné době působící i např. ve Sněti.

V poslední době moje oblíbená náplň Marastu se dočkala dalšího pokračování – tentokrát na otázky odpovídali společně členové partičky Mordloch – více info blíže níže…

Autor rozhovoru: Havran

Ahoj. Nečekaně na úvod něco o kapele a členech, kdo na co a proč. S death metalem se v čechách poslední dobou roztrh pytel. Chybí vám tenhle styl muziky nebo proč?

Ahoj! Mordloch vznikl před dvěma roky, s tím, že první rok jsme nebyli úplně aktivní. Po rozpadu všech našich kapel nám to nějak začalo chybět a potřebovali jsme něco tvořit. Začali jsme hrát s Honzou Douskem, ale jeho přesun do Brna nám dal jasně najevo, že jezdit zkoušet do středních čech je blbost. Oslovili jsme starýho kámoše Jendu, o kterým jsme věděli, že bubnuje, ale netušili jsme, že takhle vhodně pro ten náš bordel. Máme za sebou kapely jako Propaganda, Afterlife, Blinded, Pray for Death, Ficken Leben, Garrigue, Skrot a Kuba hraje současně ve Sněti. Úplně si nemyslíme, že hrajeme striktně deathmetal, ale samozřejmě co posloucháš, to podvědomě tvoříš. Čímž vlastně trochu odpovídáme na čtvrtou otázku. Ono když hraješ asi 15let v kuse disbeat, tak tě trochu jinej žánr dost nakopne.

Co znamená název kapely? Je to snad německy? Nějaká historka ke vzniku názvu/kapely?

Mordloch je jeskyně na Kokořínsku a už z názvu, což je spojení dvou německejch slov vyplývá, že se tam neděly žádný dobrý věci. Takže „Smrtící jáma“ byla jasná volba. Začalo to spojením první vlny covidu a Kubový, Bučajem zlomený hnáty.

Kolik toho máte s Mordlochem (snad to skloňuju správně) za sebou, od první myšlenky přes zkoušky po koncerty, kolik jich zatím bylo a na jakých zajímavých místech (zkoušky i koncerty). Asi jich zatím nebude pod tímhle názvem moc nebo mi zase něco uteklo?

Spoustu zkoušek s Honzou Douskem, potom spoustu zkoušek s Jendou, aby si to všechno sedlo. Mezi tím jsme zkoušeli s Mírou Vokálem za vokálem, ale nakonec nám to uplně nesedělo. Mírův zpěv je super zlo, ale do toho našeho utahanýho metloše to moc nepasovalo. Každopádně u něj na Phobii vyjde deska a za to mu děkujem! Zatim jsme odehráli tři koncerty. Dvacátý výročí Pallasit festu, Punx treffen zarch a výročí baru Pod hodinama, kde vlastně zkoušíme. Pár akcí se ale ještě do konce roku rýsuje!

Jakou muziku jednotlivý členové poslouchaj, praktikujou mimo kapelu? Jaký jsou vaše předchozí nebo současný kapely nebo tělesa včetně krátkýho popisu – hudební/myšlenkový styl, doba trvání, nahraný/vydaný věci, aktivity mimo Mordloch?

Jak už jsme zmínili v první otázce. Kuba je aktivní ve Sněti na škopky. Jenda má za sebou nějaký trapový beaty. Jinak muziku jedem dost multižánrově. Totální klasika jako Black Sabbath, Mötorhead atd., ale vlastně od rapu, ambientu přes Pinkfloyd až po šílený goregrindový oldschooly.

Zaregistroval jsem nahrávku, zatím jen v digitálu. Plánujete nějakou tu plastovou píčovinu (vinyl, MC, CD)? Taky bych ještě odbočil k Ficken Leben – ty jsou na tom jak? Vyšlo něco jinak než digitálně?

Zatim jenom digitál, ale už se řeší jak vynil u Phobia records, kazeta u Filth Junkies, CD u polskejch Behind the Mountain records a další CD s nějakým merchem u brazilskejch Nihil productions. Ficken Leben už je mrtvola, ale vydali jsme kazetu se dvěma nahrávkama z roku 2016 a 2019.

Jak jste pro/ežívali covidovou dobu plnou příkazů a zákazů, chaosu a zmatku. Znova to nabírá na obrátkách. Máte pocit, že to někdy skončí nebo už konečně maj tu podobu systému, kterou vždycky chtěli a budou se snažit to udržet?

Tohle je dost těžká otázka. V hraní s tímhle projektem nás vlastně covid vůbec neomezoval, naopak „díky“ němu jsme měli čas něco tvořit. Samozřejmě, když ti někdo zakáže překročení okresu, tak ti to moc do karet nehraje, ale vždycky se to nějak dalo obechcat. Kuba měl třeba například napsaný prohlášení, že jede Markovi opravit havárku vody a šel si se sikovkama hrát metal! Každopádně každej den měnící se restrikce Babišovy vlády tě dokážou akorát nasrat. Smrt estébákům! Smrt hnijícímu prezidentovi!

Plány do budoucna, pro případ, že korona nakonec jednou pomine a pro variantu, že ne..

Až se nebude moct hrát, tak se bude víc zkoušet, chlastat a nahrávat. To je jednoduchý.

Čím se živíte, kde pracujete, baví vás práce kterou vyděláváte na život?

V kapele máme dva kuchaře a jejich směny dost dokážou házet vidle do kapelních plánů. Bučaj vaří ve vegan restauraci Pastva na Smíchově, Jenda vaří ve fabrický jídelně Sázavskejch skláren, kde maká i Kuba na údržbě/vývoj strojů a zařízení. Marek tetuje a teď s kámošem rozjížděj výrobu tiskařskejch lisů Ritualis. Vlastně celkově řemeslo.

Budu rád když připojíte některé ze svých textů, protože jak jsem hluchej tak nerozumím.

Inspirací jsou nám asi veškerý „krásy“ života, ve kterým se nacházíme. Lidskej druh, kterej hubí sám sebe na světě, lidskej druh kterej zpustoší vše co může. Příroda, která vrací úder jako daň za naše činy. Občas zacházejí i do lehce filozofický roviny, řešíme v nich neodvratný stárnutí tělesný schránky, utíkající krátkej čas na světě a podobně. Některý z textů jsou reakcí na současnou situaci ohledně války, kde bezbranný těla končej v suti a hrobech. Např.: Jeden náš song „Z trosek měst“. Texty jsoudocela krátký, protože s našima muzikantskejma schopnostma, řvaní během hraní na kytary/basu pro nás není úplně jednoduchý. 10. Závěr patří tradičně vám ať už chcete sdělit cokoliv. Je nám jasný, že Marast čtou lidi, co to maj v hlavě nejspíš v pořádku, ale nechovejme se k sobě jako čůráci.

Šachta
Mezi dnem a nocí není rozdíl. Žijem v noci která nekončí.
Lícní kost jak sloup od márnice. A pravda je mrtvá. Ticho je.
Černej dým se dere ze šachty. Se dere ze šachty. Ticho je.

Červi lidskosti
Červy lidskosti vyžrali mízu země. Dar života hnije, smrdí a
rozpadá se. Silná mysl se nepoddá. A kosti už dávno praskají.
Červy lidskosti vyžrali mízu země.

Vše živé
Kdo nespadl na dno, neví jak řeže čas. Do těl našich, životem
ochablých. Jak žiletka hladce. Prořeže kůži naší.

Pouta zlosti
Pouta zlosti. Roztříští se. Budiž země. V plamenech svých. Uškvaří
se. Poslední živý. Kát se tak pozdě. Ke konci žití svého. Ve smrti
naději. Pouta zlosti. Čelem k hříchům svým.

Z trosek měst
Ten řev a bolest. Prorostl v nás. Tak krátce žili. Leží obličejem
k zemi. Neseme utrpení. Všech bílých rukou. Dětských těl. Z trosek
měst.

Do rakví
Ubohej život. Je moucha v pavučině. Omotaná a otrávená. Nit
přede smrt. Lidskej život. Je stáblo trávy před kosou. Nabroušená
krví. Posílá těla do rakví.