Suffer The Pain

Úvodní klasická otázka. Datum vzniku, členové, diskografie, historie … prostě všechno od založení kapely do současnosti … Hráli jste předtím někde jinde než v Suffer The Pain?

Stefan: Start Suffer The Pain se datuje k novému roku 2012 a kapela se skládá ze dvou členů – mě (Stefan) a Johan. Doteď jsme nahráli a vydali dvě kazety („The Death“ a „The Last Massacre“), brzy vyjde split 7″ EP s Bombs of Hades. Před pár lety jsme s Johanem hráli v grindcore kapele Fromtheashes, a protože to byly skvělé časy, chtěli jsme něco založit a hrát spolu ještě jednou.

Johan: Jo taky budeme mít pár songů na kompilačním LP „Dimmorna Skingras“, které by mělo vyjít co nevidět.

Co vás inspirovalo k založení kapely? Jaké jsou vaše oblíbené smečky?

Stefan: Prostě hrát metal / punk muziku, nahrávat nový vály a užívat si to co to dá. Ale teď už přemejšlíme o tom jak z toho udělat „opravdovou“ kapelu a doufáme, že budeme moct udělat a zahrát si nějaký koncerty po Evropě a pořád dál vydávat kazety a vinyly … fakt mi to chybí už z dob, kdy jsem působil ve Fromtheashes. Mám spoustu oblíbenejch kapel, např. Napalm Death, Dissection, Disfear, Kontrovers, Skitsystem, Wolfbrigade, Rotten Sound, At The Gates atd. atd.

Johan: Mezi moje oblíbené kapely můžu zařadit např. Bad Religion, Mob 47, Anti Cimex, Krigshot, Hellnation, Wolfpack/brigade, Code 13, starý Napalm Death a Terrorizer, Thastrom, G-anx. A kdyby přišlo na metal tak poslouchám Dismember, Blind Guardian a Iron Maiden.

Co texty? Politika, antifa, antikapitalismus … nebo jde spíš o osobní témata?

Stefan: Texty jsou většinou inspirovány horrorem. Možná se jim dá říkat gore texty? Ale najdete tam samozřejmě antiválečný, antináboženský texty či pasáže a věci o tom, jak lidstvo ničí zemi a všechno se mu daří dokurvit. Prostě píšeme o čem chceme, ale samozřejmě jsme antifašisti!

Navážeme na předchozí otázku … zdá se, že o texty a poselství v nich se už málokdo zajímá, přitom je to jedna z nejdůležitějsích věcí na hardcoru … vypadá to jako by se dnešní nová krev zajímala už jenom o image, kolik alb si stáhli za poslední tejden atp. Jak je to ve Švédsku? Setkali jste se už s něčím podobným?

Stefan: Fakt nevim, nikdy jsem o tom neslyšel. A nikdy jsem nad tím ani nepřejmejšlel.

Download nebo vinyl ? Nebo kombinace? Dá se najít vůbec něco pozitivního na stahování?

Stefan: Kazeta hahaha! Ne teď vážně, preferuju vinyl, skoro vůbec nestahuju. Všechny naše nahrávky jsou sice zdarma ke stažení, ale to z toho důvodu, aby si to lidi mohli poslechnout a třeba říct, že se jim to líbí a pak podpořit kapelu i jinak … takže tohle by na tom mohle bejt to pozitivní.

Johan: Downloading je pohodlnej způsob jak se dostak k hudbě, ale co je to za zábavu mít všechnu muziku na počítači? Podporujte DIY kapely a labely a kupujte desky! Samozřejmě je ale download dobrý v případech, kdy si lidé z nějakého důvodu nemůžou desky dovolit.

Prozraďte nám více o vašich nahrávkách. Doteď máte na kontě dvě demo kazety, je to tak? Kde jste nahrávali a jste spokojení s výsledkem? Fakt mám obě kazety hodně rád, parádní mix crustu a death metalu s punkovým zvukem. Bylo to záměrem?

Stefan: Jo správně, dvě kazety a jsme s nima fakt spokojení … všechno si nahráváme sami, takže máme výslednej zvuk pod kontrolou. Díky za chválu! Jo a na začátku to byla fakt myšlenka hrát styl, ve kterým zkombinujeme všechny naše oblíbený kapely a styly. Přístí rok bysme chtěli nahrát materiál na první album.

A znovu trochu navážeme na předchozí dotaz. Proč kazety? Jako mám tenhle formát hodně rád (dema atd.), ale 99% kapel používá v současnosti spíš jenom CD-rka nebo downloady. Takže skutečnost, že vy jste to pojali od začátku trochu jinak je velkej bonus pro vás … a samozřejme to bylo taky velký překvapení.

Stefan: Nemám vůbec rád CD-R formát … vlastně by se dalo říct, že mě CD formát nezajímá vůbec. A hlavně mám taky rád kazety a dalším důvodem bylo i to, že vydat to na kazetě bylo docela levný. Budeme vždycky naše nahrávky vydávat pouze buď na kazetách nebo na vinylu, nikdy na CD!!!

Johan: CDRka jsou nudný.

A co hrát naživo? Máte nějakej plán? Jste dvoučlená kapela, takže předpokládám, že asi těžko budete hrát nějaký koncerty? 🙂 Chci jít někdy na váš koncert třeba u nás v Čechách!

Stefan: Jo jak jsem to už napsal o něco vejš, chceme jezdit na turné a hrát naživo! Takže právě teď hledáme nový členy do kapely a doufejme, že brzy začneme hrát i nějaký koncerty. Doufám, že se i k vám někdy dostaneme! Obscene Extreme festival byl parádní a chceme tam hrát znovu (už jednou jsme tam hráli v roce 2006 s Fromtheashes).

Hrajete ještě někde jinde, máte nějaké projekty nebo jste aktivní v nějakých organizacích?

Stefan: Johan zpívá ve Slaktrens a já hraju na kytaru v punkrock kapele Prins Carl.

Johan: Taky dělám label Rawby Records, i když je momentálně trochu u ledu. Ale připravuju zabijáckou desku, dvanáctipalec Utanförskapet. Fakt dobrej nářez se členy Uncurbed, Svart Parad atd.

Doporučte nám nějaký kapely z vašeho města a okolí, místa na hraní, prostě krátkej scene report.

Stefan: Pár kapel z Västerås: Stick & Brinn, Bombs Of Hades, Angers Curse, Mentally Axed … a stejně jsem jich asi pár zapomněl. Nemáme tady pořádný místo na hraní … jenom dva prachymilující zasraný kluby přímo ve Västerås.

Johan: Máme tady pár sXe lidí, který v současnosti dělaj koncerty, ale většinou to jsou hrozný sračky a nikdy jsem na žádným jejich koncertu nebyl.

Máte rádi vaření? Podělte se s nám o nějakej recept. Vaše nejoblíbenější jídlo?

Stefan: Jo vaření je v pohodě haha … Jím hodně těstovin, takže můj recept je asi takovejhle: všechno co máte doma smíchejte s jakoukoliv těstovinou a kečupem! Hotovo!

Johan: Mám fakt rád tzay (googlete …) s burákovou omáčkou. Pak mám rád hodně i indický jídla, ale ty neumím uvařit.

A co vaše mimohudební zájmy, koníčkové? Nějaký úchylnosti? Třeba fotbal, lední hokej, sbírání známek nebo komiksů?

Stefan: Nemám žádný … jenom pracuju, hraju a poslouchám hudbu. Většinu volnýho času koukám na filmy a piju pivo. Jsem dost nudnej týpek hahaha.

Johan: Jsem momentálně slušně závislej na hraní Diablo II.

Jaká je vaše nejoblíbenější nepunková kapela a s ní spojené vlivy na vaši tvorbu? … Já např. když jsem z toho crustu metalu hardcoru unavenej, poslouchám hodně hip hop a občas úplně ulítlý věci. Co vy?

Stefan: Poslouchám rock jako třeba Bruce Springsteen nebo Guns n Roses. Taky mám rád hip hop, třeba Looptroop.

Johan: Jo kdysi jsem poslouchal hodně hip hopu např. Dead Prez, Immortal Technique, starý Looptroop.

Protože jsem se v poslední době zbláznil do piva a malejch pivovarů, nedá mi to a musím se zeptat i vás. Jaký jsou vaše nejoblíbenější značky? Nějaký dobrý pivo z vašeho okolí, který se dá pít?

Stefan: Moje nejoblíbenější značky jsou Newcastel a Innis & Gunn. Ale taky má rád hodně cider jako Old English a Strongbow. Máme tady malej pivovar jménem Hantverksbryggeriet a některý jejich piva jsou fakt dobrý.

Johan: Taky mám rád hodně pivo. Mám rád IPA piva a taky belgický trapistický piva (díky Janovi z Agathocles za seznámení se s Westmalle trippel), ale na druhou stranu si užiju i ty nejlevnější ležáky. Prostě je to velká zábava ochutnávat nový piva z malejch pivovarů.

Nejlepší album posledních měsíců? Nebo naopak třeba podle vás nejhorší? Který album vás inspirovalo nebo naopak zklamalo? Nebo jaká kapela, kterou jste viděli naživo, byla skvělá, i když jste to fakt nečekali? Nějaký překvápka?

Stefan: Neposlouchám moc nový muziky, musím to ale co nejrychlejc napravit. Poslední koncert, kde jsem byl a kterej byl vážně skvělej, byl Toxic Holocaust s Kvoteringen.

Johan: Dostal jsem CD se Suffering Mind minulej tejden a poslouchám ho hodně často, výbornej grind sypec! Minulej víkend jsem viděl naživo Entombed, Bombs Of Hades a Tormented. Zvlášť Tormented byli naprosto vynikající.

Znáte nějaký český / slovenský kapely? Jestli jo, tak který …

Stefan: Takhle z hlavy mě napadaj Lycanthrophy a Guided Cradle, ale já mám fakt špatnou paměť na jména …

Johan: Rabies, Malignant Tumour, Mörkhimmel (jsou z Čech, že jo?) … to je jen pár, na který si takhle z fleku vzpomenu.

Mno tak to bude všechno, takže tady je prostor pro vás … plány, budoucnost, top teny … prostě cokoliv na závěr.

Stefan: Díky za zájem o naši kapelu a přejem ti všechno nejlepší a ať se daří. Nezapomeňte si koupit naši kazetu anebo si naše nahrávky můžete stáhnout zdarma na netu přes naše stránky www.sufferthepain.blogspot.com. A kdyby nám někdo chtěl vydat kazetu, sedmipalec nebo velkou desku, napište nám. Doufám, že se uvidíme na nějakém našem koncertu! Cheers!

Johan: Cheers Mirek a pokračujte v dobré práci!