Akustický benefit pro dejvickou Klubovnu

 

THE PLEASANTS (USA) + FETCH! + UNKILLED WORKER + VÁCLAV FIEDLER + JUST FOR BEING
11.12.2010, od 18:00 h
Praha, Cafe Technika (budova Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6)


V sobotu 11. prosince proběhne akustický benefiční koncert pro dejvickou Klubovnu, právě v Klubovně. Rozepisovat se o tom, jak moc důležitá je existence malých alternativních klubů jako je Klubovna pro nezávislou, DIY kulturu, nemá příliš smysl. Bez podhoubí, kde může kultura vznikat z potřeby kulturního vyžití a ne ze snahy vytvářet zisk, by hudební i jiné scény pošly na úbytě. A vzhledem k tomu, že prostor, kde by tohle podhoubí mohlo vznikat a realizovat se, je dost vzácný, je potřeba ho chránit a pomáhat budovat. Buď to chápete, a nemusím vás v tom utvrzovat, nebo ne, a nepřesvědčím vás.

O historii situace okolo Klubovny napsal něco málo jeden z produkčních klubu, Janek Špinka:

„Klubovna je studentský klub v pražských Dejvicích v objektu bývalé školky, který MČ Praha 6 v květnu 2009 pronajala o.s. Povaleč – neboli lidem kolem letního festivalu Povaleč. Od května do října probíhaly v objektu nezbytné rekonstrukce, vše v duchu DIY. Z ruiny vzniknul klub, který od listopadu 2009 do července 2010 nabízel návštěvníkům stále více programu – od koncertů, přes divadla a promítání až po bleší trhy apod.
V červenci byla Klubovna úředně zavřena. Důvodem byla chybějící kolaudace budovy. Od srpna jsme tedy začali obíhat úřady, shánět razítka, dodělávat umyvadla apod, abychom mohli Klubovnu opět rozjet. V projektu, který jsme začali úřady prohánět již dávno před uzavřením, ovšem nejsou obsaženy úpravy, které plánujeme udělat a které, jako například ventilace, jsou nutné pro plný provoz Klubovny. Jelikož už tak jsme do Klubovny narvali všechny prostředky, kterými jsme my, či naši ochotní blízcí disponovali, snažíme se Klubovnu teď zprovoznit co nejrychleji a opět začít fungovat. Na dalších nutné úpravy (ventilace, okenice na sál a pořádné vytápění), které jsou podmínkou toho, aby Klubovna mohla fungovat jak regulérní hudební klub, momentálně bohužel již nemáme prostředky. Do doby, než se nám je podaří získat, bude Klubovna fungovat, avšak jen s méně hlučným programem, tudíž bez klasických koncertů.“


Proto tedy benefit, a proto akustický. Teď něco „málo“ o tom, kdo na akci zahraje. O co a koho jde v případě The Pleasants asi nejlépe vystihnul Mr. Banana ve svojí pozvánce:

The Pleasants je společný projekt, kde se sešel Mike Matta s Amandou Rogers. Jejich první deska s názvem „Forests and Fields“ pak zachycuje vyjímečnou konstelaci, která vznikla, když spolu putovali hlubokými lesy jejich milovaného Vermontu, které stále poskytují úkryt všem, kteří chtějí na chvilku opustit šílený tep civilizace. Mike a Amanda se při svých cestách probíjeli hlubokými údolími, překonávali větrné vrcholky kopců a prošli nespočet prašných cest. Přitom zjišťovali, že si téměř vždy zpívají společnou písničku a kromě lásky k nádherné přírodě je spojuje i láska ke starému rocku, blues a grunge. The Pleasants jsou pak středobodem toho všeho a v současné době je tenhle vyjímečný hudební projekt na cestě po Evropě.“

Dál je to sebranka obvyklých podezřelých v netradičních rolích. Fetch! a Unkilled Worker patří k partě ze Silver Rocket, co se po večerech injekčně sjíždějí decibely. Pro Fetch! bude hraní „potichu“ asi největší výzva ze všech, protože nejsou ani jednomužný projekt jako Unkilled Worker, ani osamělí střelci jako Václav Fiedler. Fetch! „nahlas“ jsou luxusní, a jedenáctého v Klubovně budete mít nejspíš jedinou možnost je vidět bez hlukového štítu a ucpávek do uší. Todd Nesbit aka Unkilled Worker nedávno oficiálně uzavřel kapitolu spolupráce s OTK v přestrojení za The Nesbits a začal pracovat na novém materiálu. Je otázka, co bude hrát, ale vsadím boty na to, že Todda potichu ještě nikdo nikdy hrát neslyšel. Další na seznamu výtržníků pro ten inkriminovaný večer je Václav Fiedler, což je kytarový country válečník ze Sedlčanska, co se nebojí změřit síly s lecjakou instrumentářkou. Ten je s akustikou jako doma, takže to všem přítomným hardcoristům, pankáčům a rockerům patřičně natře. Poslední na seznamu, a jako první na pódiu, budou anarcho-popíkáři Just For Being, kteří se bez elektriky také obejdou.

 

Přibližný rozvrh:
22:00 – 21:20,  The Pleasants
21:10 – 20:40, Unkilled Worker
20:30 – 20:00, Fetch!
19:50 – 19:20, Václav Fiedler
19:10 – 18:40, Just For Being

 

THE PLEASANTS (acoustic grunge, folk, USA; thepleasants.bandcamp.com)
FETCH! (DC punk, Praha; www.fetch.cz)
UNKILLED WORKER (extreme noise tenor, CZ/Can; www.unkilledworker.worldpress.com)
VÁCLAV FIEDLER (folk/country/instrumental, Sedlčany; bandzone.cz/vaclavfiedler)
JUST FOR BEING (anarcho/pop/punk, Sedlčany; bandzone.cz/justforbeing)