Pátek, 10. července, 2020

Fede de la Calle aka Fede Edge (zpěvák španělských Minority Of One či Truth Through Fight) nedávno představil svojí novou kapelu SAND AND SALT. V ní obstaral zpěv, kytaru i basu, na bicí jej pak doplnil Adrián Bouza. Ve stejný den SaS vydali rovnou dvě EPs, jmenují se “All The Good Things” a “Thrive!” a obě najdete na bandcampu. Každé má trochu odlišný zvuk, první jmenované je spíše melodičtější poppy punkrock záležitost, zatímco druhá zmíněná nahrávka je blíže tradičnímu youth crew hardcore stylu. Melodické, chytlavé, energické! Ve fyzické podobě zatím dostupné pouze na kazetách, které můžete za pět euro objednat u Drone Attack records.

Neúnavní a nezastavitelní NAPALM DEATH chystají další album, jmenovat se bude “Throes of Joy in the Jaws of Defeatism” a vyjde 18. září u Century Media. Zpěvák Mark “Barney” Greenway se k jeho ústřednímu tématu vyjádřil následovně: “Nelze si nevšimnout jak všude kolem rapidně roste strach a paranoia, které jsou generovány vůči naprosto komukoliv, od migrujících lidí po osoby potýkající se s vlastní sexuální identitou. Tento jev se začal odrážet ve velmi vyhrocené rétorice, z níž je vyloženě cítit jak blízko má k násilí. Ne každý se pochopitelně uchyluje k takovému typu reakcí, ale i naprosto základní nedostatek porozumění může časem narůst do nebezpečných rozměrů. Netvrdím, že se snad jedná o nový fenomén, v poměrně nedávné historii už taková rétorika byla používána nenávistnými lidmi v politických kruzích, a já cítím přirozenou potřebu podat nějaký protijed v podobě podpory základní lidskosti a solidarity.”
Ústředním motivem artworku, jehož autorem je opět dánský vizuální designér Frode Sylthe, je násilně zabitá bílá holubice (jakožto symbol míru a spolupráce), na jejímž zkrvaveném hrudníku lze spatřit symbol rovnosti (“E” = equality). V podobném duchu se pak nese i název celého alba, na němž se objeví celkem dvanáctka skladeb. Předobjednávky budou spuštěny přesně za dva týdny, v ten samý den bude zároveň zveřejněn první singl.

Pátek, 10. července, 2020

Tak o nové desce THE WAR GOES ON již víme (poslední zprávy hovoří o schváleném testpresu) a další dvě desky, které na tomhle kodaňském labelu vyjdou, jsou POWER FACE“Door slammed shut” 7″EP (švédský špinavý hardcore) a KALASHNIKOV –  “s/t” 7″EP (starý dánský punk, reedice nahrávky z roku 1984). Odkazy na jednotlivé tituly a hlukové ukázky tady.

Pátek, 10. července, 2020

Americký label, který již vydal desky kapel jako Brünner Todesmarsch či Hospitalet, nahodil na bandcamp připravované tituly, kterými jsou KAJSAJUNTTI –  “Rawpunk Forever” kazeta  (ex-Dispose) či FORCLOSE“Fear Of Bombs” 7″EP. Každopádně všechny i dosud vydané tituly si můžete právě na labelovém bandcampu poslechnout.

Pátek, 10. července, 2020

Avizované čtvrté album italských vampire punks HORROR VACUI je venku, pod názvem “Living For Nothing” vyšlo u Agipunk records. Obsahuje osm skladeb post / goth punku ovlivněného kapelami jako The Cult, A Flock Of Seagulls, Chameleons nebo Fields Of The Nephilim – celé si to můžete poslechnout tady. Artwork vytvořil Andrea Bonini z Aus Tears.

Nová power violence úderka BOBxLAZAR z Chicaga, kterou jsme nedávno představovali tady, zdá se hýří aktivitou. V krátké době vyplivli další nahrávku, byť tentokrát “pouze” se dvěma záseky. Jmenují se “Melting Ice” a “Abducting Cops” a oba najdete na bandcampu. Zisky z prodeje poputují na afro-americkou neziskovku Good Kids Mad City, usilující o ukončení násilí v Chicagu (více info na jejich fb).

Čtvrtek, 9. července, 2020

Americká 90´s hardcore kapela RAINDANCE (v sestavě se členy Have Heart, Verse, Convulsions, V-Sect, Violent Sons) má na kontě několik EPs a singlů, ale v kolonce řadové album zela mezera. Paradoxem je, že v roce 2014 album s názvem “Bite” nahráli, ale z různých důvodů nikdy nevydali. Nyní ve spolupráci kapely s Atomic Action! records se na internetech objevila alespoň jeho digitální verze, najdete ji např. zde. Veškerý profit z prodeje nahrávky je benefiční pro The FANG Collective (web, facebook). Doplňme, že tahle kapela z Nové Anglie působila v letech 2007 až 2011 pod názvem OUTRAGE.

Čtvrtek, 9. července, 2020

Švédský raw punk / d-beat GENÖME, který můžete znát z kompilace “Dis is Malmö” či jejich debutní kazety “The Sound Of Loud Ringing In The Ear” chystá debutní album na vinylu (CD i kazetě). Album se bude jmenovat “Young, Beautiful & Free” a vyjde v mezinárodní spolupráci (Not Enough Records, Phobia Records, Up The Punx, Bullwhip Records, Doombringer Records, Distro Rakkos, Ryvvolte Records a Punk Bastard). Tady je drobná návnada. V kapele působí mj. členové Crutches či Svart Städhjälp.

Čtvrtek, 9. července, 2020

Tři nové tituly vyjdou v blízké době na Iron Lung Records. Jde o KOBRA“Confusione” LP (starý italský hardcore), CAGES “A World In Song” LP (avantgardní ambient) a HURAÑA“Brujas, Cholas E Inventadas” 7″EP (špinavý punk z Mexika). Ukázky tady.

Třetí album anglických SVALBARD se bude jmenovat “When I Die, Will I Get Better?” a vyjde 25. září u Holy Roar (předobjednávky). Venku je z něho první singl “Open Wound”, pojednávající o domácím násilí. “Bolest, kterou zmiňuji v textu této písně, není zdaleka jen moje, cítí ji mnoho lidí, kteří byli také vystaveni domácímu násilí.” dodává k tomu zpěvačka Serena Cherry. “Píseň zároveň vyvolává otázky, proč je domácí násilí v dnešní společnosti stále tak časté a jak můžeme lépe pomáhat jeho obětem.” Skladbu si prostřednictvím videoklipu můžete poslechnout tady.
Z dostupných statistik vyplývá, že v EU zažije fyzické a/nebo sexuální partnerské násilí každá třetí žena. V průměru 39% žen uvádí, že ví o jiných ženách, které jsou oběťmi domácího násilí v okruhu svých přátel a rodiny. 43% žen pak zažily nějakou formu psychického násilí ze strany současného nebo bývalého partnera. „Ve světě kvůli domácímu násilí zemře každý den 137 žen. Bolest a utrpení nekončí jen u těchto žen, ale jde mnohem dál, protože se dotýká i jejich dětí a ovlivňuje to naši společnost,“ uvedla Tereza Maxová, patronka Nadace Terezy Maxové dětem. Dopátrat se přesných statistik však není jednoduché. Ženy o násilí, kterého se na nich dopustí jejich partneři, mlčí a jen asi třetina z nich je ochotna přiznat, že se něco stalo – v rodinách se o domácím násilí zkrátka nemluví. Podobné je to i u dětí, pomoci se podle kvalifikovaných odhadů dostane jen 10-15 % dětí, které si v rodině projdou bitím nebo násilím a jsou evidovány úřady. Velký počet dětí, které prožijí domácí násilí, se do evidence vůbec nedostane – úřady zachytí jen nejzávažnější případy, podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí ČR jich bývá ročně přibližně 2 500. Mužské oběti pak tvoří zhruba 8% celkového stavu, ikdyž i toto číslo je spíše podhodnocené.
Podle zkušeností ze zahraničí čísla v době nouzového stavu v důsledku pandemie Covid-19 ještě rostla – stres, nejistota, nemožnost opustit své domovy či konzumace alkoholu v mnoha domácnostech vedla k eskalaci agresivního chování až o 30%.