PRISONERS OF WAR o textech debutní desky

Texty hrály v hardcore / punku vždy významnou roli. V jedněch najdeme emocionální tíseň, v jiných radikální politický postoj. Občas z nich lze vycítit melancholickou romantiku, občas slouží jen tak pro pobavení a občas nabádají k občanské neposlušnosti. Můžeme v nich hledat oprsklou provokativnost stejně jako rozšiřování povědomí. Některé mohou být naprosto jasné na první dobrou, některé posluchače donutí hloubat a přemýšlet či v nich hledat skryté významy, některé zase zůstanou co se týče obsahu sdělení navždy skryty v mysli toho, kdo je napsal.

Časy kdy byl v kurzu street punk / chaos punk / pogo punk (ať to nazveme jakkoliv) jsou dávno pryč, nicméně i v dobách jeho největšího rozkvětu bychom domácí kapely hrající tenhle styl spočítali prakticky na prstech jedné ruky. I v dnešní době ale najdeme pár mohykánů, kteří rychlý a přímočarý punk / hardcore pořád drhnou. Jednou z těch novějších jsou Prisoners Of War z Olomouce. Už při prvním pohledu na jejich debutový počin “Wrong Place – Wrong Time” na bandcampu je zřejmé, že pánové mají co říct a taky to říct chtějí, takže byla celkem jasná volba, že v dalším díle rubriky o textech kapel strávíme pár chvil právě s nimi.

„Zdravíme všechny čtenáře,
jmenujem se Prisoners Of War a jsme mladá olomoucká HC Punková kapela. Naše songy jsou rychlý, jednoduchý a přímočarý. Žádný vyhrávky a pozlátka, prostě jen svižná hudba a nasraný texty. Moc děkujem Bukymu za příležitost přispět naší troškou do mlýna, z našeho repertoáru jsme vybrali 6 textů, který tady tak trošku rozeberem. Nedávno jsme vydali první album, najdete ho na všech klasických internetových platformách.“

 

BOULEVARDS OF MY TOWN
Celkem jasný, o co tu jde. Je to o našem townu a o našich životech v něm. Olomouc není zrovna největší město na světě a punková základna se rozutekla do světa. Kluby, kde se hrály koncerty, zavřely, ale my zůstáváme a snažíme se  to tu znovu rozjet. My to tady milujeme a dokud tu budem, tak bude i punk v Olomouci.

HATE 88
Náš první song a původní zamýšlený název pro kapelu. Ještě, že jsme se tak debilně nepojmenovali 😀 Song je, jak název napovídá, o nenávisti k náckům. V Olomouci to bejvalo ostrý a jít si jen tak po ulici bylo celkem nebezpečný. Furt se musel člověk koukat kolem sebe, jestli náhodou není v hledáčku nějaký plešatý skupinky. Přišlo mi, že snad seděli v každé knajpě, do které jsem přišel. Dnes je to tu už celkem OK. Někteří staří punkáči by ti řekli, že ti mladí, co to nezažívaj, vědí hovno. Ale já jsem za ty mladý rád, že to nemusej snášet. Vždyť to je to, co jsme si přáli… Aby byl na ulicích klid a konečně to tak většinou je.

Serou mě ovšem někteří internetoví bojovníci, comají vlajku Antify místo avatara a nácka viděli jen v Kultu Hákového Kříže. Takový lidi se na tebe snažej najít špínu a vytvářej si nesmyslný konspirace, který ničí reputace kapel. Ale těchle kreténů je jen pár… Jako v každé jiné subkultuře, i v punku se takoví šulini najdou. Destroy Fascism!

PUNK ROCK SAVED MY LIFE
Název tracku říká vše. Každej ve svým životě asi zažil období, kdy byl na dně a už nechtěl jít dál. To se stalo i mně. Jediná věc, co dávala v ten okamžik mému životu smysl a co mě nějak naplňovala, byl punk rock. Pro každýho to může bejt něco jinýho, ale pro mě je to muzika a kamarádi, můj život, moje droga. I po 19 letech ve scéně mi ta hudba vyplavuje serotonin.
(Spáča, kytara)

SICK BUSINESS
Tohle je, myslím, jeden z prvních textů, co jsem pro kapelu napsal. Song pojednává o různých formách krutosti páchané na zvířatech. Hlavně pak o zvířecích cirkusech, kožešinovým průmyslu a sportovním (trofejním) lovu. Nechápu, že je to v dnešní době pořád legální a i když proti tomu spousta lidí bojuje, tak se situace nijak zvlášť nezlepšuje. Je fakt, že u nás nedávno zakázali kožešinový farmy, ale fakticky se celej tenhle zvrhlej byznys jen přesunul do jiných státu, kde ještě žádný regulace nejsou. Takže výhra? Nejsem si úplně jistej. V podstatě stejnej problém je i se zvířecími cirkusy. Sice už některé cirkusy zvířata přestávají  ve svých „show“ využívat, ale stejně spousta z nich tvrdí, že to k cirkusu prostě patří. A co hůř, myslí si to i návštěvníci, což je pro mě ještě nepochopitelnější.

Sportovní lov měl být zakázanej už dávno. To si jako ta banda impotentních ubožáku myslí, že když zastřelej zvíře, udělaj si s ním selfíčko a pak si jeho mrtvolu v různých formách vystaví doma, že jsou nějací frajeři? Ani hovno!

COMMIES
Tady to je jasný jak facka. Jednoduchý sdělení – Fuck Of Communism. 41 let nám tyhle rudý prasata ničili republiku i životy. Justiční vraždy, vykonstruovaný procesy, zavírání  a popravy odbojářů a vlastně všech, co měli zdravej rozum a nějakou formou proti tomuhle zasranýmu režimu bojovali. No a 31 let po převratu se nám to tady zase pěkně červená. Bolševik, co leze do prdele Rusku a Číně, sedí na Hradě, StBák nám děla premiéra a většina populace jim tleská a volí je jako o život. Nevím, kam tato doba spěje, ale pokud si nezvolíme lepší zástupce, tak je možný, že za pár let se třeba zase stanem součástí Ruský Federace a v tom okamžiku balím kufry a mizím někam na západ.

WRONG PLACE / WRONG TIME
Tohle je pro mě celkem stěžejní text a myslím, že i ostaní v kapele ho považujou za povedenej. Napsal jsem ho v afektu po našem prvním koncertě. Téma už trošku nakousl Spáča v rozboru textu Hate 88. Je to vlastně o tom, že existuje skupina punkáčů, kteří zřejmě zasvětili svůj život tomu, že budou sedět u PC a hledat špínu na ostatní lidi ze scény. Stalo se to spoustě lidem a spoustě kapel, že je někdo nařkl ze sympatizování s náckama (zdravíme kluky z Out Of Control :D). Ani nám se to nevyhlo, a to hned před naším prvním koncertem, kdy nám na poslední chvíli chtěli zrušit vystoupení. A důvod? Protože jsem před 16 lety chodil na fotbal do kotle a znal jsem se s některýma místníma náckama. Fajn, měl jsem dva roky blbý období, než jsem potkal na střední punkáče a radikálně jsem změnil svoje názory. Je opravdu potřeba hrabat se v něčí minulosti a otvírat dávno zapomenutý záležitosti? Místo toho, aby byli lidi rádi, že se člověk probral a dal od toho svinstva ruce pryč, tak mu to radši budou i po těch letech předhazovat, špinit ho a negativně ovlivňovat pověst kapely. Nechci s takovýma lidma mít nic moc společnýho, připomíná mi to práskače za minulýho režimu. Dotklo se to spousty lidí a kapel a podle mě je to čirej nesmysl a vlastně i podraz na ty lidi. Minulost je pryč, nikdo už na ní nic nezmění, tak proč se v tom pořád rýpat. Takže dávejte pozor co říkáte a děláte, protože nikdy nevíte, kdo vás sleduje…
(Jirka, basa)

Jednotlivé a kompletní texty najdete na bandcampu, nebo přímým odkazem po kliknutí na modrý název v černé liště s konkrétní skladbou.

Vložil: Buky
16.09.2020