Historie: BEHIND ENEMY LINES

Tuto kapelu z Pittsburghu dali dohromady Dave Trenga, Matt Garabedian (oba hráli v Aus-Rotten), Matt Sachs (dříve v Devastation) a Bill Chamberlain (dříve hrál v React a The Pist) ke konci roku 2000, krátce po rozpadu Aus-Rotten a v podstatě navazujíc na jejich tvorbu. Behind Enemy Lines servírujou maximální naléhavost, poháněnou naprostým pohrdáním dnešní degenerující politickou infrastrukturou a neoprávněně vedeným válečným pleněním a loupením na úkor lidskosti.
Behind Enemy Lines si ale dovolují postupovat do tvrdších vod, než ve kterých se Aus-Rotten kdy vyskytovali a snaží se kombinovat nejlepší elementy punku s oldschool metalem a neodmyslytelnejma výbuchama vzteku a zlosti. Inspiraci si berou od kapel jako Conflict, Crass, Icons Of Filth, Discharge, Motörhead nebo Amebix. Kapela moc neotálí a okamžitě začíná psát a nahrávat skladby na první album, které pak v roce 2002 vychází pod názvem „Know Your Enemy“ na labelu Tribal War Records. Krátce na to se basák Matt Sachs stěhuje do New Englandu a tak se usilovně začne shánět jeho nástupce. „Toho“ nacházejí v Mary Bielich, basačce doom metalové kapely Penance. Zároveň s ní ze stejnýho spolku přichází i druhý kytarista Matt Tuite.
V tomto složení se začíná objevovat materiál na druhé album. V létě 2003 tak vzniká deska „The Global Cannibal“, silně inspirovaná americkou invazí do Iráku. Svým pojetím toto album „povolává do zbraně“ všechny, kteří jsou znechuceni politickou parodií, vedenou George W.Bushem a jeho stoupenci. „The Global Cannibal“ funguje jako velice ostrý a štiplavý komentář problémů, kterým na mnoha úrovních čelí jak Spojené Státy, tak zbytek světa. Od náboženského fanatismu až k vraždění pod záminkou „čištění od teroristů“, toto album nenechá nikoho bez poskvrny a může být vnímáno jako výstižný soundtrack k samo sebou způsobené apokalypse.
Další změnou, kterou můžeme na CD „The Global Cannibal“ zaznamenat, je spolupráce s Antagony Media (v té době začínající label z Pittsburghu, o kterym si nejsem právě jistej, jestli ještě stále funguje). To jej umožnilo dosáhnout mnohem většímu množství posluchačů, než kdy dřív. V roce 2004 vychází na vydavatelství Alerta Antifascista i na LP a jako sedmipalec.

A jak to vypadá s Behind Enemy Lines v současnosti? Kapele by v nejbližší době mělo vyjít jejich třetí studiové full-lenght album. Jeden vál z něj (Faceless) by se měl objevit i na tribute kompilačce Stigovi z Icons Of Filth, který zemřel 23.října 2004.

Diskografie:

2002 – účast na kompilaci „Go Down Fighting, Come Up Smiling“
2002 – album „Know Your Enemy“
2003 – album „The Global Cannibal“
2004 – účast na anarcho-punkový kompilaci od Profane Existence
2005 – účast na DVD kompilaci „V/A – Clit Fest ´04“
2006 – album (?)