Jak pomoci v době pandemie svému oblíbenému klubu?

Pandemická situace ohrožuje (nejen) ekonomicky řadu odvětví, kultura a její UG část v boji o přežití stojí ve frontové linii a živá hudba, s níž stojí a padají hudební kluby, patří mezi vládními opatřeními nejvíce zasažené oblasti. Tříměsíčnímu uzavření následovala povinnost dvoumetrových rozestupů, zákaz cestování, omezení počtu návštěvníků jednotlivých akcí, zkrácení otvírací doby, vše vyústilo v uzavření opětovné. Řada DIY prostor, kulturních center a lokálních klubů, financovaných často pouze nebo hlavně z konajících se akcí,  se tak zdaleka nestačila oklepat z jarního lockdownu a přišel další, uvrhující je do těžkých finančích ztrát s hrozbou rány pro další existenci fatální.

Níže najdete stručný přehled klubů (abecedně), jimž můžeme v těchto nelehkých časech nějakým způsobem pomoci. Informace chceme průběžně aktualizovat / rozšiřovat a protože nemáme oči zdaleka všude, uvítáme v tomto směru každou další informaci či spolupráci.


007 Strahov @ Praha

Tenhle kultovní klub lze podpořit příležitostně přes SOS pivní výdejnu koupí piv s blížící expirací a ulehčit tak skladu (sledujte facebook), nebo třeba zakoupením benefičních triček (poštou přes mail agent@klub007strahov.cz nebo každou středu odpoledne osobně na kopci) všech možných velikostí, od dětských až po XXXL. Pomocnou ruku podal i Day After Records, který po domluvě s kapelou věnoval z každé prodané desky Kritické Situace příspěvek 50,- kč na Sedmičku. Deska už je ale pravděpodobně vyprodaná. Další benefiční počin rozjely kapely Just For Being a Worldhood, benefiční merch můžete nakoupit tady.
Aktualizace 8.2.2021: až do neděle 28. února běží na fb profilu Kreas Promotion benefiční dražba, z níž poputuje 100% vybraných částek přímo na transparentní účet 007, zřízený jednorázově právě pro tento účel.

Azyl @ Liberec
V případě podpory tohoto klubu / pivního baru lze spojit příjemné s užitečným a zastavit se tak u otevřeného výdejního okénka (otevřeno denně od 13:00 do 20:00), kde je neustále v nabídce pestrá nabídka piv od různých malých pivovarů, jejichž prodejem je dotován další chod Azylu. Nabídky a aktualizace sleduj prostřednictvím facebooku. Aktuálně v klubu funguje „krám“, kdy můžete vejít dovnitř a vybrat si z široké škály lahvových piv napříč pivními styly (leták).
Aktualizace 24.2.2021: zakoupit lze benefiční trička a tašky s jedinečným motivem speciálně vytvořeným pro tuto příležitost. Koupí trička nebo tašky podpoříš jak barmany, tak samotný klub. Více informací, motivy, designy zde.

Bajkazyl @ Brno
V sobotu 28. listopadu večer se můžete zúčastnit benefičního online streamu, kde zahraje avantgardní duo Surfin Bazooka. Veškerý výdělek z tohoto on-line koncertu jde na podporu klubu zasaženého covidovými opatřeními. Pokud chcete brněnský Bajkazyl v těchto časech podpořit, můžete tak učinit přes účet č. 215868392/0300 nebo PayPal killthepop@centrum.cz. Do zprávy uveďte „dar Bajkazyl“.

Balada bar @ Praha
Pomoci lze zakoupením poukázky na konzumačku v hodnotě 100, 300, 500, 1000,- či libovolnou částkou, využít ji lze po znovuotevření. Balada zároveň nabízí rozvoz čepovaného piva. Více o těchto možnostech a některé další způsoby jak pomoci sledujte na této fb události.
V týdnu od 29.11. do 6.12.2020 probíhá dražba předmětů, které věnovaly různé umělecké kolektivy či individuality. Vyvolávací ceny nejsou tržní, ale solidární, protože vše z dražby jde klubu. Více informací vč. nabídky předmětů na tomto odkaze.
Aktualizace 17.2.2021: provozovatelé dávají dohromady merch, pokud máte LP, CD, kazety či trička a chtěli byste pomoci (max za nákupku), můžete přidat ruku k dílu. Info zde.

Café Na půl cesty @ Praha
Stále funguje vydávání kávy a dalších pochutin okénkem, v současnosti zároveň běží prodejní dražba – ta ale končí už dnes 20.11. ve 20:00, takže si pospěšte! Více na facebooku.

Collosseum @ Košice
Finančně podpořit tohle místo lze zasláním jakékoliv částky na účet SK19 1100 0000 0080 1412 6970. Touto formou je zorganizována akce s názvem „Všetko alebo NIČ!?“, které se sice nezúčastní žádná kapela, přesto v ní půjde o hodně – zakoupením „lístku“ podpoříte fungování klubu a budoucí koncerty. Více na facebooku. V současné době rovněž běží na Startovači kampaň s názvem „Collosseum club ťa potrebuje!“. Více zde.

Eternia Smíchov @ Praha
Smíchovská Eternie mobilizuje zbytky sil na určitý restart a oslovuje / poptává lidi, kteří by byli ochotní zapojit se do příprav. Tady je pár směrů, u kterých bude potřeba pomoc: KAPELY (čím jiným začít, živá hudba bude ještě nějakou dobu nelegální, ale na kontakt a plánování není nikdy moc brzy), AUDIOVIZUÁLNÍ AKTIVITY (např. podcasty, vysílání, atd.), VÝTVARNÁ ČINNOST (tvorba čehokoliv na výstavy a prezentace, čili nejen malování), PŘEDNÁŠKY (témata, které mohou tomuhle světu nějak prospět), WORKSHOPY (témata, která mohou naší komunitu zajímat), SPORTOVNÍ INDOOR AKTIVITY (tréninky, kurzy, atd. – nemusí být pouze skateboarding, je ve hře zřídit v Eternii tělocvičnu / posilovnu), JÓGA (vyučuje někdo?), ZMRZLINA (někdo s vášní pro experimenty s mícháním zmrzlin?), VEGANSTVÍ všeobecně (spolupráce se zvířecko-právními kolektivy a organizacemi). Jinak Eternie i v časech zavřenosti funguje s tím co má a s tím co smí, takže pokud nemáte kde trénvoat na bicí, ozvěte se. Pokud máte doma nějaké nevyužité hc/punk desky, trička, atd. a chcete je věnovat do eterního sekáče, šup tam s nima. Pokud máte problém s vaším kytarovým zesilovačem / nástrojem, rádi jej opraví, atd.
Aktualizace 25.1.2021: Výtvarníci a výtvarnice zúčastnění na virtuální výstavě Křik rzi věnovali své fotografie do prodeje. Zde je katalog z výstavy, fotky A4 můžou být tvoje za 70 Kč, fotky A3 za 100 Kč. Všechny jsou podlepené kartonem. V případě zájmu kontaktuj pořadatelský Projekt LUZ, vše se předá Eternii.

Falcon @ Klatovy
I v tomto případě lze spojit příjemné s užitečným: během prosince jde 10% z každé objednávky u GRF Records právě tomuto klatovskému klubu.

Hospoda Brouk @ Praha
I Brouk se ocitá ve finanční krizi. První dvě uzavření se snažili zvládnout sami, nicméně nyní už situace začíná být kritická, zejména v otázce placení nájemného. Z tohoto důvodu se provozovatelé obrací na pomoc a žádostí o podporu. Jestli to vaše situace dovolí, pošlete jakoukoliv částku na Broučí účet 1227024044/3030.

Kabinet Múz @ Brno
Kabinet MÚZ můžete podpořit koupí desek z Kabinet Records, benefičního merche nebo objednáním jídel z veganské restaurace Die Küche. Více na facebooku.

Parukářka @ Praha
K dispozici jsou benefiční kalendáře s fotkami kapel spojených s tímto prostorem. Objednávat můžete na mailu jk@wip3.com za 150 Kč + poštovné (po Praze bez poštovného).

Punctum @ Praha
Svého patrona hledá i žižkovský klub a nezávislý kolektiv Punctum. Podpořit je můžete přes platformu Patreon. Přispět je zároveň možné přímo přes bankovní účet č. 27279988/5500. Do poznámky můžete zadat svůj e-mail a kolektiv vás bude kontaktovat, vystavit lze i darovací smlouvu. Přes facebook můžete sledovat i různé online streamy.

RockHill @ Ostrava
Své finanční příspěvky můžete posílat na transparentní účet 2701889577/2010 (IBAN:CZ2820100000002701889577). Probíhat také mají live stream videa ze zkušeben kapel, ateliéru na Bašce a různých jiných míst. Více na facebooku.

SF MINI @ Olomouc
Podpořit olomoucký prostor SF MINI můžete zasláním libovolného příspěvku na účet 2701268324/2010. Benefiční je i dubnové digitální EP „Hlad“ od Pacino, přispět kolektivu jeho koupí můžete přes bandcamp. Na konci ledna zároveň vyšel první díl benefiční online kompilace za účasti 14 kapel, které na SF Mini v minulosti hrály. Za dobrovolný příspěvek můžete kompilačku zakoupit tady, druhý díl má následovat zhruba v polovině února 2021.
Aktualizace 24.2.2021: venku je zároveň benefiční online kompilace za mezinárodní účasti kapel, které na SF Mini v minulosti hrály. Za dobrovolný příspěvek můžete kompilaci zakoupit přes bandcamp Coffee Breath Records, první díl tady, druhý díl tady.

Sibiř @ Brno
Brněnské autonomní kulturní centrum se místo plánovaného rozvoje dostalo na dno veškerých finančních rezerv. Proto všechny, kterým na tomhle kousku svobodného, nekomerčního prostoru záleží, žádají o podporu. Ať už se rozhodnete přispět jednorázově či pravidelným darem, jedná se o situaci, kdy se každá stovka počítá. Podpořit můžete přes darujme.cz, kde zároveň najdete více informací. Zakoupit lze rovněž 100% benefiční EP od polských Orphanage Named Earth, více informací o něm najdete tady.

Underdogs @ Praha
Pro podporu tohoto smíchovského prostoru se můžete stát jejich patronem / patronkou na Patreonu. Alternativně můžete přispět i jednorázově na jejich účet 1078620001/2250 s poznámkou „Dar Underdogs'“. Na podporu Underdogs poputují i peníze z prodeje digitální nahrávky „Future For Culture“ na bandcampu kolektivu Řehole.

Pomozme udržet klubovou scénu živou.

Vložil: Buky
20.11.2020