Jaké jsou vyhlídky na letošní festivalovou sezónu?

Vše zatím nasvědčuje tomu, že letošní festivalová sezóna bude následovat osudu té loňské. Svoje prohlášení už vydaly festivaly Obscene Extreme, Mighty Sounds, Brutal Assault a Fluff fest. Ve většině případů už je celkem jasno, někde světlo na konci tunelu ještě slabě prosvítá.

EDIT: OBSCENE EXTREME se po původním oznámení odkladu na rok 2022 po aktuálních rozvolňovacích opatřeních přeci jen přiklonil k možnosti, že letošní ročník by nakonec mohl proběhnout, což je skvělá zpráva pro příznivce extrémní hudby. Organizátoři tak nyní intenzivně pracují na původním termínu v červenci 2021. Prozatímní plán zní v pátek (16.7.2021) a sobotu (17.7.2021) po dvacítce kapel a v neděli (18.7.2021) závěrečná jízda s 10-15 kapelami a koncem někdy kolem jedenácté večer. V plánu je připravit akci pro zhruba tisícovku fanatiků a pochopitelně pokud možno co nejlepším možným line-upem, byť možnosti jsou velmi omezené. Více tady.

Shodná situace je u tradičního jihočeského MIGHTY SOUNDS festivalu, jehož 16. ročník byl rovněž přeložen na příští rok – důvodem jsou (pochopitelně) přetrvávající vládní opatření proti šíření pandemie Covid-19, změny plánů kapel, které přesouvají svá turné na rok 2022, nejistota v možnosti shromáždění většího množství lidí na jednom místě v termínu konání a další okolnosti s tím spojené. Nové datum pro 16. ročník je tedy 8.-10. července 2022 a stejně jako OEF, i MS by výrazně pomohlo ponechání zakoupených voucherů pro příští ročník, namísto jejich vracení. Prohlášení tady. EDIT: Ohlášeno byla alespoň „náhradní“ a také skromnější zářiová party, která se má uskutečnit 3. – 4. září v Mlékojedech. Pro aktuální informace sledujte tento event.

Nejinak je tomu v případě BRUTAL ASSAULTu, jehož 25. ročník byl po zralé úvaze přesunut na termín 9. až 13. srpna 2022. Zakoupené vstupenky lze vrátit do poloviny května, stejně jako v případech předešlých ale pro organizátory festivalu bude ponechání vstupenky na nadcházející ročník výraznou podporou, která pomůže překonat tuto nelehkou dobu. I v případě Brutalu se pracuje na přeplánování letošních kapel pro příští rok. V původně plánovaném letošním termínu by pak měla proběhnout menší akce, o níž bude BA crew informovat. Více tady.

EDIT: I přes částečně optimistické výhledy a nadějné zprávy, které i s výčtem některých přislíbených kapel zveřejnili organizátoři FLUFF FESTu v posledních týdnech, se letošní ročník nakonec bohužel neuskuteční. Krok s odkladem na rok 2022 se může zdát na první pohled trochu překvapivý v době, kdy se vládní opatření uvolňují a „už nyní“ se otvírají venkovní akce pro 1.000 lidí, to ale není vše, co má udělat Fluff Fluffem a od festivalu se proto letos ustupuje. Plné vyjádření organizátorů čtěte tady.

Na rok 2022 se nakonec přesouvá i 19. ročník festivalu POD PAROU. Festival ohlásil ztrátu většiny headlinerů a dalších kapel převážně z USA a Velké Británie, které díky přetrvávající pandemii a opatřením ze strany státních autorit přesouvají svá vystoupení na rok 2022. Zopakování loňského provizorního ročníku postaveného na tuzemských kapelách nepřichází v úvahu, jelikož akce skončila v obrovské ztrátě a opakování podobné situace by znamenalo definitivní likvidaci tohoto festivalu. Veškeré vstupenky zakoupené v předprodeji v prosinci 2018 a v roce 2019 a 2020, které nebyly využity, zůstávají v platnosti na příští rok. Pro více informací mrkněte sem.

Další festivaly jsou prozatím s otazníkem nebo proběhnou s „provizorním“ line-upem kapel, viz sekce Koncerty.

Vložil: Buky
21.04.2021