Jaké jsou vyhlídky na letošní festivalovou sezónu?

Vše zatím nasvědčuje tomu, že letošní festivalová sezóna bude následovat osudu té loňské. Svoje prohlášení už vydaly festivaly Obscene Extreme, Mighty Sounds, Brutal Assault a Fluff fest. Ve většině případů už je celkem jasno, někde světlo na konci tunelu ještě slabě prosvítá.

OBSCENE EXTREME se odkládá na rok 2022, organizátoři jsou v kontaktu s kapelami domluvenými pro letošní ročník (resp. v podstatě už pro loňský) a většina z nich svou účast potvrdila i pro ročník nadcházející. Termín pro příští ročník tedy je 13.–17. července 2022 (Trutnov, Na Bojišti), přičemž všechny vouchery zůstávají v platnosti stejně jako tomu bylo před rokem. Další informace v prohlášení zde.

Shodná situace je u tradičního jihočeského MIGHTY SOUNDS festivalu, jehož 16. ročník byl rovněž přeložen na příští rok – důvodem jsou (pochopitelně) přetrvávající vládní opatření proti šíření pandemie Covid-19, změny plánů kapel, které přesouvají svá turné na rok 2022, nejistota v možnosti shromáždění většího množství lidí na jednom místě v termínu konání a další okolnosti s tím spojené. Nové datum pro 16. ročník je tedy 8.-10. července 2022 a stejně jako OEF, i MS by výrazně pomohlo ponechání zakoupených voucherů pro příští ročník, namísto jejich vracení. Prohlášení tady.

Nejinak je tomu v případě BRUTAL ASSAULTu, jehož 25. ročník byl po zralé úvaze přesunut na termín 9. až 13. srpna 2022. Zakoupené vstupenky lze vrátit do poloviny května, stejně jako v případech předešlých ale pro organizátory festivalu bude ponechání vstupenky na nadcházející ročník výraznou podporou, která pomůže překonat tuto nelehkou dobu. I v případě Brutalu se pracuje na přeplánování letošních kapel pro příští rok. V původně plánovaném letošním termínu by pak měla proběhnout menší akce, o níž bude BA crew informovat. Více tady.

Světlo na konci tunelu a trochu optimismu do žil nám vlévají pořadatelé FLUFF FESTu, kteří zatím nehází flintu do žita a stále pracují na letošním ročníku doufajíc, že by se festival alespoň v nějaké upravené podobě snad mohl uskutečnit. Aktuálně to znamená, že se pokouší co nejvíce oddálit definitivní rozhodnutí a vyčkávají na průběh pandemie. Odhaleny už byly i nějaké kapely, z logických důvodů “pouze” evropské. Pokud se letošní Fluff uskuteční, můžeme se tak těšit např. na Integrity, Finisterre, Petrol Girls, Dawn Ray´d, Storm{O}, Modern Love, Decibelles, Dregs, Iceage a další, čerpat lze pochopitelně i z domácí studnice – kompletní výčet najdete na webu festivalu. Jak to celé dopadne ukáže čas, naděje ale umírá poslední a nám nezbývá než držet palce. V nejbližších dnech bude zároveň stejně jako v loňském roce spuštěna sbírka určená na pomoc uprchlíkům v balkánských kempech. Více v tomto prohlášení.

Další festivaly jsou prozatím s otazníkem, viz sekce Koncerty.