Kanaďani FUCKED UP obrátí Sedmičku vzhůru nohama

 

FUCKED UP (Kanada), LAHAR (CZ), INTRIKÁN (CZ)
5.12.2008, 19:30

Praha – klub 007 Strahov


Dvanáct hodin nepřetržitého hraní ve výloze nějakého obchodu v New Yorku, koncert na záchodcích, společná skladba s Nelly Furtado, rozmlácené televizní studio, křest nové desky, na které s nimi Moby zpíval Blitzkrieg Bop od Ramones.

Fucked Up toho v poslední době stihli opravdu hodně a kromě toho ještě stíhají být skvělou kapelou, která neustále posunuje hranice, a to doslova ve všech směrech. Skutečně by mě před pár lety, kdy jsem naprosto konsternován otáčel singl "Police" pořád dokola, ani ve snu nenapadlo, kam až se tahle parta prostřílí. Ale musím říct, že mě neuveřitelně baví jejich cestu sledovat a nezbývá mi nic jiného, než ji respektovat. Prvních 5 singlů (jo, to není překlep, Fucked Up první 3 roky existence vydávali jen sedmipalce) znělo přesně jako mix Negative Approach a Poison Idea a to opravdu doslova. Absolutní nabušenost, chytlavost a tvrdost, skvělé texty i obaly. Naprosto předpisový hardcore punk s jedním z nejlepších vokálů, který jsem kdy slyšel. Pak vyšla dlouho očekávaná první deska s názvem "Hidden World" a od té doby se píše trochu jiný příběh, protože Fucked Up nahráli album, které bylo v mnoha ohedech úplně jiné než všichni (včetně mě) čekali a přitom tolik respektovalo kořeny, ze kterých vyšlo. Když jsem ho slyšel poprvé, byl jsem zklamanej a trochu naštvanej, ale dal jsem mu další šanci a někdy při třetím poslechu jsem si ho totálně zamiloval. Pod slupkou zdánlivé monotónosti se neustále něco děje a ta deska doslova zlomila tříminutovej limit, který do té doby platil, jestliže jste chtěli napsat dobrou punkovou skladbu. Některé věci na "Hidden World" mají okolo 6 minut, přesto neztrácejí tah a dokáží udržet vaši pozornost. V téhle chvíli vstoupila do Fucked Up zvláštní poetika, která tam sice byla vždycky, ale teď se vedrala na povrch. Když jsem se o tom naposledy bavil s bubeníkem Jonahem (jinak kytarista Career Suicide), tak říkal, že prostě dostali od Jade Tree hodně peněz na studio, tak zkoušeli, kam až můžou zajít. I když mě to trochu překvapilo, rozhodně jsem ocenil upřímnost, se kterou mi tuhle informaci sdělil. A od té doby se také datuje cesta vzhůru, při které bylo zbouráno téměř vše, bez toho aby kapela jako celek udělala nějaký zásadní kompromis.

Jakákoliv nabídka byla přijata a pak nějakou totální absurditou nebo naschválem úplně převrácena vzhůru nohama, jako ten dnes už legendární koncert v MTV studiu, kdy to Pink Eyes s kalhotama, ze kterých opět koukala půlka prdele, odpočítal a během pár minut bylo studio doslova vzhůru nohama a taky totálně na sračku. Pak přišel zmiňovaný singl s Nelly Furtado, smlouva s Matador atd. atd. Ten výčet je neuvěřitelný. Po celou dobu si pak Fucked Up udržují strarý dobrý punkový náboj a hlavně zůstávají nohama na zemi, přestože se z nich stává fenomén. Jejich koncerty jsou čistou esencí sarkasmu, vtípků a poctivého hc/punku zahraného nadoraz a přesně takový nás čeká i teď. Netroufám si odhadnout, co přesně se bude ten večer dít, tentokrát je možné opravdu cokoliv…

Společnost těmhle torontským výtečníkům a výtečnici budou dělat thrashoví bozi s vizáží hodných strejdů – Lahar. A pak Intrikán, což bude překvapení večera, připravený vám to pěkně osladit.

Tak a teď ještě několik důležitých informací:
Celý koncert je benefiční pro kapelu Cursed, která byla okradena o všechny své peníze v květnu tohoto roku. Fucked Up jsou stejně jako Cursed z Toronta a pojí je dlouholeté přátelství, takže jsme moc rádi, že se to povedlo takhle domluvit. Tím spíše, že to bude další, dnes už snad tradiční, karnevalová párty, takže ostych stranou a doufám, že pit bude plnej roztodivných, úchylných a nevídaných masek. No a nakonec se budou po koncertě promítat Rubínové Kříže, klasická epizoda z Třiceti Případů Majora Zemana.

Na tenhle večer jen tak nezapomenete…

Vstup: 150 s maskou, 200 bez masky.

By Mr. Banana

www.matadorrecords.com/fucked_up
www.myspace.com/laharfastcore
www.myspace.com/intrikanhc
www.myspace.com/twoshovelsevents
www.myspace.com/rockstersrecordstore