Legendární Klub 007 Strahov oslaví 50 let

Zní to neuvěřitelně, ale legendární Klub 007 Strahov, jeden ze zásadních pilířů české klubové scény, příští rok oslaví 50 let existence. Při této příležitosti oslovuje pořadatele, současné i zasloužilé umělce, kapely, DJs i fandy klubu a ohlašuje, že přestože hlavní oslavy se budou konat v září 2019, v průběhu celého roku se odehraje množství zajímavých akcí nad rámec běžného programu. V plánu jsou nové designy, nová trička, ale třeba i vypátrat různé historické fotografie a videa atd. Kdokoliv by se chtěl zapojit, bude vítán každý nápad i pomoc. První „happy birthday“ akce se bude konat 16. ledna pod taktovkou Silver Rocket, party (nejen) hudebních nadšenců a pořadatelů koncertů, jež jsou už dlouhá léta jedním z nejsilnějších pilířů Klubu 007 Strahov.

Nám (a jistě nejen za Periferii) nezbývá než popřát Sedmičce z celého srdce všechno nejlepší (ona ví, že ji zbožňujeme) k tomuto obdivuhodnému jubileu, a popřát hodně sil do dalších let. Zažili jsme zde nepočitatelně nezapomenutelných akcí a koncertů, které nás do značné míry bez velkého přehánění formovaly, a jsme přesvědčeni, že tahle řada ještě zdaleka není u konce. Jistě se i v příštím roce nejednou uvidíme!

Z HISTORIE:

Tenhle kultovní pražský klub, jehož věhlas už dávno překročil české hranice, vznikl na strahovských kolejích ČVUT v roce 1969 v suterénu bloku 7. Během následujících let se v něm vystřídalo mnoho studentů z celého Československa, kteří se o klub v době studií starali, a přes které se převalily vlny folku, jazzrocku, disca, punku, nové vlny, včetně Járy Cimrmana, Hany Hegerové a prvního vystoupení Visacího zámku. V roce 1986 bylo stávající vedení tehdejším režimem odstraněno a do rukou jej na základě konkurzu dostala skupina lidí z právě vznikajícího Radia Strahov, která odmítala nabízenou dramaturgii neškodného disco klubu a razila si vlastní cestu.  Hrály tu kapely, které se staly základními kameny českého (nejen) rocku: Laura a její tygři, Už jsme doma, Garáž, Psí vojáci, Dunaj, Krausberry, Švihadlo, kapely tzv. Pražské nezávislé scény a další.

Není divu, že klub s takovou reputací se v listopadu 1989 stal na Strahově nonstop centrem revoltujících studentů Stavební fakulty ČVUT. Probíhaly v něm diskuse, koncerty, i natáčení živé desky Jaroslava Hutky. Po listopadu 1989 se Klub 007 stal výrazným integrujícím bodem nekomerční hudby z celého Česka. Pro jeho návštěvníky byl typický aktivní postoj k trávení volného času, přímo na „Sedmičce“ vznikaly hudební skupiny, specializované časopisy, dokonce i malá hudební vydavatelství.

„Sedmička“ se otevřela celé řadě hudebních stylů – vedle kytarové hudby se zde začalo objevovat reggae, později hip-hop či ska. To už se věhlas klubu roznesl po celé Evropě a koncert na „Sedmičce“ se tak pro řadu umělců stal prestižní záležitostí a to i díky inspirující a přátelské atmosféře, která zde (dodnes) panuje. Koncem roku 1989 začaly na strahovské Sedmičce vystupovat skupiny jakési třetí generace pražského punku: Akutní otrava, Modrý tanky, Na ex, Gumový prase nebo Kritická situace.

Pro československou mládež první poloviny 90. let, a to i pro její tehdy novou součást, tzv. hardcoristy, byl typický jednoznačně aktivní postoj k trávení volného času. Ten se projevoval tím, že lidé nejen že zakládali desítky kapel, organizovali koncerty či vydávali fanziny, ale zároveň se živě zajímali o aktivitu druhých a nesměli chybět nikde, kde se něco dělo. V důsledku otevření hranic mohly najednou do republiky přijet tolik populární a mnohdy i idolizované hudební modly. Zejména v Praze okamžitě vyvstala přirozená potřeba jakéhosi integrujícího bodu, místa, kde by se příznivci tohoto stylu a této muziky mohli scházet. Jedna z nejaktivnějších větví scény, skupina lidí soustředěných kolem kapel Kritická situace, Akutní otrava a Zelení kanibalové, začala v Praze od června 1990 pravidelně organizovat koncerty zahraničích skupin. Samozřejmě hned od začátku se objevila idea naleznutí místa, nejlépe klubu, kde by hardcore byl kmenovým a prioritním žánrem.

Sedmička se stala baštou hardcore punku a všech příbuzných odnoží. Před klubem vyrostla skateboardová mini-rampa, takzvané účko, v klubu bylo možno zakoupit fanziny, nahrané kazety, trička apod. Souběžně s hardcorem se ale na Sedmičce vyvíjel další velký fenomén tohoto místa – ska / reggae / dub / folk, často mixovaný i s vlivy punku.

I v tomto tisíciletí v klubu i nadále probíhají hudební aktivity všech možných žánrů a stylů, od punku, hardcoru a rocku, přes ska, reggae, folk, hip hop až po indie pop či akustické koncerty. Mnoho různých promotérských „agentur“ (v úvozovkách proto, že se jedná o vždy naprosto alernativní, undergroundové party mladých lidí) organizuje v klubu koncerty českých i zahraničních kapel a zásadně se tak podílí na existenci Sedmičky. Často za cenu vlastní finanční ztráty vkládají veškerou svou snahu, čas a práci propagaci a péči o kapely. Sedmička prostě stále žije!

(redakčně zkráceno, plné znění historie najdete na www.klub007strahov.cz)

 

Vložil: Buky
20.12.2018