Nezapomeneme! Neodpustíme! Vzpomínkové koncerty v Praze a Liberci

 

MISTER X (Bělorusko) + ZLÁ KREV
17.1.2014
Praha, klub 007
Strahov
vstup: 161,-

Říct, že MISTER X jsou jednou z mála běloruských streetpunkových kapel, by byl trochu eufemismus – v Bělorusku žádná jiná podobná kapela nefunguje. Streetpunkoví solitéři odehráli první koncert v roce 2003, do dneška mají na kontě šest nahrávek, včetně EP „Не отступай никогда“ (Nikdy se nevzdávej), které vydali na památku Feodora Filatova, moskevského antifašistického skinheada, kterého v roce 2008 náckové ubodali před jeho vlastními dveřmi. Ač kapela koncertuje především v Bělorusku, na Ukrajině nebo v Rusku, jednou bylo možné ji vidět i na pražské Miladě. Poslední velký koncert odehráli na konci listopadu s The Oppressed a What We Feel. Kapela samotná aktivně podporuje běloruské antifa hooligans MTZ Ripo. V posledních letech často klademe důraz na kapely z Východu, které mají co říct, a to jak texty, tak především postoji a přístupem. Mister X jsou rozhodně jednou z nich.

ZLÁ KREV je novou krví v žilách lidí, kteří dřív působili v Edelweiss Piraten. Tedy kapele, která byla důležitá pro formování české antifašistické scény na začátku tisíciletí. Úderný HC/punk, který si můžete pamatovat z alba „Pořád dole“, je slyšet i v aktuálním materiálu, který vyjde na společném albu se slovenskými Rozpor.

Večer je koncipován především jako vzpomínkový koncert na zavražděné antifašisty a antifašistky. Datem se váže k vraždě Jana Kučery z Příbrami, od které v lednu uplyne šest let. Ale jsou tu i další případy, které zaslouží pozornost – několik případů z ruské scény nebo francouzský antifašista Clément Méric.

 

STOLEN LIVES + ZLÁ KREV + DROM + MORROW + UNDERGROUND THREATRE
18.1.2014
Liberec, Azyl

 

Na pražskou akci navazuje i koncert druhý den (sobota 18. ledna) v Liberci, který bude taktéž uskutečněn na uctění památky (nejen) antifašistů, zavražděných rukou neonacistů. I zde vystoupí ZLÁ KREV, dále pak profláklá thrashcore parta STOLEN LIVES, metalcore s jasným poselstvím MORROW a místní zástupci UNDERGROUND THEATRE s dvojitejma bicíma a čím dál oblíbenější DROM, jejichž koncerty nikdy nepostrádají silnou atmosféru. Součástí bude i Výstava Oběti neonacismu po roce 1989, nejspíš i prodej benefičních triček a další. Veškerý výtěžek poputuje na Antifašistickou Akci. Více zde.