Pandemické časy v karanténě: covidové hudební projekty

Pandemie covid-19 zasáhla v letošním roce doslova celý svět a karanténní opatření v souvislosti s potlačením šíření viru mění či zastavují život tak jak jsme jej dosud znali v mnoha oblastech. Ta hudební, potažmo kulturní obecně, stojí v tomto směru ve frontové linii, přesto se i v tomto případě objevuje něco pozitivního, k čemu se při troše nezbytného optimismu lze upínat jako k nepatrnému světlu na konci tunelu. V návaznosti na koncertní stopku, zrušená turné a vyhlášený lockdown, znemožňující řadě lidí běžný každodenní život, začla řada muzikantů zakládat nové projekty. Některé proto, že jim prostě chyběl tvůrčí proces, další proto, že se najednou našel čas uskutečnit a zrealizovat něco, o čem se dlouho předtím pouze hovořilo.

A protože negativních zpráv je všude kolem víc než dost, zaměříme se raději nyní právě na tento efekt a přinášíme pohled na některé z nových kapel, hudebních projektů, různých kolaborací či nahrávek, vznikuvších právě díky současné situaci.

SUNFALL:
Těžce mezinárodní hardcore kapela, jejíž členové jsou rozmístěni v Kanadě, Holandsku, na Novém Zélandu a v Rusku. Z důvodu poněkud komplikovanější logistiky nahrával každý svoje party zvlášť a výsledek tak vznikal ve čtyřech studiích na třech různých kontinentech. A bez zajímavosti není ani skutečnost, že až na basáka a kytaristu se ostatní členové vzájemně nikdy nepotkali, dohromady se dali prostřednictvím facebookové skupiny. Chystané debutové album má na 17 minutách obsahovat 7 skladeb, v nichž si navíc hostovačky hodili Tim Shaw (Ensign), Daan Pleunis (Hometown Crew), David Lavictoire (Copperfield) a Anthony Pappalardo (My Eyes, Ten Yard Fight).

UNBLIND:
Nová straight edge hardcore akvizice z Clevelandu, v jejíž sestavě můžeme vystopovat členy Morning Again, Run Devil Run, Soul Charge, Golden God či Disappear. U Irish Voodoo jim vyšla první nahrávka “Truth / Beauty”, obsahující mj. skladbu “Refuge” tématicky se věnující polarizaci společnosti. Zisky z prodeje EP putují na útulek / zvířecí farmu Shelter Farm Sanctuary v Arcadii na Floridě. Hudebně se jedná o laskominku pro všechny, kdo ulítávaj na kapelách typu Strife, Outspoken, Foundation, Earth Crisis.

BRAT: 
Solidní nakopávák z New Orleans, mix hardcore a death metalu s pomrkáváním ke sludge, thrashi i power violence. Kapela vznikla v loňském roce a její základy byly položeny trochu bizarně během karaoke na skladbách A Day To Remember, kdy v sobě zpěvačka Liz Selfish objevila skrytý talent a dlouhodobý plán ohledně založení kapely s kytaristou Brennerem mohl být konečně realizován, čemuž šel následný lockdown poměrně na ruku.

BURNING LORD:
Boston hardcore ovlivněný devadesátkovým NYHC, tamními kapelami jako Wrecking Crew či B’zrker i současnějšími jako Skourge nebo Diztort.

NOCTULE:
Sólový projekt Sereny Cherry ze Svalbard. Jedná se o black metal tématicky odkazující na počítačovou RPG hru Skyrim. “Skyrim jsem si vždy tak nějak spojovala s black metalem. Zasněžené hory, morbidní náměty, severská mytologie – pro mě to jde ruku v ruce.” sama doplňuje.

HAZARD PROFILE: 
Členové Chaos UK, The Domestics, FUK, Pisser, Körd Värld, Tokyo Lungs, Feral State, Bring The Drones atd. společně vytváří mix klasického UK hardcore se špetkou power violence (Coke Bust, Extortion) i 77´punk rocku. Debutový sedmipalec na cestě.


WISH
:
V tomto thrash metalem ovlivněném hardcore projektu jsou namočení členové Malice at the Palace, Diamond Back, Point Blank a Twisted Dream. Debutový počin “Adapt or Die” vyjde u WAR Records a zbystřit by měli zejména fans kapel jako Mindforce, Drain, Trapped Under Ice nebo Leeway.

CAVE CRUST GENOCIDE: 
Další covidový projekt se zrodil v Malajsii a prsty v něm mají členové Appäratus, Inflüenzia a SS Block. Solidní rubanice. 

 

COFFIN PARTY:
Přímočarý hc/punk z kalifornského Oaklandu, na dva členy (ex-Second Opinion, Nightstick Justice, Hickey, Ludicra, Agalloch) rozšířený one-man projekt kombinuje osmdesátky s nádechem japonské školy – mysli na Jerry´s Kids, Gauze, Poison Idea, Offenders.


ULVA: 

Po níže představovaných Bubos další projekt se členy řeckých Procrastinate v sestavě, tentokrát black metal s violou řízlej crustem.


KOMBAT SPORTS: 

Další UK hardcore záležitost, která si zaslouží pozornost, je tento nový dvoučlenný DIY projekt. Podle jejich vlastních slov vznikla kapela jako jakási katarze uchování si tvůrčí činnosti a zdravého rozumu během prvních měsíců pandemie, kdy se oba ocitli bez práce. Inspiraci čerpají ze všeho od youth crew, přes NWOBHC až po thrash crossover. “Záměrem bylo vnést do toho energii jako mají Deep Wound, Youth Of Today nebo Ceremony v éře desky Violence-Violence. Musí to mít pořádnou porci energie, částečně i vzhledem ke kontextu v jakém jsme skladby psali – znudění, frustrace, vztek i absurdita. Ubohá reakce britské vlády, vzrůstající policejní stát, sobectví lidí i globální vzestup ultra-pravice.” dodávají.


TERROR
:
Jedna z nejvýraznějších hardcore kapel tohoto tisíciletí poskládala čtyři „pozapomenuté“ skladby pro pandemické EP „Sink to the Hell“. V jedné z nich hostuje Jesse Barnett ze Stick To Your Guns. “Během několika měsíců pandemie, kdy byly všechny naše turné zrušené, nás napadlo vytvořit webovou stránku, kam budeme nahrávat různé novinky, dosud nevydaný materiál, podcasty, staré fotky, atd. Když jsme nemohli hrát koncerty, tak jsme chtěli naší energii zaměřit nějakým jiným směrem, zachovat si tak nějakou aktivitu a zároveň něco nabídnout lidem. Při té příležitosti jsme začli procházet nějaké naše starší, zapomenuté nahrávky a demáče, a mezi nimi jsme našli pár docela fajn skladeb.” vysvětluje bubeník Nick Jett.


CIVILIAN MIND: 

Nová straight edge hardcore kapela doporučená pro fanouše kapel typu Have Heart, Go It Alone nebo Strife. V sestavě téhle party z Arizony figurují členové Pointbreak, Ritual Decay a Blank Look a venku mají svoje první demo, které na kazetách vyšlo u Wide Eyes Noise records.


ASHDÖD + SICK SINUS SYNDROME:

Hned do dvou projektů se pustil Bilos z Malignant Tumour. S Ashdöd se našel ve vodách starého špinavého stenchcoru a spolupracuje na něm se členy Gruesome Stuff Relish. Šestisongová nahrávka dostala název “Murder Awaits” a na LP vyšla u Hecatombe Records. Oproti tomu SSS je goregrind jak vystřižený z konce 80. a začátku 90. let, pokud máte rádi Carcass, jste doma. Dvoučlenná sestava, nahráno 10 skladeb. První ukázka zde.


DIRTY SPEEDWAYER:
A zase jeden domácí projekt, tentokrát za ním stojí Mikus z Cripplekorps. Ten popustil tématickou uzdu a vzdal hold své celoživotní lásce: závodům motorek na ploché dráze. Do konceptu Cripplekorps se to ale prostě nehodilo… Ovšem přišel covid, s ním karanténa, s tou (konečně) doskládání všech věcí potřebných pro samostané (a osamocené – tím pádem zcela bezpečné:-) domácí nahrávání… a bylo potřeba to na něčem otestovat… Tak se zrodilo alterego Dirty Speedwayer… nějaký čas s kytarou / basou / bicími / mikrofonem / mixem atd… no a tak vzniklo… tak vzniklo toto…”  dodává Mikus.


TERMINAL BLISS:

Zajímavá partička se členy Darkest Hour, Iron Reagan, Pg.99 či City Of Caterpillar, která bude fajnovou záležitostí pro fans Void, Gauze, Negative Approach či Born Against. Debutové album “Brute Err/ata” vyšlo u Relapse.


DARKEST HOUR:

Do covidových nahrávek lze zařadit i živák téhle provařené party, který vychází pod názvem „Live in Lockdown“. Jedná se o záznam ze streamovaného „koncertu“ odehraného koncem září 2020 benefičně pro kultovní klub Black Cat v jejich domovském Washingtonu DC. Ten se konal u příležitosti 25. výročí založení kapely a v roli hostů se k němu vzdáleně připojili kytaristi Fred Ziomek (ex-Darkest Hour), Kris Norris (ex-Darkest Hour), Buz! McGrath (Unearth), Doc Coyle (Bad Wolves / God Forbid), Fella Di Cicco (Dreamshade) a Mark Heylmun (Suicide Silence). Společně tak odehráli 11 vlastních skladeb napříč jejich diskografií (celkem 9 vydaných alb) + cover “Nazi Punks Fuck Off” . Více v traileru (link na koupi pod videem). 


ANOTHER WAY:
Tahle kapela se zformovala v německém Brunšviku, dvojice k sobě pro nahrávání svého prvního dema přizvala kamaráda Charlese Chaussinanda z amerických kapel Bystander, Spirits, Test Of Time, který nahrávku odbubnoval. Demo, vydané na kazetách u Ugly & Proud ve dvou odlišných verzích, je benefiční pro jednotlivce / rodiny / organizace angažující se v boji proti policejnímu násilí. “Celé demo je koncepční, všechny skladby fungují dohromady jako celek a to proti útlaku a fašismu”, dodává kapela. Klip ke skladbě “13 Seconds of F*12”  najdete tady.


SVARTA KNEKTAR:
Za tímhle projektem z Umeå hledejme Mattiase a Gerdu ze švédských Misantropic plus Björna z Auktion. A jedná se o svěží punk se špetkou typického švédského hardcoru.


DEEP BREATH:
Sólovka veterána hardcore scény Riche Thurstona, kterého můžete znát převážně z předešlých let jako kytaristu, basáka či zpěváka Terror, Culture, Walls Of Jericho, Blood Has Been Shed, On Bodies, One Nation Under, Justified Defiance či Diecast. Aktuálně Rich hraje na basu ve straight edge kapele Treason. Sám svůj nový projekt uvádí takto: “Začal jsem o tomhle projektu přemýšlet během covidového shut downu. Nebyly žádný koncerty. Všechno zavřený. Bylo málo práce. A já měl hodně času. Měl jsem v rukávu nějaký riffy, který by pro Treason nefungovaly, takže jsem k nim dotáhl aranže v očekávání, co z toho vlastně vznikne.”


WAR CAMPS:

Nová hardcore kapela se členy Token Entry, Kill Your Idols, Suicidal Tendencies, F-Minus, Leftöver Crack či Band Of Horses, zrealizovaná Timmy Chunksem a Brianem Meehanem dálkově na trase New Jersey – Los Angeles, k nimž se následně připojil bubeník Amery Smith a basák Bill Reynolds. Původním záměrem bylo řezat to ve stylu sedmipalce Negative Approach či United Blood, nakolik se to podařilo se můžete přesvědčit na kapelním bandcampu, kde se objevily čtyři demo skladby. Např. track “To Serve” je přímou reakcí na zabití George Floyda a “všechny zkurveně rasistický, bigotní a po moci lačnící fízly, kterejm může projít i vražda”.


PERDITION SECT:
Po březnovém koncertě The Obsessed v Clevelandu se mezi Aaronem Dallisonem (Keelhaul, Brian Tentacles, Axioma) a Mattem Sorgem (Ringworm, Shed The Skin) vyvíjí debata o založení Discharge worship projektu. V partě je následně doplnil další člen Ringworm Mike Lare (Eternal Bloodshed) a Kyle Severn (Incantation, Shed the Skin). Nukleární demolici dovršil v Mercinary Studios v Ohiu Noah Buchanan (Nunslaughter). Album „End Times“ vychází 11. prosince u Seeing Red.

 

SORRY FERN:
Tenhle přírůstek je vedlejšákem členů Stick To Your Guns, kytaristy Joshe Jamese (Casey Jones, Eighteen Visions, Evergreen Terrace) a bubeníka George Schmitze. Za mikrofonem působí Fernanda Andrade, brazilsko-americká herečka a Jamesova manželka. Demokazeta benefiční pro zajištění potravin potřebným v okolí Los Angeles vychází 17. listopadu v počtu 150 kusů.


ZERO AGAIN:
V sestavě téhle anglické party z Bristolu nepůsobí žádná ořezka, považte sami: zpěv Dean Evans (Regret, Ephemeral Foetus), kytara Payney (Bring To Ruin, In The Shit, Rejected, This System Kills), bicí Glen Tew (Grand Collapse, Four Letter Word, State Funeral) a konečně basa Ian Glasper (Warwound, Stampin’ Ground, Flux Of Pink Indians, Suicide Watch a také řada excelentních knih). Očekávej zuřivý a agresivní punk / hardcore s nasranými texty, beroucí si to nejlepší z Dead Kennedys, Rudimentary Peni, Tragedy, Neurosis i Killing Joke. Debutní EP obsahuje 5 skladeb na 10 minutách. Ideál.


BUBOS: 

Sólový projekt Chrise z řecké crustové party Procrastinate, v němž se vydává na průzkum experimentálnějších a ambivalentnějších hudebních forem. Pandemický lockdown jej uzavřel do vlastního světa, kde se nechal inspirovat umělci jako Nils Frahm, Olafur Arnalds, Brian Eno nebo A. A. Williams. Výsledkem je koncepční nahrávka “Soulcrafted Melodies”. 


DEPRESSING: 

Vedlejšák Andrew Druryho z Baptists. Tohle kanadské trio se díky aktuální nečinnosti jejich „hlavních kapel“ vrací se záhrobí a chystá nahrát svoje třetí album. To bude následovat předchozím dvěma “s/t” (2011) a “Life Just Gets Worse” (2013). Kapela se pár měsíců po vydání druhé desky rozpadla, jejich poslední koncert se konal 29. listopadu 2013 v domovském Vancouveru.


OBSOLETE MAN:

Novým přírůstkem z Bay Area líhně je hardcore / power violence / d-beat kapela OBSOLETE MAN, která v březnu vydala debutové EP “A Short History of Decay”. Ke skladbě “Violence” je navíc venku videoklip, v němž si lze vychutnat liduprázdné ulice San Francisca natočené v době pandemické karantény. Doplňme, že zpěvák a kytarista působili ve Five Characters In Search Of An Exit.


xBYSTANDERx / GALEFORCE: 

Zajímavá “karanténní” kolaborace vznikla mezi americkými xBYSTANDERx (ex-Trial, Spirits, Decline, Expired Youth) a mezinárodní kapelou GALEFORCE (bývalí Tempest). Výsledkem je společný singl “Crying Out”, benefiční pro American Foundation for Suicide Prevention, což je neziskovka / nadace pro prevenci sebevražd. Textově song pojednává o dopadu covidu-19 na náš sociální i osobní život.


SOCIAL DISTANCE:

Další mezinárodní projekt, tentokrát se členy Morrow, Fall of Efrafa, Light Bearer, Autarch, Scarecrow, Arboricidio, Kadre či Wreathe. Debutová nahrávka s názvem “Decontaminate” byla nahrána na různých místech dvou kontinentů a tak nyní nelze s určitostí říct, zda bude možnost tenhle d-beatový projekt někdy vidět i naživo. Naopak lze potvrdit, že vydání  na 7″ EP pořeší Alerta Antifascista.


TOOTH AND CLAW:

Tenhle projekt přitahuje pozornost už svou sestavou, díky níž si vydobude oblíbený přívlastek “all-star band”. Konkrétní jména těchto ostřílených matadorů tedy znějí: Daniel Austin (Die Young), Scott Crouse (Earth Crisis, Sect, Path Of Resistance), James Chang (Catharsis, Undying, Sect) a Cameron Joplin (Magnitude, Ecostrike).


SAWBLADE:

Nový projekt, v němž se sešli zpěvák John Hoffman (Weekend Nachos, Ledge, Spine) a kytarista Morgan Carpenter (Hive, Bosnia). Dohromady je svedla společná láska k japonskému hardcore a k nahrávání se dostali v době covidové karantény, kdy každý své party nahrával u sebe doma, tzn. jeden v Chicagu (zpěv, bicí) a druhý v Minneapolis (kytara, basa, finální mix).


INFECTED WORDS:

Nitra, grind core a Abortion. Nahrávka s názvem “Play Fast … Die Last” a deset válů hrubozrnného old school grindcoru.


WAR BABIES:

Projekt z New Yorku, který založil Mike De Lorenzo (Kill Your Idols, Deathcycle, Sheer Terror, Enrage) a Darren Nanos (NYC Headhunters, Born Sinner, Survivalist, Brain Slug). Dohromady dali první nahrávku “Quarantine Core demo”, obsahující 11 skladeb naštvaného hardcore. Podle jejich vlastních slov se v ní odráží vlivy NYC Mayhem, Straight Ahead a west coast power violence jako Spazz či Crossed Out.


BOBxLAZAR:

Dalším “karanténním projektem” je tahle nová chicagská power violence kapela, v jejíž sestavě mj. působí basák a zpěvačka hc/punkových Snuffed, které jsme představovali před necelým rokem. Pokud jste ulítávali na titulech ze stáje sanfranciského Slap-a-Ham records (Chris Dodge ze Spazz, Despise You, Lack of Interest, aktuálně Trappist), rozhodně byste je neměli minout.


NO PROBLEM:

Tahle u nás prověřená kapela (např. několika koncerty v Brně) z Kanady si „krátí“ karanténu nahráváním všemožných coverů, které mají pod názvem “Quaranteen Covers” postupně přibývat na bandcampu. Zatím zůstalo u předělávek Red Cross a amsterdamských Panic z roku 1978.


BLOOD FROM THE SOUL
:
S ne úplně zanedbatelnou mírou pravděpodobnosti sem lze zahrnout i tenhle projekt, jehož kořeny sahají až do první poloviny 90. let, kdy vyšla u Earache první nahrávka “To Spite The Gland That Breeds”. Stál za ní Shane Embury (Napalm Death) a Lou Koller (Sick Of It All) – nyní se tahle kapela vrací zpátky a to v pozměněné sestavě. Shane Emburyho nově doplnil Jacob Bannon (Converge, Wear Your Wounds, Umbra Vitae), Jesper Liveröd (Nasum, Burst) a Dirk Verbeuren (Megadeth, Soilwork). V přípravě je navíc druhé – koncepční – album “DSM-5”, které vyjde 13. listopadu u Deathwish Records.

FEAR OF THE KNOWN: 
V sestavě téhle vypečené all-star party se sešli veteráni crust a anarcho-punkové scény, konkrétní jména zní: Steve Allen (Disorder, Crossbreed), Kaos “Lice” (Chaos UK), Andy Lefton (War//Plague, Provoked, Deadstate, Tau Cross), Tom Radio (Tinnitus, Calloused, Tau Cross), Yuji (Rose Rose, Hell Fire, Another Dimension, Necronomidol). V brzké době vyjde debutový sedmipalec.

Vložil: Buky
06.11.2020