Pandemické časy v karanténě: covidové hudební projekty (AKTUALIZUJEME)

Pandemie covid-19 zasáhla v letošním roce doslova celý svět a karanténní opatření v souvislosti s potlačením šíření viru mění či zastavují život tak jak jsme jej dosud znali v mnoha oblastech. Ta hudební, potažmo kulturní obecně, stojí v tomto směru ve frontové linii, přesto se i v tomto případě objevuje něco pozitivního, k čemu se při troše nezbytného optimismu lze upínat jako k nepatrnému světlu na konci tunelu. V návaznosti na koncertní stopku, zrušená turné a vyhlášený lockdown, znemožňující řadě lidí běžný každodenní život, začla řada muzikantů zakládat nové projekty. Některé proto, že jim prostě chyběl tvůrčí proces, další proto, že se najednou našel čas uskutečnit a zrealizovat něco, o čem se dlouho předtím pouze hovořilo.

A protože negativních zpráv je všude kolem víc než dost, zaměříme se raději nyní právě na tento efekt a přinášíme pohled na některé z nových kapel, hudebních projektů, různých kolaborací či nahrávek, vznikuvších právě díky současné situaci.


WAR CAMPS:
Nová hardcore kapela se členy Token Entry, Kill Your Idols, Suicidal Tendencies, F-Minus, Leftöver Crack či Band Of Horses, zrealizovaná Timmy Chunksem a Brianem Meehanem dálkově na trase New Jersey – Los Angeles, k nimž se následně připojil bubeník Amery Smith a basák Bill Reynolds. Původním záměrem bylo řezat to ve stylu sedmipalce Negative Approach či United Blood, nakolik se to podařilo se můžete přesvědčit na kapelním bandcampu, kde se objevily čtyři demo skladby. Např. track “To Serve” je přímou reakcí na zabití George Floyda a “všechny zkurveně rasistický, bigotní a po moci lačnící fízly, kterejm může projít i vražda”.


PERDITION SECT:
Po březnovém koncertě The Obsessed v Clevelandu se mezi Aaronem Dallisonem (Keelhaul, Brian Tentacles, Axioma) a Mattem Sorgem (Ringworm, Shed The Skin) vyvíjí debata o založení Discharge worship projektu. V partě je následně doplnil další člen Ringworm Mike Lare (Eternal Bloodshed) a Kyle Severn (Incantation, Shed the Skin). Nukleární demolici dovršil v Mercinary Studios v Ohiu Noah Buchanan (Nunslaughter). Album “End Times” vychází 11. prosince u Seeing Red.

 

SORRY FERN:
Tenhle přírůstek je vedlejšákem členů Stick To Your Guns, kytaristy Joshe Jamese (Casey Jones, Eighteen Visions, Evergreen Terrace) a bubeníka George Schmitze. Za mikrofonem působí Fernanda Andrade, brazilsko-americká herečka a Jamesova manželka. Demokazeta benefiční pro zajištění potravin potřebným v okolí Los Angeles vychází 17. listopadu v počtu 150 kusů a soudě podle této krátké ukázky to bude kvalitní matroš.


BUBOS: 

Sólový projekt Chrise z řecké crustové party Procrastinate, v němž se vydává na průzkum experimentálnějších a ambivalentnějších hudebních forem. Pandemický lockdown jej uzavřel do vlastního světa, kde se nechal inspirovat umělci jako Nils Frahm, Olafur Arnalds, Brian Eno nebo A. A. Williams. Výsledkem je koncepční nahrávka “Soulcrafted Melodies”. 


DEPRESSING: 

Vedlejšák Andrew Druryho z Baptists. Tohle kanadské trio se díky aktuální nečinnosti jejich “hlavních kapel” vrací se záhrobí a chystá nahrát svoje třetí album. To bude následovat předchozím dvěma “s/t” (2011) a “Life Just Gets Worse” (2013). Kapela se pár měsíců po vydání druhé desky rozpadla, jejich poslední koncert se konal 29. listopadu 2013 v domovském Vancouveru.


OBSOLETE MAN:

Novým přírůstkem z Bay Area líhně je hardcore / power violence / d-beat kapela OBSOLETE MAN, která v březnu vydala debutové EP “A Short History of Decay”. Ke skladbě “Violence” je navíc venku videoklip, v němž si lze vychutnat liduprázdné ulice San Francisca natočené v době pandemické karantény. Doplňme, že zpěvák a kytarista působili ve Five Characters In Search Of An Exit.


xBYSTANDERx / GALEFORCE: 

Zajímavá “karanténní” kolaborace vznikla mezi americkými xBYSTANDERx (ex-Trial, Spirits, Decline) a mezinárodní kapelou GALEFORCE (bývalí Tempest). Výsledkem je společný singl “Crying Out”, benefiční pro American Foundation for Suicide Prevention, což je neziskovka / nadace pro prevenci sebevražd. Textově song pojednává o dopadu covidu-19 na náš sociální i osobní život.


SOCIAL DISTANCE:

Další mezinárodní projekt, tentokrát se členy Morrow, Fall of Efrafa, Light Bearer, Autarch, Scarecrow, Arboricidio, Kadre či Wreathe. Debutová nahrávka s názvem “Decontaminate” byla nahrána na různých místech dvou kontinentů a tak nyní nelze s určitostí říct, zda bude možnost tenhle d-beatový projekt někdy vidět i naživo. Naopak lze potvrdit, že vydání  na 7″ EP pořeší Alerta Antifascista.


TOOTH AND CLAW:

Tenhle projekt přitahuje pozornost už svou sestavou, díky níž si vydobude oblíbený přívlastek “all-star band”. Konkrétní jména těchto ostřílených matadorů tedy znějí: Daniel Austin (Die Young), Scott Crouse (Earth Crisis, Sect, Path Of Resistance), James Chang (Catharsis, Undying, Sect) a Cameron Joplin (Magnitude, Ecostrike).


SAWBLADE:

Nový projekt, v němž se sešli zpěvák John Hoffman (Weekend Nachos, Ledge, Spine) a kytarista Morgan Carpenter (Hive, Bosnia). Dohromady je svedla společná láska k japonskému hardcore a k nahrávání se dostali v době covidové karantény, kdy každý své party nahrával u sebe doma, tzn. jeden v Chicagu (zpěv, bicí) a druhý v Minneapolis (kytara, basa, finální mix).


INFECTED WORDS:

Nitra, grind core a Abortion. Nahrávka s názvem “Play Fast … Die Last” a deset válů hrubozrnného old school grindcoru.


WAR BABIES:

Projekt z New Yorku, který založil Mike De Lorenzo (Kill Your Idols, Deathcycle, Sheer Terror, Enrage) a Darren Nanos (NYC Headhunters, Born Sinner, Survivalist, Brain Slug). Dohromady dali první nahrávku “Quarantine Core demo”, obsahující 11 skladeb naštvaného hardcore. Podle jejich vlastních slov se v ní odráží vlivy NYC Mayhem, Straight Ahead a west coast power violence jako Spazz či Crossed Out.


BOBxLAZAR:

Dalším “karanténním projektem” je tahle nová chicagská power violence kapela, v jejíž sestavě mj. působí basák a zpěvačka hc/punkových Snuffed, které jsme představovali před necelým rokem. Pokud jste ulítávali na titulech ze stáje sanfranciského Slap-a-Ham records (Chris Dodge ze Spazz, Despise You, Lack of Interest, aktuálně Trappist), rozhodně byste je neměli minout.


NO PROBLEM:

Tahle u nás prověřená kapela (např. několika koncerty v Brně) z Kanady si “krátí” karanténu nahráváním všemožných coverů, které mají pod názvem “Quaranteen Covers” postupně přibývat na bandcampu. Zatím zůstalo u předělávek Red Cross a amsterdamských Panic z roku 1978.


BLOOD FROM THE SOUL
:
S ne úplně zanedbatelnou mírou pravděpodobnosti sem lze zahrnout i tenhle projekt, jehož kořeny sahají až do první poloviny 90. let, kdy vyšla u Earache první nahrávka “To Spite The Gland That Breeds”. Stál za ní Shane Embury (Napalm Death) a Lou Koller (Sick Of It All) – nyní se tahle kapela vrací zpátky a to v pozměněné sestavě. Shane Emburyho nově doplnil Jacob Bannon (Converge, Wear Your Wounds, Umbra Vitae), Jesper Liveröd (Nasum, Burst) a Dirk Verbeuren (Megadeth, Soilwork). V přípravě je navíc druhé – koncepční – album “DSM-5”, které vyjde 13. listopadu u Deathwish Records.