Solidaritu Igorovi (MISTER X) vězněnému režimem v Bělorusku

Minulý týden vyšla 7″ kompilace, resp. čtyř-split “United Worldwide vol. 2” s účastí What We Feel (Rusko), Los Fastidios (Itálie), Myterror (Německo) a Mister X (Bělorusko), benefiční pro běloruské aktivisty a demonstranty (více jsme psali tady), protestující proti výsledkům prezidentských voleb z 9. srpna loňského roku, které stejně jako zahraniční pozorovatelé považují za zfalšované. A právě zpěvák street punkových MISTER X Igor Bantser, antifašista, politický a sociální aktivista, novinář v opozičních časopisech a žurnalista (Glos znad Niemna, Magazyn Polski kde působil jako šéfredaktor) či mj. oficiální mluvčí organizace Union Of Poles In Belarus (Igor žil a studoval v letech 1992 až 2002 ve Varšavě, kde aktivně usiloval o podporu demokratizace Běloruska a spolupracoval s běloruskými politickými imigranty a nevládní organizací Helsinki Foundation for Human Rights) opakovaně čelí represím autoritářského režimu Alexandra Lukašenka, který se drží u moci nepřetržitě od roku 1994 a jak známo je označován jako poslední diktátor v Evropě.

Igor jakožto dlouholetý a hlasitý opoziční kritik Lukašenkova režimu čelí policejní šikaně už po mnoho let a od roku 2007 byl zatčen několikrát. Policejní složky tedy ihned Igora aktivně hledaly a zadržely okamžitě po vypuknutí protestů proti výsledkům prezidentských voleb v srpnu 2020. Po jeho uvěznění byl jeho manželce, přátelům i právníkovi znemožněn jakýkoliv kontakt s ním a Igor zahájil protestní hladovku. Následoval podobný proces jako u mnoha dalších systematicky perzekvovaných a zatýkaných protestantů: během zadržení byl opakovaně bit, ale po 72 hodinách byl propuštěn. Veškerá opoziční shromáždění v Bělorusku byla postavena mimo zákon, ale protesty pokračovaly a 22. srpna byl Igor spolu s dalšími anarchisty a antifašisty zatčen za účast na poklidném protestu. Zatímco většina ostatních vyfasovala sedm, Bancer dostal 10 dní a znovu zahájil hladovku. Po propuštění byl nadále sledován tajnou policií.

Začátkem října je znovu zadržen a držen v jedné cele s nemocnými spoluvězni, což se projeví i jeho zhoršeným zdravotním stavem a horečkami, lékařská péče mu však není poskytnuta. Při propuštění je mu sděleno, že si pro něho opět přijdou. To se naplnilo 20. října večer, kdy ho doma opět navštívila policie, aby jej zatkla. Jeho byt byl kompletně prohledán a věci jako notebook zabaveny. Celá tato akce byla následně doprovázena tvrzením ze strany úřadů, že Igor před policejní dodávkou na zástupce jejich složek obnažoval své genitálie (podle dostupných informací si měl sice sundat kalhoty, ale intimní partie měly zůstat zakryty). Toto tvrzení bylo použito ve spojení s Bancerovým aktivismem a smyšlenou “opilostí na veřejnosti” (dechová zkouška byla přitom negativní, což není nikterak překvapivé vzhledem k tomu, že Igor alkohol nepije) k obvinění z chuligánství, které by podle běloruského práva (článek 342 – některé zdroje uvádějí 339 – trestního zákoníku: organizace a příprava činů, které hrubě porušují veřejný pořádek nebo aktivní účast na těchto činech) mohlo vést k uvěznění v délce trvání až na tři roky. Zároveň mu to odpírá status politického vězně.

Igor se stále nachází ve vězení v Grodnu, kde v izolaci čeká na soud, nesmí za ním žádné návštěvy, vč. právníka či rodiny. Byl nucen podstoupit psychiatrické vyšetření, což bez přítomnosti právníka odmítl. Od té doby se jeho podmínky zhoršily, 12. prosince byl převezen z Grodna do Minsku a odtamtud pak 16. prosince na nucené vyšetření na psychiatrickou kliniku v Novinkách, od té doby o něm jeho žena neměla žádné zprávy. Nyní je tedy opět známo alespoň místo jeho pobytu. Pokud se nic nezmění, datum soudního procesu bude známé do konce února (aktualizace: soudní líčení má proběhnout ve dnech 3.-5. března), nicméně vše zatím působí dojmem, že je soud stále záměrně odkládán, aby se prodloužilo jeho nezákonné věznění. Pokud chcete Igora morálně podpořit, je možné mu zaslat třeba narozeninové přání (narozeniny má 24. února a takřka jistě je prožije ve vězení) nebo pohled (dopisy v obálkách nejsou povoleny), kam je doporučeno napsat jediné slovo: ПОЗДРАВЛЯЮ! (gratulujeme). Adresa je:

230023
Belarus, Grodno
Kirova 1
Bancer Igor Romanovich

Podpořit jej můžete i koupí merche kapely, výtěžek z něhož pak poputuje na právní pomoc. Přes Paypal lze zaslat příspěvek i ABC Bělorusko.

Igor si alespoň podle dostupných zpráv udržuje bojového ducha, veškerá podpora a projevy solidarity jsou přesto vítané a důležité. V Bělorusku jsou podobně jako v Rusku antifašisté a anarchisté soustavně šikanováni ze strany policie a jejich hnutí potíráno. Nezapomínejme na naše kamarády, na bojovníky na stejných barikádách a podporujme se navzájem.

Svobodu pro všechny politické, antifašistické vězně (nejen) v Bělorusku.

Aktualizace 9.3.2021: 
Během prvního dne soudního procesu nebyla většina lidí do soudní síně vpuštěna, před budovou hlídkovalo několik policejních aut. Bancer se má obhajovat sám, jelikož pomoc advokáta odmítl. Zároveň přešel na tzv. suchou hladovku. V následujích stáních byli v soudní síni přítomni všichni členové MISTER X, žádného výsledku se ale nedočkali, naopak. Vzhledem k nepřítomnosti jednoho ze svědků bylo slyšení opět odročeno, tentokrát na 12. března.

Aktualizace 17.3.2021: 
12. březen byl desátým dnem Bancerovy hladovky a zároveň měl být čtvrtým dnem soudního procesu. V jeho úvodu soud odmítl Igorovy požadavky a protože se svědek ani napotřetí nedostavil, bylo přelíčení už tradičně odloženo, v tomto případě na 18. března. Přečíst si můžete článek “Nejsem cvok! Pronásledovaný běloruský punker nastavuje zrcadlo Lukašenkově diktatuře“.

Aktualizace 21.3.2021: 
Nadočekávání skvělá zpráva přišla z Běloruska předevčírem, Igor byl propuštěn na svobodu! Odsouzen byl na 8 měsíců nápravných prací, ale bez poslání do vězení. Vzhledem k 15-ti denní hladovce, která ohrožovala jeho zdraví i život, byl ale ve velmi špatné kondici, z toho důvodu byl převezen sanitkou do nemocnice, kde se naštěstí prokázalo, že jeho zdravotní stav nevyžaduje hospitalizaci. Zotavovat se tak může doma uprostřed rodinného kruhu. Mezinárodní solidarita se ukázala jako mocná zbraň, která může zbořit zdi vězení a být silnější než represivní systém.