BAESTIEN o textech na debutním LP

Texty hrály v hardcore / punku vždy významnou roli. V jedněch najdeme emocionální tíseň, v jiných radikální politický postoj. Občas z nich lze vycítit melancholickou romantiku, občas slouží jen tak pro pobavení a občas nabádají k občanské neposlušnosti. Můžeme v nich hledat oprsklou provokativnost stejně jako rozšiřování povědomí. Některé mohou být naprosto jasné na první dobrou, některé posluchače donutí hloubat a přemýšlet či v nich hledat skryté významy, některé zase zůstanou co se týče obsahu sdělení navždy skryty v mysli toho, kdo je napsal.

Západočeští BAESTIEN, pojmenovaní po hrdinovi Nekonečného příběhu, chystají novou desku – na ní si ale budeme muset ještě chvilku počkat. Zatím se můžeme zaměřit na jejich debutní LP “Uroboros”, vydané v roce 2016 na německém Alerta Antifascista, kde vydávají kapely jako Fall of Efrafa, Archivist, Morrow, Myteri, Downfall Of Gaia, Morne, Light Bearer, Red Apollo, a kam tedy Baestien svou koncepcí dokonale zapadají. V jedné recenzi se psalo “každou ze skladeb opanuje vlastní příběh vystavěný na základech fantasy žánru, pročež jsem se do odhalování skrytých poselství příliš nepouštěl” … my se do toho vlastními slovy kytaristy a zpěváka Františka naopak tak trochu pustíme.

“Celý koncept naší desky Uroboros vypráví jeden konkrétní cyklus naší planety Země z miliónů. Ohlížíme se vpřed a vzad, kdy vše co známe se neustále opakuje a propojuje v jeden celistvý díl. Narození a smrt. Láska a nenávist. Strachy a radosti. V určité chvíli si hosti tohoto příběhu mohou připadat jako jeho svrchovanými pány a stvořiteli, ale kruh se nedá zastavit. Je možné ho pouze zklidnit nebo uspíšit.”

EXORDIUM
“Gaia se pomalu probouzí k dalšímu cyklu, kdy je po procitnutí zhrozena nicotou před sebou. Tvoří tak své bytí – půdu a hory, řeky a oceány, den a noc. Vše jen pro své budoucí děti.”

PATHOS
“Chaos se poprvé ustálil v klidné ticho, které doprovází první život v hlubinách a rozbřesk na souši. Všechny děti jsou tak jiné a přesto jsou dokonale propojeny v mír. Mír, který má být brzy zpřetrhán.”

CLAUSULA
“Měl to být vrcholný výtvor, ale dalo se vzniku Prvním, kteří zapomněli na svůj domov. Největším darem měla být inteligence. Ta se stala pouze zbraní proti sobě a Gaie samotné, která pod tíhou nenávisti umírá a bere s sebou vše znovu do tmy. Začíná znovu usínat.”

Jednotlivé a kompletní texty najdete na bandcampu, nebo vždy po kliknutí na modrý název v černé liště s konkrétní skladbou.

Vložil: Buky
15.01.2019