Vídeňské EKH čelí třetím dnem útokům fašistů

Ve středu 24.6. napadli turečtí fašisté kurdské shromáždění za práva žen ve vídeňské čtvrti Favoriten. Následně došlo k dalšímu útoku na protestující ze strany fašistů a to před autonomním centrem Ernst-Kirchweger Haus (EKH). Reakcí byla spontánní demonstrace před EKH, během níž policie prováděla rasově předpojaté kontroly totožnosti a zadržela nezúčastněnou osobu.

Následujícího dne, během narychlo svolané demonstrace proti fašistickým útokům, se turečtí fašisté opět pokoušeli provokovat, narušit průběh akce a napadnout protestující. Po ukončení demonstrace a poté, co se policie i přes očividně se blížící eskalaci stáhla, se členové krajně pravicové organizace Šedí Vlci (viz text dole pod videem), přívrženci Erdoganovy strany AKP a samozvaní “strážci Favoriten” opět seskupili v okolí a zaútočili na EKH. 200-300 fašistů řádilo po delší dobu v ulici Wielandgasse. Pomocí kamenů, lahví a pyrotechniky cíleně útočili na EKH a pokoušeli se násilím vniknout do budovy. Několik oken v přízemí bylo rozbito. Jen díky solidaritě antifašistů a antifašistek se podařilo zabránit horšímu. Policie zůstala po dlouhou dobu nečinná.

Jednalo se o druhý útok na levicové a autonomní struktury a akce ve Vídni během dvou dnů, a předpokládáme, že to nebyl útok poslední. Tyto útoky souvisí s represivní politikou Erdoganova Turecka, které momentálně terorizuje kurdské obyvatelstvo a bombarduje kurdské území. Tyto útoky však vnímáme i v kontextu dlouhodobé historie útoků na EKH, ve kterém sídlí i kurdské organizace. Naše solidarita proto patří všem lidem dotčeným tureckou agresí jak na kurdských územích, tak v této zemi, a všem, kteří se zasazují za spravedlivější společnost.

Vyzýváme všechny antifašisticky smýšlející k vyjádření solidarity a k účasti na dalších protestech!

 

Nejbližší datum:
SOBOTA 27. 6. Vídeň – Columbusplatz, 17:30
(5 min chůze od vlakového a autobusového nádraží Wien-Hauptbahnhof)

Už nikdy fašismus!
Biji Berxwedan! Jin, Jiyan, Azadî!

EKH


Aktuální update:
Fašisté svolali posily z jiných měst i okolních zemí a páteční antifašistická demonstrace v okolí EKH opět čelila z postranních ulic útokům roztroušených fašistických bojůvek. Všichni do Vídně!

“Šedí vlci” (turecky Bozkurtlar, oficiálně Ülkü Ocakları neboli Idealisté) jsou neofašistickou mládežnickou militantní organizací napojenou na tureckou Stranu nacionalistického hnutí (Milliyetçi Hareket Partisi, MHP). Členové organizace, jež vznikla v roce 1968, jsou zodpovědní za vraždy několika tisíc lidí (levicových a liberálních aktivistů, intelektuálů, novinářů, odborářů, Kurdů, Alevitů), zejména v 70. a 80. letech. V 90. letech se organizace zapojila do konfliktu s Kurdskou stranou pracujících (PKK), napadala ale kurdské politiky a aktivisty obecně, Armény a další menšiny. Šedí vlci jsou aktivní i v mnoha zemích s tureckou diasporou. Například v Německu jsou považováni za nejpočetnější krajně pravicovou skupinu vůbec. Počet jejich tamních členů je odhadován na 10 tisíc. Šedí vlci tu aktivně napadají kurdské aktivisty. V Rakousku jsou od loňského jara symboly Šedých vlků zařazeny na seznam zakázaných extremistických symbolů (a to včetně pozdravu/gesta, při němž vztyčené ukazováček a malíček symbolizují vlčí uši, zatímco zbylé prsty vlčí tlamu). Více o Šedých vlcích si můžete přečíst třeba tady: https://bit.ly/2TnOZes.

Twitter: #ekh

Vložil: Buky
27.06.2020