Murray Bowles (1951-2019)

V neděli v Sacramentu zemřel ve věku 68 let legendární fotograf Murray Bowles. Murray zachycoval osobnosti, chaos a energii punkové scény v Bay Area po více než 30 let, vytvořil tisíce fotografií, na nichž dokázal dovedně zachytit intenzitu punkových i metalových koncertů. Jeho práce se objevovaly v magazínech, artworcích nahrávek i dokumentech a řada z nich se stala známými.

Mnoho známých fotografií bylo pořízeno v 80. a 90. letech v kultovním klubu 924 Gilman v Berkeley, v němž zachycoval třeba koncerty Crucifix, Verbal Abuse, Necros, Raw Power, Filth, G.B.H., The Minutemen nebo Fang, ale celosvětově známé se staly hlavně ty z koncertů Operation Ivy, Minor Threat, Neurosis nebo Green Day. Právě na obalu alba „Dookie“ od Green Day je naopak kresebně zachycen sám Bowles (viz zde).

Co se týče budoucnosti Bowlesova cenného archivu, tam je zdá se celkem jasno. Jeho blízká kamarádka Anna Brown se nechala slyšet, že s Bowlesem dlouhá léta plánovali vydat knihu jeho prací, pro níž Murray stihl vybrat všechny fotografie. Vybíral je z přibližně 30 tisíc negativů v jeho domě v San Jose společně s Timem Armstrongem z Rancid, a to u příležitosti natáčení dokumentu „Turn It Around: The Story of East Bay Punk“ (info), pro jehož vznik byl Bowlesův archiv stěžejním faktorem, jak se nechal slyšet režisér Corbett Redford.

Vraťme se ale ještě zpátky do roku 1987, kdy v Maximum Rock´n´Roll (kde své fotografie mj. také publikoval) vyšel článek „If Life Is a Bowl of Cherries, Why am I in the Pit?“, věnovaný právě Bowlesovým fotografiím. V té době Bowles nosil krabici se svými fotkami na koncerty a tam je prodával po 15 centech (následně se cena vyšplhala na čtvrťák), aby pokryl náklady na výdaje s jejich vznikem spojené. Mezi tamními punks se pak stalo jakousi tradicí, že si kupovali nebo mezi sebou vyměňovali a šmelili fotky jich samotných, pořízených na koncertech třeba z předešlého týdne.

Bowles zároveň hrál na violu, kromě příspěvku pro několik kapel působil i v Peninsula Symphony a příležitostně také v divadelním orchestru. Do svého důchodu pracoval pro Dell Computers. R.I.P.

Vložil: Buky
10.12.2019