Zemřel Pete Shelley z BUZZCOCKS

Ve věku 63 let zemřel Peter Campbell McNeish aka Pete Shelley, zpěvák a kytarista BUZZCOCKS. Podle slov jeho bratra Garyho a managementu kapely se tak stalo včera v jeho domě v estónském Tallinnu, kam se Pete v roce 2012 se svou ženou přestěhoval, příčinou byl pravděpodobně infarkt.

Buzzcocks vznikli v roce 1976 v anglickém Boltonu a zařadili se mezi kapely první punkové vlny. Díky svým popovým melodiím kombinovaným s punkovou energií dosáhli i komerčního úspěchu. Dva roky po vzniku složil Shelley jeden z jejich nejzásadnějších hitů „Ever Fallen in Love (With Someone You Shouldn’t’ve)“, předělávaný dodnes interprety z celého světa napříč různými hudebními žánry. V roce 2005 ji Shelley znovu nahrál – benefičně pro Amnesty International – po boku takových veličin jako David Gilmour (Pink Floyd), Peter Hook (Joy Division, New Order), Robert Plant (Led Zeppelin) a Elton John.

Buzzcocks ale rozhodně nebyli kapelou jednoho hitu, jejich tvorba naopak inspiruje generace muzikantů už pátou dekádu a hlásí se k nim např. Green Day, Smashing Pumpkins, The Cure, New Order i Nirvana. Jejich vliv je často přirovnáván k Sex Pistols (jejichž byli mimochodem Shelley a Devoto velkými fanoušky), přestože neprojevovali tak naštvaný politický postoj a působili víc uhlazeně. Rozpadli se v roce 1981, aby se o 5 let později dali opět dohromady a působili nepřetržitě až dodnes. Jejich poslední album „The Way“ vyšlo v roce 2014.

V roce 1980 se Pete zároveň vydal na sólovou dráhu, jeho debut vyšel pod názvem „Sky Yen“ a poslední nahrávkou už zůstane „Cinema Music and Wallpaper Sounds“ z roku 2016.

Vložil: Buky
07.12.2018