Antigen – Fluch der Väter

Typ: CD
Rok vydání: 2007
Label: Zombie Nation Records
Délka: 40:33
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Tahle kapela stojí a padá s výkonem zpěvačky Steffi, to je zcela bez debaty. Dokonce si troufám říct, že kdyby tam nezpívala ona, ale třeba ňákej mužskej (ikdyž vzhledem k melodičnosti zpěvu si to nedokážu dost dobře představit), neštěk by po nich za hranicema rodného Německa ani pes. Realita je ale taková, že Steffi v Antigen zpívá a proto maj šanci prolomit ledy.

Jejich nejnovější album vyšlo na LP i na CD a vtěstnalo se na něj 14 skladeb punkrocku s německejma textama. Ten je hranej ve středním až rychlejším tempu a nemůžu se zde ubránit přirovnání k francouzskejm La Fraction (zpěv) nebo německejm Inner Conflict. Z českejch kapel je tady určitě podobnost s Labora 21, ikdyž Antigen maj řekněme o něco nasranější zpěv, ale ne zas nějak výrazně. Počátky Antigen se datujou k roku 2002 a line-up nyní tvořej tři členové. Zpěvačka a basistka Steffi dřív hrála s kapelou Kolerika a nynější bubeník Wally hrával v Abnorm. O zpěvu už sice řeč byla, ale tudle kapelu jednoznačně charakterizuje, takže proč se k němu ještě nevrátit. Steffi zpívá hodně melodicky a vokál je úmyslně vytlačenej do popředí. Ve vyšších polohách má její hlas podobnou barvu jako hlas zpěvačky z Horrorpops a v refrénech je příležitostně doplňovanej mužskym backing vokálem. Jako celek má album vcelku slušnej odpich, postupem času ale bohužel úvodní nadšení poněkud opadá a zásluhu na tom má především přílišná jednotvárnost skladeb a podle mýho zbytečná dýlka. V tomto případě by méně bylo více, zabránilo by se tak splynutí všeho v jeden celek a album by s přibývajícím časem nepřestalo postrádat i potřebnej šmrnc. V celý svý délce zřejmě bude až na vyjímky plně bavit zejména skalní příznivce tohoto stylu. Texty jsou povětšinou politicky zaměřený a provokativní, ale spíš než skandováním lacinejch hesel se zabejvaj kladením otázek. Některé jsou pak čistě osobní a vycházej z vlastních životních zážitků a zkušeností.

Jednoduchej booklet bohužel neobsahuje anglický překlady ani vysvětlivky, ale černobílá fotka uprostřed, která znázorňuje rodinu v nukleární době s plynovejma maskama ma hlavách, je hodně stylová 🙂

Tracklist:

01 Rechtes Recht

02 Gottes Zorn

03 Wut Macht Blind

04 Selbstbetrug

05 Feindbild

06 Haben Wir Versagt?

07 Freier Wille

08 Aggression

09 Nur Wer Kämpft

10 Keine Empathie

11 Was Passiert?

12 Fluch Der Väter

13 Weisser Mann

14 Vergessen