Destruct / Mad Pigs – Global Resistance

Typ: CD
Rok vydání: 2007
Label: PHR
Délka: 31:40
Autor: buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Kdo by to byl před pár lety řekl, že český pogopunk kapely budou vydávat splitka se svejma americkejma kolegama (kromě tohodle můžu v poslední době zmínit třeba split Climax s Lab Rats). Inu časy se mění a v tomto případě je to pochopitelně jenom dobře.

Destruct pocházej s prosluněné Kalifornie a překládaj zde 6 válů parádního rychlýho streetpunku. Jejich muzika je do značné míry syrová a ani nemusej říkat, že jsou odkojený na kapelách jako One Way System, G.B.H. nebo Skeptix, protože ten UK´82 je z toho cejtit na sto honů. Ale ještě víc v jejich muzice najdeš vliv současnejch energickejch spolků – a z nich všem v tom nejvíc slyšim raný The Unseen a hlavně The Virus kolem alba „Nowhere To Hide“ (transparentním příkladem budiž song „Breed of Fear“). Nejlepší vály jsou úvodní „Final Warning“ a předposlední „Destruct“. Supr rozjezd.

U brněnskejch Mad Pigs tě okamžitě praští přes rypák znatelně horší zvuk. A je to velká škoda, protože výkon týhle partičky neprávem dost znižuje. Těhle 7 válů je tuším první nahrávkou, kde už jedou na 2 kytary a kde Skoba za mikrofonem vystřídal bubeník Kejkla. Na jeho místo naopak přišel bejvalej bubeník Zeměžluče a Scarecrow. A byl to dobrej tah. Narovinu musím říct, že ze začátku mi nový MP tolik neseděli, starší vály mě přišly lepší. Ale stačilo to trochu naposlouchat a názor jsem musel změnit. Starý MP nebyly lepší, byli jenom jiný – stačí si zvyknout na odlišnej sound, kterej teď zní víc evropsky. Kluci se na první poslech za tu dobu dost vyhráli a naučili svý nástroje stáhnout vocas a poslouchat páníčka. Kytara i bicí šly jasně dopředu, basy jsem si sice výraznějc všimnul až u songu „5 minut slávy“, ale byl jsem taky hodně příjemně překvapenej – Máša udělal taky slušnej pokrok. Řekl bych, že MP už nejsou „jenom“ kopírkou US chaospunk kapel (tady to rozhodně nemyslim ve zlym), ale šlapou už si vlastní cestičkou, v rámci možností si našli svůj vlastní styl. Jejich současnou tvář bych popsal jako mix Discharge a Total Chaos.

Jedničku si bezesporu zaslouží bravurně provedenej booklet, kterej je udělanej totálně v Punkcore stylu. Plnobarevnej, barevný fotky v popředí, černobílý v pozadí, do toho texty obou kapel a nemůžu nezmínit ani český překlady textů Destruct! Což se u CDs moc nevidí a je to škoda. I přes nevalnej zvuk u Mad Pigs (možná zde kapely mohly bejt v opačnym pořadí, aby ten zvukovej kontrast spíš potěšil než nemile překvapil) se jedná o dost povedný splitko, který si příznivci rychlejch punk kapel nenechte ujít.

Tracklist:

01. Destruct - Final Warning 2:29

02. Destruct - Breed Of Fear 1:59

03. Destruct - Left For Slaughter 2:08

04. Destruct - Identity 3:04

05. Destruct - Destruct 1:52

06. Destruct - There's No Change 2:33

07. Mad Pigs - Go To Hell 2:30

08. Mad Pigs - Where Are They? 2:17

09. Mad Pigs - Loser's Mornings 2:44

10. Mad Pigs - Malicious Dogs 2:07

11. Mad Pigs - Five Minutes Of Glory 2:56

12. Mad Pigs - Culture 2:37

13. Mad Pigs - Blind Society 2:19