F.P.O. / Seein´ Red- split CD

Typ: CD
Rok vydání: 2007
Label: Refuse Records
Délka: 28:11
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Další z řady výbornejch splitek, kterejma jsme poslední dobou zásobovaný a na jejichž nedostatek si rozhodně nemůžem stěžovat. Tentokrát naše menu tvoří dvě evropský hardcore kapely, u kterejch je nad moje síly odhadnout, která z nich tvoří předkrm a která hlavní chod.

F.P.O. z makedonskýho Skopje si i za dobu své relativně krátké existence stihli udělat slušný jméno a troufám si tvrdit, že jejich renomé ještě poletí vzhůru jako raketa. Jak o sobě sami říkají, „FxPxOx je rebélie proti lidskému pokrytectví, nekompromisnímu materialismu, soutěžení v ziskuchtivosti, organizovanému náboženství, porušování zvířecích i lidských práv, nacismu, sexismu, homofobii, elitářství, legálním i nelegálním drogám, policii, armádě… naše ideologie čerpá z anarchistických myšlenek i DIY hnutí a muzika je směska starých dobrých HC punk kapel 80.let, skandinávského hardcore 80.let, britského anarchopunku a amerického thrashe…“ – no zní to pěkně, co říkáte? Pravdou je, že když jsem slyšel F.P.O. poprvé, zmohl jsem se tak akorát na dvojnásobný sexistický výkřik „Ty vole, ty vole!“ a jal jsem se skákat po zdech a zcela bezmyšlenkovitě, leč dobrovolně lámat svoje kosti. Parádní řacháckej youth crew straight edge hardcore, odkojenej na kapelách typu Los Crudos, s pozitivní a zatraceně silnou energií! F.P.O. si už teď počínaj jako zkušený harcovníci a sype jim to jako prase. Na jejich půlce (myšleno v souvislosti s tímhle splitkem) poněkud nezvykle není žádnej tracklist a jejich čtvrthodinka je spojená do jedný zvukový stopy jako jeden song. A protože nejsou znát žádný mezery mezi jednotlivejma válama, prakticky je to v celku jeden nášup se spoustou změn a melodií. Rozhodně se tedy nedá říct, že jejich příspěvek by za podstatně zkušenějšíma a profláklejšíma Seein´ Red nějak zaostával, ba naopak!

Seein´ Red netřeba sáhodlouze představovat. Tadle kapela už demoluje naše sluchovody hezkejch pár let a stala se jednou z nejdůležitějších a nejzásadnějších ikon minimálně evropských HC scény. Za sebou už maj tolik releasů, že by to jeden snad ani nespočítal, navíc jejich záliba ve vydávání split desek je všeobecně známá (mimochodem od vydání tohoto split CD stihli už vydat další splitko, tentokrát s japonskejma Framtid). A to ani nemluvim o hraní v kapelách jako Manliftingbanner, Profound, Colt Turkey, Kriegstanz, Staathaat a zejména pak proslulejch Lärm! Tohle trio holanďanů na sebe strhlo pozornost i svejma nekompromisníma postojema a textama, ve kterejch nelítostně bušej do všeho kolem sebe. Sem přispívaj 15 novejma nebo dosud nevydanejma flákama, který pocházej jak ze studia, tak z demáčů nebo jsou i nahraný přímo z koncertů (čili s drobnejma zvukovejma výkyvama je nutno počítat). A řežou to furt jak za mlada (možná by se nabízelo říct „zrajou jak víno“), ikdyž už jim je přes 40 – koneckonců po celou dobu hrajou pokud se nemejlim ve stejný sestavě a určitě to ani nikdy nebude jinak. SR do toho bušej jak jsme od nich zvyklý, krátce a úderně, nasraně a ultra rychle. DIY fast hardcore punk jako řemen. No a ten bubeník, heh… snad nikdy nezapomenu, jak když hráli na Fluffu 2006, jak za bubeníkem stál bicmen z Born From Pain a ten na něj jenom čuměl jak tydý a nechápavě kroutil hlavou, co je to za magora, hehe. Fakt šílenec, kolik jste viděli rychlejších bubeníků? A přitom všechno s absolutním přehledem a lekhostí, jako by se nechumelilo… Tydle pracky mu může závidět i Steven „rychlá chňapka“ Seagal. Zkrátka skoro vždy řežba, řežba, řežba, několika sekundový palby nejsou vyjímkou. Z oněch 15 jsou 3 covery: od Lärm, Rondos a Carbomb.

Zadní obal CD hlásá „CD contains video footage“, prohledávám web a narážím na info, že tohle dílko obsahuje i 28 minutový video z koncertů obou kapel. Nicméně moje CD neobsahuje ani prd a to jsem ho kupoval přímo od týpka z Refuse, takže moc nechápu. V bookletu o nějakejch 20 stranách pak najdeš povídání v angličtině od členů obou kapel, kde hovoří o životě v jejich zemích, probírají zde své zkušenosti s životem ve „východním“, resp. „západním světě“ a vlastně skoro všechno od politiky až po hardcore punk.

Tracklist:

...