Climax / Lab Rats – International Punx split

Typ: CD
Rok vydání: 2007
Label: Tiger Records
Délka: 25:38
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Další splitko český kapely s americkou. Žádný duchaplný úvody mě nenapadaj, takže rovnou k věci a to postupně v tom pořadí, v jakym se kapely prezentujou na CD:

Lab Rats jsem znal jenom podle názvu a jednoho válu na kompilačce „Punx Unite: Leaders of Today“. Tam mě sice tolik nepřesvědčili, na jejich obranu je ale nutný dodat, že společnost, ve který se zde nacházeli, byla velice velice kvalitní. Úvodní tóny obstarává kytara jak vystřižená z rozjezdu Disfear, po pár vteřinách už se ale všechno rozjíždí v duchu UK punku 80.let. Konkrétně mix Broken Bones, Discharge a G.B.H. Jedna z kytar si často v pozadí vyjíždí svoje sólíčka, zatímco druhá notuje stejný tóny jako basa. Barva zpěvákova hlasu připomíná zpěváka Damage Case, kterej dřív hodně ulítával na vokálech Mudhoney. Celkem jsem byl překvapenej, že Lab Rats pocházej z Kalifornie, protože podle těhle 6 skladeb bych dal ruku do ohně za to, že jsou to angláni jak vyšitý. Vyjímka z jejich klasickejch songů je kromě závěrečnýho coveru od Court Martial song „Golden Years“ a hlavně „Kids of the 90´s“, ve kterym tě Lab Rats vezmou na výlet o hezkejch pár roků zpátky a navozujou atmosféru desek Blitz, The Opressed a jim podobnejm kapel. Kromě tohodle splitka jim vyšly ještě 2 singly a album „These Decapitated Visions“ na Charged Records, na přelomu května a června 2007 pak Lab Rats oznámili rozpad.

Climax z Českýho Brodu oproti LR servírujou porcičku rychlýho a syrovýho garage raw punku a stejně jako v případě předchůdců sem nahráli 6 válů. Oproti demu „První varování“ už víc vědí co chtěj a určitě je to krok dopředu. Jejich muzika je dost ovlivněná původní československou punkovou školou, často v tom jsou slyšet starý před-a-těsně-porevoluční klasiky (nemůžu si pomoct, ale v úvodní „Hra s ohněm“ mi v některejch pasážích vystanul na mysli i Telex), ale okořeněný šťávou a energií současnejch kapel. Bohužel texty nepatřej zrovna k silnejm stránkám Climax, myšlený jsou sice určitě dobře, ale dneska už je přeci jen většina kapel trochu dál. Ale proti gustu žádnej dišputát, texty si tady s ničím hlavu nelámou a jdou na to jednoduše a dost přímo. Tématicky se jedná o oi punk, takže unity, a.c.a.b, proti hipíkům, ale na rozdíl od některejch jinejch kolegů i proti náckům, což se cení. Vál „Komerce“ se sem dostal jako jedinej zástupce „Prvního varování“, jeho refrén mi silně připomíná song „Křesla“ od Provokace 🙂 Tolik ke Climax, neškodilo by trochu zapracovat na textech a bude to zas o stupínek lepčí.

Řekl bych, že ani jedna půlka nezaostává za druhou, naopak se vzájemně celkem dobře doplňujou a od každý z kapel můžeš čekat něco trochu jinýho, což není na škodu. Když si zvykneš na ne zrovna povedenej zvuk, kterej je bohužel dost zastřenej, dostaneš docela dobrou porci muziky. Co se naopak povedlo na výbornou je artwork. Plnobarevnej booklet ve stylu bookletů od Punkcore je dělanej pěkně, klasika texty od obou kapel a veprostřed koláž barevnejch fotek. Potisk CD připomíná jedno z log Restarts a když dáš CD pryč, pod ním je ta samá kresba (obrysy postav), ale tentokrát už jim na místě obličejů prosvítaj lebky – vypadá to fakt dobře.

Tracklist:

...