Leftöver Crack / Citizen Fish – Deadline

Typ: CD
Rok vydání: 2007
Label: Fat Wreck Chords
Délka: 40:02
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Před pár měsíci vydal Fat Mikeův label split CD dvou silně politickejch ska-punkovejch kapel. Řekl bych starších britskejch Citizen Fish, který zažívali svůj boom v 90.letech a v současnosti rozjetejch Leftover Crack z New Yorku. Vezmeme to tedy v tom pořadí, v jakym se kapely představujou i na CD:

UK veteráni Citizen Fish mísej 2-tone ska s prvky klasickýho hardcore punku 80. a 90.let a nic naplat, ty Ostrovy jsou z nich cejtit na sto honů, kapely mimo UK takhle prostě nezněj. Dohromady je dal tušim v roce 1990 Dick Lucas (zpěvák Subhumans) a po těch letech jde s čistým svědomím říct, že CF rozhodně nebudou ten typ kapely, na který se negativně podepisuje zub času, alespoň zatím. Na svý půlce předkládaj celkem 7 válů, z čehož 5 je novejch a zbývající 2 jsou covery. Jeden je „Money“ od Choking Victim (další kapela kytaristy Leftover Crack) a ten druhej, „Clear Channel (Fuck Off!)“, příznačně právě od Leftover Crack (ta kytara v něm je prostě supr!). Co mě tady ještě na Citizen Fish zaujalo, je dokonalej zvuk, krásně rozeznatelný je i sebemenší sešlápnutí hajtky a ta basová linka, doprovázející 2-tone kytaru, paráda.

Leftover Crack začínaj slovy „Pamatujete si tuhle?“ Jasně že pamatujem, mrazivý intro z „Fuck World Trade“ se vreje pod kůži každýmu. A pak už to jede. Oprsklej, drzej vokál alá rozmazlenej spratek, kterej je línej pořádně otvírat pusu natož gestikulovat a působí, jak kdyby zpěv bylo to poslední, co by se mu zrovna chtělo dělat. Do toho vychytaný melodie s takovym kouzlem, že hned podruhý co si tyhle songy pustíš, budeš si refrény broukat s kapelou a bude ti připadat, že je znáš už hafo let. Špinavej ska punk crust v podání týhle partičky prostě chytne, teď mě vlastně napadlo, že to je myslim jejich první nahrávka od tragický smrti bubeníka Brandona. Celkem 8 válů, z toho 6 novejch a pochopitelně stejně jako v případě CF dva covery – „Supermarket Song“ od Citizen Fish a „Reason For Existence“ od Subhumans. A co ten známej mluvící / rozčilující se hlásek v „Baby-Punchers“? No jasně, že je to Jello z Dead Kennedys a kromě něj tady u mikráku hostuje ještě Dave Dictor z M.D.C. Leftover Crack jenom potvrzujou svou pověst, jejich polovina mě baví mnohem víc, je živější, energičtější a chytlavější a proto doporučuju si i LP verzi (vyšla na Alternative Tentacles) pouštět v tomhle pořadí.

Textově se zde probírá všechno, od ekologie, přes fízly / CIA a nenávist k bohatejm kids až po sejmutí systému. Nejlepší vály jsou podle mě „Baby-Punchers“ a „Genocidal Tendencies“, ale vybere si tady každej. Dobrej split!

Tracklist:

01. Citizen Fish - Working On The Inside

02. Citizen Fish - Money (cover Choking Victim)

03. Citizen Fish - Meltdown

04. Citizen Fish - Getting Used To It

05. Citizen Fish - Back To Square One

06. Citizen Fish - Join The Dots

07. Citizen Fish - Clear Channel (Fuck Off!)

08. Leftöver Crack - L.ö.C Intro (B.D.C.)

09. Leftöver Crack - Baby-Punchers

10. Leftöver Crack - Genocidal Tendencies

11. Leftöver Crack - ...And Out Comes The N-Bomb!

12. Leftöver Crack - Life Causes Cancer

13. Leftöver Crack - World War 4

14. Leftöver Crack - Supermarket Song (cover Citizen Fish)

15. Leftöver Crack - Reason 4 Existence (cover Subhumans)