Murder Inc. – Povolení zabíjet

Typ: CD
Rok vydání: 2016
Label: Support Underground
Délka: 18:35
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Baví mě, že dávám dohromady v relativně krátký době třetí recenzi na cz/sk thrashovou kapelu čerpající z 80./ 90. let, a přesto zní každá trochu jinak, resp. každá si ten oldschool thrash metálek dělá tak nějak po svym. Vždy je to upečeno ze stejného těsta a přesto má výsledek pokaždé poněkud odlišnou příchuť. To je na tom to super.

Murder Inc vydali minialbum „Povolení zabíjet“ a já si říkám, jestli není už jen v těch názvech trochu moc smrti, než postupně pochopím, že v případě téhle mladé kapely z Berouna je to zabíjení možná až trochu obsesivní. Soudě podle fotek artworků na jejich bandzonu se kluci v krvi a vůbec jakymsi gore asi celkem vyžívaj (někde už je to z mého pohledu zbytečně přes čáru) – a to jsme ještě nedošli k textům, hehe. No každýho věc. Naštěstí fotka kde je kapela ověnčená nášivkama typu Siberian Meat Grinder, trikama Municipal Waste a nálepkama GNWP a 161 tak nějak zachraňuje situaci, snad nebude zas tak zle 😉

Ona je to tedy řezničina i hudebně, a to řádná! Úvodní instrumentální song, fungující spíš jako intro, vlastně tak nějak předestře co bude následovat. Dalších pět záseků energickýho thrash metalu vostrýho jak břitva, okořeněnýho o současnej drajv a dávku notně temný atmosféry. Na tom má značnou zásluhu skoro až záhrobní / blackovej vokál – tohle nebude oslava béčkovejch her, požírání pizzy a popíjení piva na skejtu. Ten název zde opravdu nebyl jen tak pro nic za nic. Jestli tě napadaj spolky typu Toxic Holocaust, směr je správný, ale Murder Inc zacházej hudebně ještě o chlup dál. Co vítám jsou texty v češtině, ne že bych měl zákonitě s angličtinou problém, nicméně je to u thrash metalu v poslední době zase docela příjemná změna, není zde důvod jít za každou cenu s davem. Bohužel tady ale zároveň narážíme na jediné úskalí. Hned první otextovaná „Pátá oběť“ se podle všeho zabývá tématikou vražd spojených převážně s Whitechapelem v roce 1888 (aka Jack Rozparovač), což by samo o sobě nikterak nevadilo, pokud by se ovšem ve stejném duchu nepokračovalo i v každé další skladbě: vraždy, ocel v hrudi, krev a vnitřnosti, oběti, zabíjení. Je toho zkrátka trochu moc. Minimálně v případě dvou textů („Povolení zabíjet“ a „V obležení“) lze někde v pozadí vytušit nějaký hlubší podtext, ale to se můžu jenom domnívat. S přihlédnutím k tomu, že klukům je ale – snad až na jednu vyjímku – nějakých 17-18 let, dá se to bez nějakých větších problémů odpustit. Co se pak týče muzikantské vyzrálosti a kvalit, tak tady teda kluci velkej klobouček! Vše navíc působí tak nějak přirozeně, kompozičně to funguje a celá nahrávka budí dojem, že jí tohle (v té době ještě) trio složilo s lehkou samozřejmostí. O zvuk se pak postaralo prověřené studio Davos.

Věřím, že si Murder Inc po předchozí nahrávce „Je čas zemřít“ (teď už ten název asi nikoho nepřekvapí ne?) spravili chuť, protože podle ohlasů udělali solidní krok vpřed. A vzhledem k věku jednotlivých členů určitě lze říct, že tahle kapela má našlápnuto k tomu, aby měla to nejlepší ještě před sebou a že tomu štěstíčku teda jdou naproti! To neustálý vraždění zřejmě (a snad) s časem tak nějak vymizí samo, alespoň v tvorbě Murder Inc. Jak hudebně tak textově nic pro slabý povahy – ďábelská jízda!

Tracklist:

1. Ve stínu lži 01:16

2. Pátá oběť 03:58

3. Povolení zabíjet 03:14

4. Člověk člověku 02:34

5. Rituál 03:58

6. V obležení 03:35