P.N.S. / Societys Parasites- split

Typ: CD
Rok vydání: 2009
Label: Papagájův Hlasatel
Délka: 23:09
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

 

Základ této spolupráce by se dal dost možná vystopovat v datu 22.dubna 2008. Ten den totiž Societys Parasites poprvé navštívili Prahu a zahráli na strahovský Sedmičce. A hádejte, kdo jim tehdy dělal předskokany. Pražáci PNS jim dělají papírově předskokany i zde, nicméně s tou „hlavní hvězdou večera“ to nebude zas tak jednoznačný… Ale nepředbíhejme.

Měl jsem za to, že vím, co můžu od PNS očekávat, ale teda celkem jsem se sek. Takovej nášvih jsem i navzdory znalosti předchozích nahrávek fakt nečekal. PNS se nám vyvíjej přímo před očima a s každou další nahrávkou jdou vejš a vejš. Jasně, tady to chtělo se ukázat jak jen to je možný, protože tahle nahrávka se dostane do světa jisto jistě, nicméně víme, že jen chtít nestačí. Je potřeba tomu dát trochu víc a PNS tomu dali hodně víc. Za bicíma nahradil Ferose Marko, kterej zdá se mi sice není chirurgicky přesnej, ale všechno vynahrazuje neskutečnym švihem a rychlostí. Jo, PNS zrychlili a to značně, a navíc se oproti mejm původní předpokladům spíš vracej k albu „Poslední odpočet“, než že by plynule navazovali na poslední EP. Jenže rychlejc. Mnohem rychlejc. Už po pár vteřinách úvodního songu se zmůžu říct jenom „Ty vole…“ – PNS to rozbalujou na plný čáře a já říkám, že rostou s každym dalším válem. Neskutečně zběsilej hc punkovej nášvih, nasranej, agresivní, útočnej, afektovanej a energickej. Do toho používání vícero vokálů najednou, což ten důraz ještě zpevňuje a dodává mu ještě větší razanci – obzvlášť jeden místama až nelidsky znějící backing vokál tomu dodává zas další rozměr. PNS takhle nasranou tvář ještě neměli, je to neskutečná jízda. Netroufám si odhadovat, do jaký míry to je právě kvůli tomuhle splitku a předpokládaným exportním destinacím, ale PNS už zde nebékaj výhradně v češtině – 4 vály z 6 jsou zpívaný anglicky, tak uvidíme, jak tomu bude v budoucnu. Sečteno podtrženo tentokrát víc hc punk než crust, míň temnota a víc frontální útok přímo na solar. Už jsem se setkal i s ohlasama, že jejich starší věci byly lepší, za sebe ale tvrdím, že PNS nahráli dosud svůj nejlepší materiál.

To chlapci ze Societys Parasites jistě eště nyní oslavují triumf Barcelony v Lize Mistrů. Jsou totiž jejími velkými fanoušky, přestože pocházej z Los Angeles a kořeny jejich původu sahaj do Mexika. Jejich debutové album (2007, Hellcat) se rozhodně vydařilo, nicméně po tom, co předvedli PNS, si říkám jenom „tak se teď panáčci ukažte…“. Pravda, po pražský sebrance působěj SP na první pohled trochu víc vyklidněně, ale vona je to ve finále taky slušná divočina (stačí si pustit SP samostatně nebo jednou prohodit pořadí kapel, což ostatně minimálně na zkoušku rozhodně doporučuju – zas pak účinkující soubory budete vnímat trochu jinak). Dejme tedy „staříkům“ pár vteřin na rozehřátí a dočkáme se kýženého naplnění očekávání. První co vás práskne přes uši, je převkapivě horší, resp. zastřenější zvuk než v případě předchůdců. Jestli vám pak jejich první deska přišla jako mix Los Crudos s Rancid, tak tady na ty Rancid zapomeňte. Nová nahrávka SP je víc syrová, víc hrubá, víc špinavá a víc přímočará. Ubylo kudrlinek ve formě kytarovejch vyhrávek a řekl bych, že je to teď i víc uřvaný. Nyní zněj SP víc nasraně a výsledkem je klasičtější hardcore punk. Jestli vás láká představa mixu Los Crudos, The Unseen, Void, MDC a Black Flag, máte vyhráno. SP mají v současnosti naplánovaných vícero splitek (např. s Homesick Abortions, Los Creeperes, Switchblade Riot nebo Social Conflict), přesto hádám, že tohle bude přeci jenom minimálně o krok před nimi, a teď nemyslím časově. Důvodem je to, že všech 10 zde obsaženejch fláků pochází z nového chystaného alba „1753“, které má vyjít 23.června na Hellcat Records. Z toho polovička je zpívaná španělsky, což můžu jen nadšeně přijmout. Škoda jen, že zde není víc singalongů, protože když to v nich SP rozjedou v této řeči, nabíhá z toho husí kůže.

Máte to rádi rychle a útočně? Berte tohle splitko a to hned. Jedná se rozhodně o jednu z nejlepších věcí, co u nás v poslední době vyšla, takže jestli můžu radit, rozhodně jí věnujte svou pozornost. Fakt, že zvuk obou kapel se od jejich posledních releasů trochu pozměnil, jí neubírá naprosto nic na její síle, ba právě naopak. Americká verze vychází na Obscene Records, což je label kluků ze Societys Parasites.

 

Tracklist:

1. PNS - Soft Boiled Eggs 01:30

2. PNS - Who Knows? 01:42

3. PNS - Surfing On The Sea Of Your Vomit 02:07

4. PNS - Same Seed 02:16

5. PNS - Shit of Christ 01:23

6. PNS - Jaká bude další válka? 00:41

7. Societys Parasites - Living In Hell 01:02

8. Societys Parasites - La Lucha 01:27

9. Societys Parasites - L.A.P.D. 01:24

10. Societys Parasites - Everything Must Fall 01:49

11. Societys Parasites - Sociedad Corrupta 00:37

12. Societys Parasites - 666 00:41

13. Societys Parasites - Life And Death In L.A. 01:42

14. Societys Parasites - Tiempos Dificiles 01:10

15. Societys Parasites - Inmigrante 01:42

16. Societys Parasites - 213 01:56