Retching Red – Get Your Red Wings

Typ: CD
Rok vydání: 2005
Label: Bleeding Bitch Records
Délka: 27:09
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Bay Area, Oakland – Kalifornie, USA. Ne ne, nemyslete na surf ani projížďky kabrioletem po útesový asfaltce, nemyslete na nic než nihilismus. Jinak vás tahle deska shodí z velký vejšky a rozprskne váš mozek na chodník. Úsměv? Přejde. Optimismus? Taky přejde. Vítejte do světa agrese a vzteku, kde vás zpěvačka Cinder Block zadupe do země bez sebemenších výčitek.

Retching Red jsou hodně novou kapelou, alespoň tedy v tomto složení a pod tímto názvem. Hrají totiž teprve od června 2004, ale vlítli na to s bravurou a excelencí sobě vlastní a tohle debutový album nahráli zhruba půl roku po založení kapely. O tom, že se nejedná o žádný zelenáče, svědčí už názvy jejich dřívějších kapel: Cinder Block působí v různejch punkovejch kapelách už od roku 1983 (!), ale nejvíc se proslavila ve spolku s názvem Tilt. Kromě toho má vlastní merchandising service (na http://www.cinderblock.com). Basák Cyco Loco hrával v Last Round Up, Strung Up a naposledy také v Oppressed Logic. Jméno Joe Fucko je známo hlavně jako jméno kytaristy ze Strychnine a bubeník Crash působil (působí? Nevim) ještě v Trouble Maker. Tak, jednotlivý členy už znáte, nyní se podíváme pod pokličku samotnýho alba. Hned na první pohled asi každýho zaujme – řekněme „netradiční“ – obal, kterej asi vyloženě nepotěší některý feministky. Celkem vás čeká 11 válů, z nichž jenom dva přesáhnou svou délkou 2 minuty (z toho jeden o 3 vteřiny) – mezi nima najdete jeden cover od The Gits a jeden od Agression. Hudebně se jedná o zběsilej hardcore-thrash-punk se sakra energickym a nasranym ženskym zpěvem. Jo, ta zpěvačka je fakticky naprosto šílená, o čemž se mohlo přesvědčit všech zhruba 20 lidí na jejich nedávnym pražskym koncertě. Je to přesně takovej ten silně dominantní typ, se kterym byste v kapele hrát nechtěli. Přesně ten typ, co když stojíte vepředu před pódiem a ona se na vás podívá, tak radši rychle ucuknete pohledem někam jinam, z obav aby vás nezačala mikrofonem jebat přes xicht. Zkrátka hodně nasraná ženská, která nepůsobí ani tak jako zpěvačka, jako spíš štěkavá řvounka – ale právě její excelentní výkon dodává kapele ty správný grády, stejně jako byla excelentní celá show, plná totální energie a nasazení. Todle je hlavně živá kapela a jejich koncert byl jeden z nejlepších, co jsem v poslední době zažil – škoda jenom tý malý účasti, přišli jste o hodně. To všechno ještě podporujou zuřivý texty, který jsou nepřátelský od začátku do konce a Cinder vám je doslova mlátí o hlavu, aby vám způsobila co největší zranění. Jeden časák přirovnal Retching Red ke směsici starejch Plasmatics s kapelama typu Cro-Mags, Circle Jerks, D.R.I. a Discharge. Jinde jsem zas četl, že v tom je slyšet kombinace Minor Threat, Black Flag, Accused a Babes In Toyland. Abychom to ale zjednodušili, tak si představte drtivější a agresivnější Naked Aggresion – pravda bude někde mezi.

Co ale můžu říct s jistotou je to, že se jedná o zatraceně zdařilej debut, kterej se nepovede každýmu. Tohle je doslova vlítnutí na scénu a rozprášení a odhození všeho kolem. Název týdle kapely si určitě vryjte do paměti, protože o ní ještě uslyšíme! A největší pecka? Skoro jednoznačně Rooster.

Tracklist:

1. Battery Acid 01:02

2. Bullshit Repellent 01:26

3. Plentiful 01:34

4. Day 3 (No Dirty Water) 02:03

5. Dispatch 01:41

6. Disowned 01:23

7. Insomnia 01:41

8. Rooster 01:52

9. Little Loomers 01:52

10. Spear and Magic Helmet 02:40

11. West Bay Fuck Off 09:56