V/A – 3v1 (Čertůf punk, Do řady!, Šanov 1)

Typ: CD
Rok vydání: 2010
Label: PHR
Délka: 30:28
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Nostalgie. Jinym slovem snad ani začít nejde. A obavy, to je hned druhej vjem, kterej mě v souvislosti s touhle nahrávkou tlačí na mozek. Hlavně proto, že před mnoha mnoha lety pro mě měly tyhle tři kapely takřka kultovní status. Alba „Konec světa“ (Šanov, 1990), „Join The Army“ (Do Řady, 1991) a „Bordel v bordelu“ (Čertůf punk, 1991), resp. „Stejnej bordel“ (1992) jsem měl z ošumělejch kazet naposlouchaný vyloženě nazpaměť a dost válů z těhle desek se mi nesmazatelně vrylo do paměti. A nemyslim, že by to bylo jenom tim, že v tý době se zkrátka k širšímu množství kapel dostávalo velmi těžko … Ty desky (a samozřejmě pár dalších) byly zkrátka výborný. Ale roky letěj a čas běží, jak tomu je tedy teď, po všech těch letech?

Nepopírám, že na tenhle trojsplit jsem byl tím pádem hodně, hodně zvědavej. Promo materiály navíc hovořily o tom, že pro Čertůf punk jde o první studiovou nahrávku po 12 letech a první po výměně zpěváka. A nové album Šanova je na spadnutí, bude se jmenovat „Delikatesy“ … Shrneme-li si fakta, z repertoáru každé kapely jsou zde 4 vály, přičemž dva nové, které si každá kapela pochopitelně hraje sama, a zbývající dva starší jsou předělávky vždy od jednoho ze zúčastněných kolegů.

Čertůf punk. Dle prvního novýho válu to vypadá, že Čerti si v základu pořád snažej držet svou tvář, ale celkovej zvuk je zde oproti dřív víc do metalu. Cover „Stupid Army Dream“ pojali Do Řady po svym, ostatně tahle kapela měla vždycky vlastní rukopis. Dle mýho vkusu zněl originál rozhodně líp, na druhou stranu si dovedu představit, že budou i tací, kterejm se bude líbit víc tahle verze, která je míň agresivní a dravá. S „Politikou“ Šanov pěkně vymetl, to vám teda povim. Našlapaná struktura zůstala a byla okořeněna o šíleneckej, až grindovej zpěv řev, celý odsypaný snad za poloviční čas. Nářez solidní, ale bohužel to zabilo dobrej refrén. Závěrečná „Politický pletky“ by zas klidně mohla bejt od Muerti, takový podobný štýlo.

Do řady. Předělaná „Nikomu nic“ (tedy jediná vyložená hitovka z minulosti, která je zde zastoupená) dopadla v rukou Čertů dobře. Ostatně hrajou to prakticky stejně, akorát s moderním zvukem a krapet svižnějc. Druhým coverem je „Mořem plout“ a to je dle mě největší přehmat na albu. Proč se místo léty prověřených pecek objevují takovýdle nesmysly z roku 2005? To je přece strašná škoda, když rozhodně BYLO z čeho brát. V některejch případech to fakt nechápu, a tady obzvlášť, přijde mi to jako absolutně zmrhanej potenciál. No nic. Oproti tomu bych řekl, že z novejch válů tady maj zrovna Do Řady ty nejlepší. Možná i proto, že jejich podání punku je takový míň „tradiční“. Ikdyž se sám divim, že zrovna ty nejmíň dravý a přímočarý songy mě zaujaly nejvíc – no asi v nich holt něco bude 😉

Šanov byli vždycky tak trochu šílenci a tady mi přijdou ještě šílenější než dřív. A to hlavně díky vokálům, který jsou ještě maniakálnější a „krysovitější“ než v minulosti. Cover „Ať“ (rok 2006) je lepší než v originále, protože tam to dost kazil laxní (byť úmyslně) zpěv. Předělanej „Hajzl“ z roku 1998 neslanej nemastnej, a zrovna když se ptám, proč zas nepřišla žádná ze starejch dobrejch pecek, přichází „Bombofon“. Ta je sice maskovaná jako nová, ale je to nově nahraná verze tý z „Konec světa“ (konečně!). A přestože ta původní verze měla nezopakovatelnou atmosféru, jsem za tenhle závěr rád. Splitko končí důstojně.

Suma sumárum – nečekejte podobný pecky jako dřív, ta atmosféra a duch doby je bohužel (nebo bohudík?) nezopakovatelnej. U všech kapel přišel dřív nebo pozdějc restart, ale to bylo nevyhnutelný. Celkově to ale nedopadlo tak špatně, jak by se zřejmě někteří z nás (včetně mě) mohli obávat …

Tracklist:

1. Čertůf Punk - Děkujeme že jste svině

2. Do Řady! - Stupid Army Dream (Čertůf punk cover)

3. Šanov 1 - Politika (Čertůf punk cover)

4. Čertůf Punk - Politický pletky

5. Do Řady! - Spadnul

6. Čertůf Punk - Nikomu nic (Do Řady! cover)

7. Šanov 1 - Mořem plout (Do Řady! cover)

8. Do Řady! - Veliký kulový

9. Šanov 1 - Protože nás to baví

10. Do Řady! - Ať (Šanov 1 cover)

11. Čertůf Punk - Hajzl (Šanov 1 cover)

12. Šanov 1 - Bombofón