V/A – Benefit pro OHZ

Typ: CD
Rok vydání: 2006
Label: Rage Dis Records
Délka: 73:46
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Po benefitu na Svobodu zvířat přichází další věc podobnýho ražení, Benefit pro Ochránce hospodářských zvířat. Předem chci jenom říct, že veškerý takovýdle aktivity a všichni, kdo se na tomhle podílej/li, si zasloužej velkej respekt. Ale teď už k věci.

Tahle výběrovka nabízí 23 skladeb od převážně domácích kapel, najdou se tady ale i bandy z Polska (Sunrise, Lost Road, 150 Watts, Noisesession) a Peru (Desarme, Gravedad) – ve všech případech se jedná o skvělý zpestření. Hned začátek na vás hupne pěkne zhurta, když se následujících skoro 74 minut rozjede v podobě Balaclavy, zmiňovaných Sunrise z Polska, následovaných Gride a Spes Ereptou, která svým flákem „Míň piva, víc crustu“ určitě navnadí nejednoho maníka/čku na připravovanej singl. Skvělej rozjezd ale nekončí, protože o další porci válů se postaraj More Bad News, Desarme a Němá Barikáda, jež taktéž na Rage Dis Records chystá nový album – určitě je na co se těšit, po týdle ochutnávce se může člověk jenom oblíznout. Tisíc let od ráje dost možná někomu jako já, kdo je slyší jednou za uherskej rok, chvílema evokujou výjevy z tvorby Cradle Of Filth. Dalšíma nářezama potěšej třeba Sheeva Yoga nebo Gravedad, „oddychovky“ nabídnou Ravelin 7, Pavilon M2 a Noisesession. Ale vystupujou zde i další kapely, který by byl hřích nezmínit – mezi ně patří např. Thema 11, Wollongong nebo výrazný (a důrazný 🙂 See You In Hell, který tradičně patřej k vrcholům kompilace. Dozajista velkým zpestřením, který nelze opominout, je song od kapely, která si říká Ejhle. Ta svůj název 100% naplňuje, tenhle kousek myslim vyloudí úsměv na tváři každýmu, kdo si jej poslechne – zejména když vezmeme v úvahu hudební ražení ostatních kapel 🙂 Fajn úchylárna, v dobrym slova smyslu.

Bohužel se tady ale najdou i dvě věci, který mě moc nepotěšily: tou první je Mrázek, u kterýho jsem si vzpomněl na to jak zněla moje kazeta nejstarších Fear Factory, když se mi kdysi namotala v kazeťáku. Druhou je tikání, syčení a kňourání v podání kapely Zabloudil – já nevim, přijde mi to trochu škoda, proč takovejdle „song“? Důvod by se dal možná najít v názvu „Klid v Turecku“, povolte uzdu svejm fantaziím. Hm, třeba jenom nemám pro některou uměleckou tvorbu pochopení… Ale nikdo se nezavděčí všem, pro někoho je možná tohle jeho šálek čaje, muj zkrátka ne. Ale dost kritiky, tadle kompilace si jí nezaslouží. Závěrečnou skladbou je tady „odměnovej“ cover od Disrupt, kterej na zlatym podnose naservírujou Lies And Distrust – šupa.

V 6-stránkovym barevnym bookletu se pak můžete dočíst základní informace o organizaci OHZ, nechybí ani několik nezbytnejch, bohužel nepříjemnejch fotek. Čili nehledejte tady žádný info o kapelách, nepadne zmínka ani o jedný z nich. Ale podle mýho tak tvůrci kompilace udělali dobře, tohle je přece důvod, proč to celý vzniklo a je to bezpochyb důležitější. Takže? Dobrá kompilace pro dobrou věc a za skvělou cenu. Jo a ještě alespoň zmínka, CD vyšlo ve spolupráci s Frostempfindlich records. Kompletní tracklist najdete na webu Rage Dischords.

Tracklist:

01. BALACLAVA - Stínadla se bouří

02. SUNRISE - Scream bloody murder

03. GRIDE - Tanec bláznů

04. SPESxEREPTA - Míň piva, víc crustu!

05. MORE BAD NEWS - Case of the euphemisms

06. DESARME - Cual arte…?

07. NĚMÁ BARIKÁDA - Život

08. TISÍC LET OD RÁJE - The stones

09. NUIT - Améba

10. WOLLONGONG - Mediacide

11. SEE YOU IN HELL - Kupředu

12. LOST ROAD - Ghosts kids from asia

13. 150 WATTS - Awantura

14. SHEEVA YOGA - Barrel organ

15. MRÁZEK - Legie smrti

16. GRAVEDAD - No a tu falsedad

17. RAVELIN 7 - Wars shall be waged by woman

18. PAVILON M2 - Saphire

19. EJHLE - L'Amour

20. THEMA ELEVEN - Loveless haiku

21. ZABLOUDIL - Klid v Turecku

22. NOISESESSION - …(koncowka)

23. LIES AND DISTRUST - A life's a life (cover Disrupt)