V/A – Prisoner of War

Typ: CD
Rok vydání: 2011
Label: Active Distribution
Délka: 56:11
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Určitě znáte ten pocit, kdy se vám otvírá kudla v kapse, ale nezmůžete nic, než stát, nečinně přihlížet, užírat se a pukat vzteky nad nespravedlností a křivdou, která se děje kolem vás. V tomto případě držet hubu a dívat se, jak to zkurvený soukolí drtí někoho, kdo bojuje za práva, svobodu a život jinejch bytostí, ať už lidskejch nebo zvířecích. Máte sto chutí vydat se na trestnou výpravu a tepat to řemdichem přes xicht v jejich vlastních zkurvenejch načechranejch postelích. Nebo těm zasranejm šmejdům přát, aby sami chcípli v mukách, který působěj bez mrknutí oka jinejm. Ať si o vás okolí myslí cokoliv …

Ale k věci. V říjnu loňského roku byl Jason Mullan, jinak kytarista britské anarcho-punkové kapely Active Slaughter, odsouzen na 3 roky nepodmíněně za účast na aktivitách proti laboratoři Huntingdon Life Science, kde se provádějí pokusy na zvířatech. Jeho víra v respektování rovnosti a života byly totiž v rozporu se zájmy západní kapitalistické společnosti. A to se nedělá.

V březnu tohoto roku pak vyšla benefiční CD kompilace na jeho podporu. Každý cent z jejího prodeje (krom toho se koná ještě celá řada benefičních koncertů) po jeho propuštění poputuje přímo jemu, ty následné pak půjdou dalším lidem, stíhaným za podobné aktivity. Kompilačka obsahuje celkem 22 válů (+ jedno mluvený slovo), z nichž značná část je raritních, dosud nevydaných nebo dokonce nových, nahraných speciálně pro tuhle výběrovku. Slabší kousky se tady sice najdou, ale nepřijde mi vhodný je jmenovat zrovna na kompilaci, vydané za takovýmto účelem, protože v těchto případech platí trochu jiný zákony, alespoň z mýho pohledu, účel je zkrátka jinde. Oproti tomu ty nejsilnější kousky přinesou ty nejzvučnější kapely, v tomto se překvapení nekoná, takže zmiňme alespoň Oi Polloi, Doom (s dosud nevydaným coverem Discharge), Left For Dead, Extinction of Mankind, Active Minds nebo Plague Mass, kteří nevyčnívají jen hudebně, ale i místem původu (až na ně a Andy T z USA se totiž jedná výhradně o zástupce z UK). Dobře se zde prezentujou i Eastfield nebo Chaotic Mess, ikdyž u nich by se dalo polemizovat o tom, jestli na takovoudle kompilačku třeba řadit zrovna vál mířenej proti náboženství. To už je víc na místě třeba ten proti náckům od Total Bloody Chaos (taky povedená věc), jak by jistě souhlasil Ch. Patterson, jehož kniha „Věčná Treblinka“ nabízí zajímavý pohled na „souvislosti“ mezi německými koncentračními tábory a novodobými velkochovy, jatkami nebo právě laboratořemi (jsem sice trochu odbočil, ale berte to jako tip).

Rozebírat jednotlivé kapely nějak ze široka nemá smysl, ostatně u benefičních kompilací o ně jde až druhořadě. Na stranu druhou ale právě jejich jména na ní mohou více upozornit a co si budem nalhávat, hlavně jí i prodávat. Účelem týhle recenze ale není upozornit na nějak úchvatně vyjímečný hudební počin, nýbrž spíš dát vědět o tom, co podnítilo její vznik. Napsat, že pomoci se dá alespoň tímto způsobem a v neposlední řadě, že se dá sehnat i u nás. U vybraných dister na koncertech za lidovou cenu sto korun.

PS: v případě, že byste Jasona chtěli podpořit třeba dopisem, tady je adresa:

Jason Mullan (A8076AX)
Westhill Prison
c/o HMP Winchester
Romsey Road
Winchester
Hampshire
SO22 5DF

Tracklist:

1. Oi Polloi - System (Encrusted in Filth) 01:20

2. Trauma Unit - Prisoner of War 02:22

3. Anthrax - One Last Drop 03:13

4. Burnt Cross - Ian Tomlinson 03:06

5. A Touch Of Hysteria - The Klan 03:00

6. Doom - Possibility of Life´s Destruction (cover Discharge) 01:11

7. Armed Response Unit - Line the Casket 01:11

8. Cress - Dole 01:39

9. Left For Dead - Government State Police 02:59

10. Plague Mass - Calling a Spade a Spade 03:28

11. Luke Hogarth - The Budget 01:05

12. Active Unit - Sadistic Scientist 04:49

13. Liberty - Military Madness 03:39

14. Extinction Of Mankind - Axe to Grind 02:47

15. Active Minds - Economic Collapse Is on Its Way 01:15

16. Total Bloody Chaos - Right Wing Disease 02:24

17. Andy T - Vivisector 02:23

18. Eastfield - Money 02:18

19. Chaotic Mess - Fuck Religion 01:02

20. Flowers Of Flesh And Blood - Scream 02:58

21. Disrupters - Retribution 02:25

22. Blagg - Acid Rain 02:40

23. Active Unit - Smash HLS 02:57