V/A – Propaganda Is Hippies

Typ: CD
Rok vydání: 2007
Label: Kämäset Levyt Records
Délka: 38:34
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Tudle kompilačku musim mít, to mi bylo jasný už od samýho začátku, kdy jsem se dočetl, že vyjde. A to nejsem na finskou scénu žádnej vyhlášenej odborník, z playlistu zúčastněnejch kapel jsem znal jenom dvě a zbytek buď podle názvu nebo vůbec. Ale právě to je kolikrát ten nejlepší důvod si to sehnat. Jak už jsem teda naznačil, jedná se o kompilaci finskejch HC kapel (label to dokonce reklamuje jako nejlepší finský 82´s hardcore kapely, jaký jsou dneska ke slyšení). Následuje hned druhý největší lákadlo a to to, že všech 34 fláků je buď z vyprodanejch a nesehnatelnejch demáčů nebo dosud nevydanejch vůbec. Dílko vyšlo jak na vinylu (tříbarevná a ručně číslovaná edice), tak na CD jako digipack. V čb bookletu najdeš texty všech kapel (kromě Totuus), jejich sestavy a samozřejmě kontakty. Ale teď už k samotnejm kapelám, který jsou na tom to nejdůležitější:
Hned první Kieltolaki z Turku naznačujou, kam se tohle všechno bude ubírat. Smršť v podobě třech songů z vyprodanýho cd-r demáče vnese svěží vítr do tvejch špinavejch uší. Vzduch trochu ztěžkne při následujících Viimeinen Kolonna, který ve svejch 6 válech (nahranejch ve starý sestavě) připomínaj ostrovní bratry Exploited a Varukers, a to hlavně zpěvem. Následuje pro mě nejpříjemnější překvapení týdle věci – Väärinkäsitys, tadle kapele mě fakt dostala. Přicházej s 5 novejma songama (jo ještě jsem opomněl zmínit, že všechny vály na kompilaci jsou studiovky, žádnej bootleg), který se snad údajně maj objevit i na cd-r „Musta maa“, ale todle je bomba. Totálně sypající špinavej hardcore, těmhle klukům to šlape jako prase, taková ta kapela která tě dostane do varu i doma v obýváku, natož někde na koncertě, to musí bejt jízda! Hlavně poslední zásek „Julma kuolema“ – rajot! Chybět pochopitelně nemůžou Totuus z Oulu / Tampere. Zde s 9 songama, který budou dost možná jejich poslední nahrávkou. Fastfofr, nejrychlejší šupec na týhle placce, bubeník blázen. Válů tady maj sice nejvíc, ale minutáž těžko, protože většina se pohybuje mezi půl minutou a minutou – povětšinou prostě totální rychlost. Největší hit „Väkivaltaa“. Finsko-rakouská Sotatila byla pro mě před koupí to největší lákadlo, takže jí tady budu těžko hanit. Mezinárodní HC punk z Vídně / Tampere přináší 2 vály nový + jeden cover od Mellakka. Singalong výkřiky v refrénech (konečně!), umouněnej vzteklej zpěv a v sestavě i členové Ruidosa Inmundicia – určitě bubeník a snad i ňáká kytara možná. Předposlední kapelou v pořadí jsou punx Omaisuusvahinko, který předkládaj 3 nový songy. Bubeník a basák se s tim taky neserou, rychlej hardcore šupec, ze kterýho je cejtit i vliv Japonska. Po Totuus druhá nejrychlejší kapela na kompilačce. Finiš obstarávaj Yhteiskunnan Ystävät, který si možná řada z vás pamatuje z jejich společnejch koncertů s Neuroottiset Pelimannit, který měli v ČR před necelými 2 lety. Jak si je tak pamatuju, už tenkrát to byla pecka a řekl bych, že od tý doby ještě zrychlili a přitvrdili. Co jsem tak zaslech, tak by se měli v blízké době do ČR zase podívat, takže je nepropásni. 5 HC punk sypaček s řekl bych nejagresivnějším zvukem tady, prostřední vál zní jak cover od Agrotoxico.
Psát ňáký moudra nakonec nemá smysl, u týhle kompilace je už asi předem prakticky jasný, kdo si jí sežene a kdo ne. Pecka!

Tracklist:

01. Kieltolaki - Maailma Menee Helvettiin

02. Kieltolaki - Payyke Palasina

03. Kieltolaki - Haluan Elää

04. Viimeinen Kolonna - Abortti

05. Viimeinen Kolonna - Direktiivit

06. Viimeinen Kolonna - Eikä Elämää II

07. Viimeinen Kolonna - Perusaisteja

08. Viimeinen Kolonna - Seuraa

09. Viimeinen Kolonna - Sun Ruumis

10. Väärinkäsitys - Kierrätystä

11. Väärinkäsitys - Kermaperseet

12. Väärinkäsitys - Mielenosoitus

13. Väärinkäsitys - Tunteita Ja Tuoksuja

14. Väärinkäsitys - Julma Kuolema

15. Totuus - Riippuvaisuudesta Toiseen

16. Totuus - Väkivaltaa

17. Totuus - Köyhyyslaskuri

18. Totuus - Kela

19. Totuus - Joukkohauta

20. Totuus - Tulevaisuus

21. Totuus - Pitäkää Systeeminne

22. Totuus - Sotasiat

23. Totuus - Kuka Kuolee

24. Sotatila - Standardit

25. Sotatila - Vapaa Maa

26. Sotatila - Ei / Oikeus Valita

27. Omaisuusvahinko - Vika On Aina Toisissa

28. Omaisuusvahinko - Eri Maailmasta

29. Omaisuusvahinko - Kuinka Nyt Jaksais

30. Yhteiskunnan Ystävät? - Kasikaks

31. Yhteiskunnan Ystävät? - Kuoleman Pommit

32. Yhteiskunnan Ystävät? - Saatanan Lampaat

33. Yhteiskunnan Ystävät? - Suuret Johtajat

34. Yhteiskunnan Ystävät? - Sorto