V/A – Refuse / Resist – Bones Of Prague

Typ: CD
Rok vydání: 2005
Label: Emergency Records
Délka: 38:45
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

U některejch alb je opravdu škoda, že když člověk nezavítá do Prahy a náhodou se mu takovýdle CD nedostane do ruky, tak se o něm prakticky nemá možnost dozvědět. A todle CD opravdu nešlo někoupit … kor když se na něm vyskytujou 3 kapely, pro který mám fakt slabost. K tomu další dvě grupy navrch a máme tady výběrovku, na který najdete asi to momentálně nejlepší z pražské anarcho-punk-crust scény.

První tři vály do vás nasypou Demarche a to doslova. Mezi nima boduje i „odlehčená“ a dnes už určitě kultovní skladba Děvky, chlast, chlebíčky. Tři vály nadupanýho uřvanýho crust-raw-punku vám nakopou řitě tak, že se zpotíte dřív než dorazí druhá kapela. Snad mi kluci z Demarche prominou to přirovnání, ale tady působěj trošku jako předčasná ejakulace, protože (společně s A Brigade a samozřejmě Guided Cradle) představujou vrchol týdle kompilace. A následující El Paso jim s trochou nadsázky řečeno asi moc nepoděkujou za tak vysoko nastavenou laťku. S tou se ale snažej statečně poprat a ikdyž jim do jejího překročení ještě pár centimetrů chybí, dočkáte se od nich slušnýho punku, ze všech zúčastněnejch kapel v asi nejučesanějším podání. Ale i tak se jedná o ten starej dobrej punk z podzemí a sklepů. Třetí Thalidomide předhazujou ke škodě věci pouze jedinej vál (ostatní 4 kapely dávaj všechny po třech), byť se sympatickym názvem (Well, Kill The Nazis) i textem. Podle mě pořád trochu nedoceněná kapela, která by si zasloužila víc pozornosti, ale pořád mi přijde tak trochu v ústraní a nevim proč. Škoda. Předposlední kohout na smetišti má na krku cedulku A Brigade a najdete zde bejvalý členy skvělejch kapel jako Red Silas nebo Exekuce. V repertoáru maj řekl bych lepší vály, než který se objevujou tady (snad si je chystaj pro debutový album, po kterym jistě nejen já slintám už delší dobu), ale i tak je jejich muziku radost poslouchat a je z ní cejtit ta síla, která je u punku tolik potřebná, a která tolika kapelám chybí. A Brigade, to je politickej punk se dvěma vokálama, který do tebe sázej jeden angažovanej text za druhym a nutěj tě pozvednout pěst, nikoliv půllitr. CD uzavíraj se dvěma svejma songama a jednim coverem od Anti-Cimex (Wheel Of Life) crustový Guided Cradle, kterejm nedávno vyšlo debutový LP. Jestli chcete vědět, jak si připadal ruskej voják ve 2.světový na frontě u Stalingradu, ležící v zákopu kulometnýho hnízda, jemuž z jedný strany štěkal do ucha těžkej kulomet a z druhý rozkazy velící důstojník, pusťte si právě todle. Žhavá cirkulárka, hutnej zpěv, metalová kytara, punkovej základ – masakr! Je to grandiózní pochoutka, nechte si chutnat.

Zhruba dvě třetiny z celkovýho počtu 13 fláků jsou zpívaný v češtině. V bookletu dostala každá z kapel prostor na jednu stránku, uprostřed čeká černobílá fotokoláž ve stylu obalů od Punkcore Records. CD navíc za skvělou cenu, takže koukejte zvednout zadky a upalujte si pro něj do Emergency!

CD koupíte v Emergency Shopu

Tracklist:

01. Demarche - Fuck Off USA

02. Demarche - Dxchxchx

03. Demarche - Násilí

04. El Paso - Cesty Źivota

05. El Paso - Drźet Se

06. El Paso - O Nás

07. Thalidomide - Well, Kill the Nazis

08. Angry Brigade - Bÿt Neho Mit

09. Angry Brigade - Rosa Parker

10. Angry Brigade - Kultura Źivota

11. Guided Cradle - For the Dogs

12. Guided Cradle - Tear of Extinction

13. Guided Cradle - Wheel of Life