Vendeta – Failure of Humankind

Typ: CD
Rok vydání: 2016
Label: Support Underground
Délka: 35:04
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Když se řekne Vendeta, vyvstane mi na mysli zejména Alan Moore a jeho kultovní komiks a pak taky Camorra a její krvavé vyřizování účtů. Od teď si k tomu přihazuju i tuhle partu ze slovenského Martina. Ono vůbec ty slovenské (i české) thrash kapely vylejzaj jak houby po dešti a to i díky pravidelnému zalévání od moravského vydavatelství Support Underground, které v poslední době chrlí ven jednu nahrávku za druhou.

Thrash se vrací do kurzu, ale na rozdíl od tříakordového punku ho nemůže hrát každý vořezko. To samozřejmě nejsou ani chlapci z Vendety, ostatně ztěží by pak jejich tvorba mohla být častována přívlastky jako „slovenský Kreator“. Přesto se jejich projev nesnaží působit nikterak megalomansky, naopak, Vendeta působí, že si na nic nehraje a zkrátka drtí to, co jim koluje v žilách. Odhodlání je z toho cítit napříč celou nahrávkou, která následuje předchozí „Face Beneath the Mask“ z roku 2013. Oproti nedávno recenzovaným Laid To Waste se „Failure of Humankind“ přeci jen nese v o něco volnějším tempu, pravda sedm válů na 35 minutách nemusí předem slibovat zrovna extrémně živelný zážitek, nicméně Vendeta se s tím popasovala bez větších problémů. Poměr rychlých pasáží a těch ve středním tempu je vyvážen prakticky rovnoměrně půl na půl a obzvláště v těch svižných ti kapela nasází hezkejch pár hřebíků do hlavy. Když se do toho opřou, tak to lítá, např. pasáž v „Suicide of Murderer“ je k sežrání, stejně jako úvod v „Children´s Predators“, který zosobňuje jeden z vrcholů nahrávky. Ono vůbec tyhle dva songy patří k těm nej, a přidat by se k nim dala ještě „Bloodthirsty Beasts“. Co občas může naopak tahat za uši jsou kytarová sóla, která jsou na můj vkus hlavně v jejich závěrech často příliš (a zbytečně) překombinovaná a našroubovaná, někde by neškodilo ubrat – třeba vypalovací sólíčko z prostředka „Madness of Sleep“ je naprosto perfektní. Pokud ovšem na tomto elementu ulítáváte nebo lpíte, předchozí poznámku asi můžete ignorovat. Na každý pád má Vendeta se svým rázným thrash metalem slušně vykročeno.

Obal na první pohled působí celkem nepřehledně, ale pokud mu dáte trochu víc, objevíte všechny potřebné indicie – jaderná továrna, kostel v plamenech, nacistický umrlci, vykrmené prasátko  v rouše církevním, hlavice ruský výroby, ďábelskej kozoroh s nášivkama různejch nadnárodních korporací. To vše podtrženo názvem alba „Selhání lidstva“. Ano, je to prvoplánovité, je to klišé, ale vrámci stylu v tom nevidím nejmenší problém. Dobře to musí vyniknout zejména na vinylové verzi, která vyšla v prosinci taky u Support Underground. Booklet pak svým grafickým provedením lehce připomíná staré dobré práce z dílny Punkcore records. Sympatický počin.

Tracklist:

1. Contagion 05:02

2. Bloodthirsty Beasts 04:56

3. Suicide of Murderer 05:05

4. Madness of Sleep 05:22

5. Children´s Predators 04:37

6. Painful Decision 04:46

7. The Failure of Humankind 05:16