Zatrest – Vystřelte mě na Měsíc

Typ: CD
Rok vydání: 2022
Label: Papagájův Hlasatel
Délka: -
Autor: štelca
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Pro Zatresty jsem měl vždycky velkou slabost. V Čechách jsou opravdu jediný, který se točí v kruhu o tom nejužším poloměru 77 a vždycky byli co možná nejvíc možná ve středu. Úžasný melodický potenciál vlastních skladeb, potenciální hitovost, Kokešův nedbale hozený vokál na straně jedný a určitá laxnost, nedotaženost nahrávek a kolísající úroveň živých vystoupení na straně druhý. To všechno jsem měl a mám na Zatrestech rád. Za punk se schová hodně věcí, ale u nich jsem měl vždycky pocit, že to takhle prostě má bejt.

Po devíti letech od poslední řadovky vychází album „Vystřelte mě na Měsíc“ a jak je zvykem, obsahuje naprostý pecky, jednu až tři vycpávky a jeden až tři covery. Tak jak jsme zvyklý. Otvíráky Zatrestům vždycky šly a tak i první „Kolovrátek“ mě pěkně nakopává a pošlapávám si a zpívám s kapelou. Zapomněl jsem na ještě jeden specifický aspekt a to je zvláštní druh humoru, který nemusí být každýmu po chuti. Ani já se vždycky nesměju, ale chápu jak a kam to zapadá. Typický příklad „Já mám fáro“, která se nakonec na desku nevešla, „Nejsem punk“ a hlavně „Hetero“ a „Černej list“. Byl jsem student humanitních věd, jsem bílej jako byl Gajda, Slánský nebo Landa, jsem punk a hetero a jako dlouholetý vegetarián nemám pocit, že by mě nejradikálnější neomarxisti (ačkoliv to slovo etymologicky neexistuje) nebo nejradikálnější liberálové (…nebo cokoliv si pod tím představují myslitelé 21. století typu Duka, Pohlreich, Ovčáček, Vávra, Turek, Vondra a jim podobní) v čemkoliv omezovali nebo dokonce ohrožovali. A ani já nechci nikoho omezovat a ohrožovat. A proto to nedělám. Nemám strach z queer a trans lidí, cikánů, muslimů apod., ale z bigotního konzervativního tmářství obránců tzv. tradičních hodnot; rozpínavosti – lépe řečeno imperialistický rozpínavosti, ale konzervativci by si to mohli blbě vyložit – vyšinutejch dementů (ano, Vladimir Vladimirovič je obránce tradičních hodnot stejně jako císařský fašista Tomio, Nohavica, Orbán, Bratříček, bratříček Václav Václavovič a další) a rakoviny. To vše v roce 2022. U fandění vašim klukům na MS v hokeji to začíná a v prdeli to končí. A pokud má punk bránit klér, supremacismus, oligarchy, autority, sobeckost, krysí závody ke dnu a bezbřehý kapitalismus, tak to mě vystřelte na Měsíc. A ano, nejsem punk.

Horký křeslo pro hosta (nebo snad rovnou návštěvu nad ránem, sterilizaci, internační tábory a kulku do zátylku?) ale snad radši až jindy. Tušit nadsázku se u kapely dalo vždycky a bližší rozbor uděláme s Kokešem až osobně. Definitivní razítko odpisu mohou pro někoho být covery Blitz – „4Q“ (Fuck you) a Business – „National Insurance Blacklist“ (Černej list) ale to pro mě, přední plešku scény, nepředstavuje problém 🙂

Jako vždycky se povedlo namíchat pomalejší skladby jako „Chcípeme“ s dětským (dívčím) sborem a „Atmosféra zimního města“ spolu se sociálně-kritickými texty „Mámo“ nebo titulní pocitovkou „Vystřelte mě na Měsíc“. To všechno podtržený Kokešovým chraplákem a whoaa sbory. Album tak jako vždycky obsahuje potenciální hity, který žádný radio nikdy nezahraje. Výběr finální skladby a coveru Fabriky „Mládí vpřed“ mě celkem překvapil ale perfektně zapadá.

Jak je psáno v bookletu, kdyby druhý album „Žiju jako krysa“ bylo lépe nahráno a zprodukováno, mohli Zatrest dneska být celorepublikovou stálicí „old punk scény“. A mít Janka za bicíma už na „Dívce z asijského bistra“, žádný boom punku ’77 by se nekonal na přelomu let 2006/2007 a nevzešel by z Prahy, ale už v roce 2005 z Olomouce 🙂

„Vystřelte mě na Měsíc“ mi prostě zase udělalo radost a zase mě pobavilo. „Abys nebyl nikdy out, odjíždíš na Mighty Sounds.“ Jo, fakt pobavilo 🙂 Fuck you!

Autor je bílý privilegovaný heterosexuální (úspěšný) absolvent fakulty humanitních věd. Úspěšný muž. Slušný Čech kluk. Neomarxista, internacionalista, socialista, duší anarchista, vegetarián. Punk, hardcore kid, emař, politický skinhead a racetraitor.

Tracklist:

01. Kolovrátek

02. O lásce

03. Chcípeme

04. Monogamie

05. Černej list (cover The Business)

06. Vystřelte mě na Měsíc

07. Nejsem punk

08. Hetero

09. Mámo

10. Fuck you (cover Blitz)

11. Atmosféra zimního města

12. Mládí vpřed (cover Fabrika)

Vložil: Buky
28.02.2022