Agrotóxico – Pelos Escombros DVD

Typ: DVD
Rok vydání: 2009
Label: Red Star
Délka: 134:0
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

 

O Agrotoxico se toho u nás už napsalo celkem dost, takže by bylo zbytečný se opakovat. Ve stručnosti bych snad jen napsal, že se jedná o jednu z nejpřátelštějších a nejotevřenějších kapel, se kterejma jsem se kdy setkal, a o kapelu s úchvatnym zápalem pro muziku, která tu energii umí na pódiu sakra „prodat“ a vyždímat ze sebe maximum. Hodně jim přidávaj i tři různý zpěvy, který poslední dobou používaj, i to blbý střídání a prohazování si pozic na pódiu u mikrofonů je obohacující. Tahle kapela pro mě v jistém slovasmyslu znamená zhmotnění pojmu „hardcore punk“.

I nové DVD bylo dalším důvodem, proč se vydat na jejich koncert do Drážďan. Agrotoxico totiž zrovna v těchto dnech jedou evropské turné po boku Rawside, které ale oproti původnímu předpokladu nakonec nemá žádnou zastávku u nás. Jef říkal, že měli zájem (není se co divit, protože zrovna oproti jejich poslednímu koncertu v Praze bylo publikum v Drážďanech úplně mrtvý), ale nějak to bohužel nevyšlo. Hned po vstupu do klubu běžim k distru a DVD beru, pak až se dozvídám, že stojí v přepočtu nějakejch 260 korun, no neberte to…

„Pelos Escombros“ (v překladu něco jako „uprostřed rozvalin“) je jejich prvním DVD a bylo vydaný za účelem zdokumentovat 15 let existence kapely. Hned z úvodu se opět potvrzuje, že Agrotoxico jsou nadšenci a proto dělaj věci pořádně. I na tomhle DVD se to odráží, je dělaný absolutně profi a na vysoký úrovni, ať už mluvíme o obsažených materiálech nebo o grafickym zpracování (menu, předěly, rozdělovníky kapitol, atd.) – který je mimochodem dělaný podobným stylem, jako to měli třeba Anti-Flag u „Death of a Nation“, akorát tohle je víc v barvách.

První k čemu se v menu dostanete je dokument (46:29). V něm jste provázeni obdobím od první půlky 90.let, kdy kapela začínala, až po současnost a cestování všude možně. Raritní záběry z raných dob, střídané videama a fotkama ze současných koncertů, jsou prošpikovány rozhovorama se všemi členy kapely, kteří dokumentem vehementně provázej. Kromě nich zde hovoří i známé tváře brazilské punkrock scény – ať už je to Fábio (Olho Seco), Jao (Ratos de Porao), Ariel (Invasores de Cerebros), Rafael (The Flicts) nebo Markon (Lobotomia). Což samozřejmě vede k tomu, že se dozvíme i řadu pikantností: třeba to, že týpek, kterej jim nahrával první demo, během jeho nahrávání usnul. Nebo to, že mastering prvního alba měl na starosti chlápek, kterej do tý doby dělal akorát sambu a „o rokenrolu věděl úplný hovno“, ale nešlo sehnat nikoho jinýho. Bubeník Pedro potřeboval písemný souhlas rodičů, aby mohl v roce 2002 jet s kapelou na evropské turné, protože mu bylo teprve 16 roků. Kluci se třeba vracej i k tomu, jak se museli naučit zpívat německy pro splitko s Rasta Knast, kde hráli covery německejch kapel. Dozvíme se i něco o historii a začátcích Jefova vydavatelství Red Star, a když se kapela rozpovídá o rozdílech mezi punks v Brazílii a Evropě, objeví se i pár záběrů z jejich posledního pražskýho koncertu, který se konal v roce 2007 v Motoráji. Dokument je možnost shlídnout s anglickejma titulkama, takže se tomu dá dobře rozumnět.

Další na řadě je záznam z koncertu (47:54), který se konal v prosinci 2008 v klubu Hangar 110 v Sao Paulu. Na začátku každýho songu se objeví jeho název plus náhled alba, ze kterýho pochází, takže přehled máte dobrej po celou dobu (jinak tracklist pod recenzí). Zvuk je dobrej, jak už je dneska dobrým zvykem. Ve skladbě „Fim do Mundo“ (Konec světa) se jako host objeví Fabio (zpěvák Sick Terror), aspoň se domnívám, že je to on. Trochu vadou na kráse pak zůstává fakt, že vzhledem k tomu, co dokážou Agrotoxico udělat na pódiu za show, tak tady jsou takový poněkud chladnější… Možná se na tom podepisuje vysoký pódium a ztráta bezprostředního kontaktu s publikem, možná i určitá přemíra zodpovědnosti za natáčení a málo uvolněnosti (v případě některých členů i alkoholu hehe), nevim to už by byly čiště moje spekulace. Velká škoda je i to, že na závěr budete na „Psykist Instabil“ čekat marně, protože tady nezazní. Teda při závěrečnym „titulku“ jsou ještě slyšet její úvodní tóny, takže kapela jí na koncertě hrála. Asi by to už bylo všechno příliš dokonalý.

V bonusech je pak část dalšího koncertu (21:54) z 23.září 2006, ten se konal v klubu Black Jack. Tyhle záběry nemaj zrovna valnej zvuk, ale zas působěj víc autenticky. Mimochodem ani tady „Psykist Instabil“ nezazní, tak já už nevim, jestli je to kvůli autorskejm právům (nevim kde to tenkrát Asta Kask vydali, každopádně když se to mohlo objevit na druhym albu, tak proč ne tady?) nebo co. Pustit si můžete i „Diskografii“ (8:56), kde Jeferson rozebírá jednotlivý tituly, který Agros vydali. Bohužel tady už ale chyběj anglický titulky, takže jestli neumíte portugalsky, máte smůlu. Škoda, škoda. Následuje slideshow fotografií (5:43), některé i od nás, a v poslední sekci pak i plakátů (3:04).

Výborný DVD, škoda na těch pár zádrhelů, ale ty se najdou všude a byla by blbost je někomu vyčítat. Tak snad příště i v ČR!

Tracklist:

1. Elles nao vao parar

2. Zona ocupada

3. Fim do mundo

4. Inimigo real

5. G7

6. Estado de guerra civil

7. Lobotomia geral

8. Viver condenado

9. Ateus em trincheiras

10. Africa

11. Toque de recolher

12. Pelos esconbros

13. Vozes da periferia

14. Holocausto animal

15. Marcas da revolta

16. A beira do caos

17. Bomb dia Bagdá

18. Vitimas da repressao