Ska-P – Incontrolable DVD

Typ: DVD
Rok vydání: 2003
Label: ?
Délka: ?
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Nevím o tom, zda se toto DVD prodává i samostatně (spíš teda ne), ale já jsem ho pořídil společně s hudebním CD, obsahujícím živák jejich koncertu, zabalený v perfektně udělanym digipacku jako 2CD. Booklet obsahuje spoustu barevnejch fotek z různejch akcí, show a koncertů týdle španělský bandy. Součástí bookletu je i rozpis jednotlivejch koncertů na jejich evropskym turné (Belgie, Itálie, Švýcarsko, Holandsko, Francie, atd.).

A ted už k samotnýmu DVD: Po vložení do mechaniky na vás vyblafne logo BMG, u který již ňákou dobu kapela vydává. Pak se spustí píseň Estampida a otevře se menu (v pozadí obrázek z obalu digipacku), obsahující položky CONCIERTO (koncert – na výběr zvukovej formát 5.1 nebo stereo), VIDEOS (6 klipů – Paramilitar, Planeta Eskoria, Derecho de Admission, Welcome to Hell, Mis Colegas a Nino Soldado), FOTOS, DISCOGRAFIA, EXTRAS, obsahující video „Ska-P en rula“ o délce zhruba 3 a půl minuty, natočený jako mini-dokument z celý evropský šňůry, kde můžete vidět záběry z backstage, z přejíždění do jednotlivejch měst kapelnim autobusem a taky z různejch koncertních zastávek a jednotlivejch vystoupení, celý to samozřejmě doprovází hudba od Ska-P. Položka Extras dále obsahuje jak video-dokument, tak textovou formu prohlášení o černošskym vězni jménem Thomas Miller-El, terej byl neprávem odsouzen za loupežný přepadení a vraždu na doživotí. Celý je to bohužel jen ve španělštině a francouzštině, což je docela škoda. Poslední část Extras obsahuje linky na různý internetový stránky. Menu uzavírá volba CREDITS.

Hlavní náplní tohodle DVD je samozřejmě koncert. Můžete si vybrat, jestli ho pustit po jednotlivejch válech nebo najednou jako celek. Obsahuje 13 válů vmáčknutejch do zhruba 65 minut svižnýho nadupanýho ska-punku, který musí nakopat prdel i důchodcům, usazenejm do kolečkovýho křesla. Zvukovej formát 5.1 vás (hlavně v případě vlastnictví domácího kina) vtáhne do víru koncertů, který ve Francii, Španělsku (ze kterejch je záznam) navštěvuje běžně několik desítek tisíc lidí, atmosféra na vás dejchá z každýho tónu, tisíce lidí sborově zpívá s kapelou, že máte fakt pocit, že stojíte uprostřed davu. Pro lidi, který až zas tolik nevládnou španělštinou, kterou kapela zpívá, bude jistě zajímavý varieté druhýho zpěváka Pipiho, kterej názorně ukazuje politickou vyhraněnost kapely a zároveň zábavnou formou prosazuje náplň textů. Např. při válu TIO SAM (strýček Sam) přijde na podium na chůdách, oblečenej do oblečku ušitýho z americký vlajky a v ruce drží kosu 🙂 V písni INTIFADA zas naběhne voháklej v palestinský vlajce, píseň končí slovy „Viva la Palestina Libre“, takže si jistě dokážete předtavit, o čem to je. Další jeho výstřelek uvidíte ve válu ROMERO EL MADERO, která začíná tak, že týpek s vlajkou PACE vyběhne na podium, načež se zjeví Pipi alias solidní policejní těžkooděnec a začně ho tomfou řezat přes hlavu 🙂 Ve WELCOME TO HELL (supr, jak mezisloku zpívaj lidi) se na podiu objeví elektrický křeslo (hm zajímavý, že na jeho rohu zase visí vlajka USA), Pipi skřepčí v orandžový vězeňský uniformě a na konci je na tom křesle uškvařen (na oko). Nebo když v EL VALS DEL OBRERO začne několik tisíc lidí z publika (tolikrát oslovovaným přesnějším názvem proletariát :-)) zpívat „Si seňor Si seňor, somos la revolución, tu enemigo es el Patrón“, člověk má až pocit, že tamtí politici dostanou doživotní prázdniny :-). Vál SEXO Y RELIGION si očividně střílí z církevních hodnostářů, potažmo celibátu, Pipi (tentokrát oblečenej jako kněží s růžencem na krku a biblí v ruce) začne píseň krátkou modlitbou, pak spustí kapela a jak píseň dostává grády, rozjede se i Pipi, začne (opět na oko) souložit nafukovací pannu, pak si strčí její hlavu pod hábit do rozkroku a nakonec začne s biblí v ruce masturbovat (umělý penis sme před časem viděli u Rammstein, ne? :-)).

Takhle bych mohl vyjmenovat snad všechny vály (v jedný uslyšíme i dudy), jedná se prostě o prvotřídní show jak po hudební tak po vizuální stránce. Na rozdíl od jiných kapel ale neklade důraz na vizuální stránku takovým způsobem, že hudební produkce ustupuje do pozadí a člověk má spíš pocit, že je v divadle se zajímavou hudební kulisou. Naopak, Pipiho kousky spíš hudbu skvěle doplňujou a vystoupení tak nezklouzne do stereotypu, jak u některejch kapel bohužel bejvá zvykem. Je prostě vidět, že kapela to myslí vážně, chce lidem něco sdělit a není to jen slepý tlachání do vzduchu.

Tenhle dvou-diskovej digipack je povinností pro všechny fans týdle levicový ska-punkový kapely z Vallecasu a troufám si říct, že nadchne i ty, kterejm zatím tadle banda moc neříká.

 

Tracklist:

1. Nino Soldado

2. Tio Sam

3. Gato Lopez

4. Planeta Eskoria0

5. Vals del Obrero

6. Intifada

7. Romero el Madero

8. Welcome to Hell

9. A la Mierda

10. Sexo y Religion

11. Derecho de Admision 0

12. Kasposos

13. Cannabis