V/A – Clit Fest 2004

Typ: DVD
Rok vydání: 2005
Label: Profane Existence
Délka: 56:59
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Před 2 roky vyšlo na Profane Existence DVD s dokumentem z Clit Festu, kterej probíhal v červnu 2004 v Minneapolis. Jeho organizaci měla na triku skupina aktivistů, nazývající se Breast Brigade. Když se podíváme na zúčastněné kapely, pozornější si určitě všimnou jednoho společnýho znaku a tím nemyslim zemi původu. Ve všech kapelách totiž hraje aspoň jedna holka. BB kladou důraz na podporu aktivní účasti holek v punkovém hnutí a dbají na informovanost a vzdělávání se ve věcech boje proti sexismu, ať už ve scéně nebo mimo ní. Festival se konal v all-ages klubu, kde se nesmělo kouřit a snad ani bumbat alkohol.

Hlavní část vyplňuje víc jak půlhodinovej dokument, kde jsou záběry z hraní kapel prostřídávaný rozhovorama s lidma z kapel a lidma z Breast Brigade. Trochu blbý je, že během nich není (až na vyjímky) nikde psaný, kdo že to vlastně zrovna mluví. Takže pakliže nemáš absolutní přehled o xichtech členů účinkujících kapel, nemáš moc šancí vědět, o koho se jedná. Ale ono to není zas tak podstatný, důležitej je v tomto případě obsah slov – ne z jaký huby zrovna vyletěj. Kapely už naštěstí popsaný jsou, od každý z nich je tady jeden vál (vyjímkou jsou Profits, od kterejch jsou tady dva). Postupně se zde představěj The Profits (supr D.I.Y. hc punk z Bostonu s dívčím zpěvem, některý členové nyní hrajou ještě v Mouth Sewn Shut), Garmonbozia (tenhle název se blbě pamatuje, ale zkus to, protože se jedná o dobrou kapelu … místní crust úderka s holkou za mikrákem a další dívčinou, která do toho hraje na cello!), Behind Enemy Lines (tadle banda složená ze členů Aus Rotten a The Pist nepotřebuje komentář, v jejich případě se jedná o regulérní videoklip), Voetsek (kultovní raw punk thrash z Bay Area), Disrespect (80´s UK punk mixlej energií současnejch kapel, mužsko-ženský vokály), Provoked (crustpunk, zde poprvé s novou zpěvačkou), Swashbuckler (místní garage punk, samý holky), Human Order (agresivní anarcho-punk z Chicaga, ženskej zpěv), Daisy´s Compact Mice (lokální neučesanej syrovej garage punk) a Menstrual Tramps (punkrock kapela, složená ze samejch holek). Na festu vystoupila ještě pittsburghská politická punk kapela Aphasia, na DVD se ale bohužel neobjevila – škoda!

Kromě tohoto na DVD ještě najdeš 64 obrázkovou fotogalerii (slideshow) a jukebox, kde je dalších 5 válů, které nejsou součástí video-dokumentu. Vystoupení některejch kapel (Disrespect, Provoked) není úplně bez chyb, ale srát na to – o to je celkovej projev lidštější a autentičtější, záběry nepůsoběj žádnym falešně umělym aranžmá. Zvuk je ve 2.0 a co se týká kvality obrazu, na digitální kvalitu rovnou zapomeň. Tohle je snímaný klasickou ruční kamerou a ve výsledku to rozhodně není na škodu. První press tohoto DVD byl během 3 tejdnů vyprodanej.