V/A – Festa De La Pohoda 10

Typ: DVD
Rok vydání: 2010
Label: Papagájův Hlasatel
Délka: 195m.
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

To, po čem už léta prahnu u Fluff Festu nebo Play Fastu, se podařilo u mnohem skromnějšího a nenápadnějšího domácího festivalu – Festa De La Pohoda, který se koná každý rok v jihočeských Vodňanech. Z jeho desátého ročníku, který se uskutečnil koncem července 2008, bylo pořízeno video, aktuálně vycházející na DVD.

Záznam je točený na dvě kamery, jednu statickou (zřejmě odněkud od zvukaře) a jednu ruční přímo z (a pod) pódia. Zvuk není bez chyb, ale zas tak moc se mu vytýkat nedá, dá se v pohodě. Občasně se dočkáte i záběrů do davu (místy mírně tragikomické, ehm 🙂 Co se týče toho nejzásadnějšího, tak se zde představuje celkem 12 kapel z československé scény a až na ojedinělé vyjímky jsou to dnes už všechno celkem profláklá jména. Takže alespoň velmi stručně:

Úvodní čtvrthodinku si zabírá H.usa, která celej ročník startovala. Jakejsi rock s melodickym zpěvema občasnými grunge prvky na rozehřátí valníku, zde asi 4 vály. Po nich nastupuje Sociální teror a rytmičák i lidi se začínaj rozehřívat. Někdy v té době měli 15 let, takže se ukázali v novější i starší sestavě. Problem 5 z Bratislavy fungoval v letech 1982 až 1985 a nepočítáme-li záblesk na přelomu 89/90, dává se znovu dokupy až v roce 2007. Některý věci je ale lepší nechat u ledu, sorry. To Svině! fungujou jako Viagra a je to vidět i pod pódiem, ze všech kapel měli snad největší „taneční“ ohlas. Štiplavej hc punk se syrovym zvukem, kterej šlape jako stroj. Tak to má bejt. Druhá slovenská návštěva: Ilegality. Jméno zvučné, ale obecenstvo se zas poněkud vyprazdňuje (nemyslim na záchodech). Zhruba 5 válů. Pak přichází dvojka, která by v tomto místě měla mít silnou podporu, protože reprezentuje vyloženě domácí lokální scénu: Dezinfekce a Gride, se kterými přichází dle očekávání ta pravá řezničina (nastoupila další směna). Repertoár se motá hlavně kolem alba „Horizont událostí“. Tepanice. See You In Hell a samozřejmě jeden z vrcholů tohoto ročníku. Spíš mě překvapilo, že i na největší taháky je to „v pitu“ úplně mrtvý. Škoda. Uštkni reprezentují Rožnov, tradiční meku punku, ikdyž ne tak tradičním způsobem, pakliže se to u této části dá vůbec říct. Příjemné a osvěžující oživení, trochu mi to připomíná kapely z předrevolučních let, myšleno v dobrém slovasmyslu. Illegal Illusion předváděj jakejsi alternativní emo grunge s občasnými kytarovými výlety alá Sonic Youth. Michael´s Uncle by leckterým ostatním kapelám mohli dělat minimálně ony strýčky, ale tady předváděj, že maj pořád co nabídnout a do šrotu rozhodně nepatří. U závěrečných P:N:S jsem si předem kladl otázku, jestli vydržej na valníku nebo slezou dolu. Tak co myslíte? 🙂 Tahle smečka dozajista vzbudila a nakopla i ty, který už nohy neudržely a já opět pláču, že to tahle kapela už zabalila.

Kdyby DVD obsahovalo ještě třeba nějakej bonus v podobě krátkých rozhovorů s kapelama, potažmo návštěvníkama festivalu (těma, co ještě vnímali), nebylo by tomu co vytknout. Menší výtkou by mohl být i chybějící tracklist, ale ve finále na to všechno kálí pes, to je všechno vedlejší. Podstatný je, že takový DVD u nás vzniklo a ukázalo, že to JDE. Všem takovejm projektům držím palce … a třeba to nakopne i organizátory dalších festivalů. Brát rozhodně z čeho máme.

Tracklist:

...