ZSK – Wenn so viele schweigen

Typ: DVD
Rok vydání: 2007
Label: Bitz Core Records
Délka: 131:0
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Tahle berlínská partička vydává svý DVD v podstatě už napůl in memoriam, protože (jak jistě víte) si řekli, že v nejlepšim je třeba přestat a docela překvapivě oznámili konec. Kapela se dostala do povědomí lidí zejména ve střední Evropě díky svýmu pojetí rychlýho melodickýho punkrocku, protkanýho silným antifašistickým poselstvím, podporou lidských i zvířecích práv a spoustou dalších užitečných aktivit. Součástí tohoto DVD je i audio CD s celkem 15 skladbama, z nichž 6 je novejch a 9 nahranejch živě. My se ale mrknem na dývko, který je rozdělený do 4 hlavních sekcí: koncert, dokument, videoklipy a bonusy. Takže si to vezmem postupně:

Koncert:
Záznam byl pořízen během společného turné s Toten Hosen v roce 2005 a na necelejch 29 minutách zde uvidíte celkem 9 věcí. Samozřejmě hlavně těch největších hitovek, povětšinou z jejich druhé (a podle mě nejlepší) desky „From Protest To Resistance“. Natáčení probíhalo v jakýsi relativně velký sportovní hale (celkem by mě zajímalo, kolik tam bylo lidí, ale vypadá to slušně narvaně), z několika kamer, takže se vám určitě nestane, že si kapelu náležitě nevychutnáte – vidět je dobře. Horší už je to bohužel se zvukovou kvalitou, ta není zrovna nejpovedenější, ale dá se to – časem si člověk zvykne. Jednotlivý vály jsou protkaný záběry z backstage nebo z toho, co se dělo v hale i před ní.

Dokument:
Oproti většině jinejch DVD zde ale není hlavním chodem záznam koncertu, nýbrž dokument. Dokument s názvem „10 Jahre ZSK“ má hodinu a čtvrt a dozvíte se v něm prakticky všechno, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat. Tedy pakliže umíte obstojně německy. Protože (jak už bejvá smutným zvykem) celý je to opět a zase pouze v němčině a BEZ TITULKÚ alespoň anglickejch, což je podle mě fakt velká škoda. Celým filmem nás provedou prostřednictvím vyprávění všichni 4 členové ZSK a ukážou nám záběry ze svejch prvních koncertů (včetně toho úplně prvního v roce ´97), budete si moct prohlídnout jejich první demokazetu, kterou prodávali za 5 marek, provedou vás studiem kde vznikaly jejich desky, vezmou vás na natáčení videoklipů „Keine Angst“ i „Alles Steht Still“, řeknou jak byli vyprdlý ze společnýho turné s Anti-Flag po Evropě (kde jim dělali předskokany), proberou všechny 3 alba, řeč se samozřejmě bude točit i kolem propojení punkrocku s politikou, na své si přijdou i milovníci záběrů z demonstrací (i z Prahy), atd. atd. Ochuzeni nebudete ani o památné záběry z raných dob kapely, kdy se ZSK nasrali, že je nechtěli nechat zahrát na festu a rozbalili to před dodávkou na parkovišti – všichni jsme o tom už několikrát četli, ale asi málokdo to viděl – takže tady to je!

Videoklipy:
Ty jsou tady 3. Nejčerstvější „Alles steht still“ z roku 2006, neznámější „Keine angst“ (2004) a v neposlední řadě pak vychutnávka v podobě songu „One Day“ z roku 1999, kterejžto kluci točili na ruční videokameru a po jehož skončení se budete moct ještě v pár vteřinách podívat, jaký dělali píčoviny na koncertech, když jim bylo snad 16… (mimochodem v dokumentu už jsme se přesvědčili, že prskavky, ohňostroje a petardy maj ZSK tuze v oblibě, hehe).

Bonusy:
Jeden vál živě z nějakýho letního festivalu v roce 2006, promo video 2005 (záběry kolem ZSK, fanoušci, koncerty, natáčení videoklipu, atd.), fotogalerie a propagační video na DVD „Kein Bock auf Nazis“, které obsahuje celkem 80 minut informací, rozhovorů a dokumentů s proti-nacistickou tématikou (více o této kampani se dozvíte na webu http://keinbockaufnazis.de).

Tracklist:

01. Keine Angst

02. Zähl Die Stunden

03. Fight For More

04. Mein Staat

05. This is Our Answer (Raise Your Fist)

06. Küsst Die Faschisten

07. Was Wir Wollen

08. Was Uns Noch Übrig Bleibt

09. Riot Radio