Converge / Dropdead – split EP

Typ: EP
Rok vydání: 2011
Label: Deathwish / Armagedonn
Délka: 03:43
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

A long long time ago, in a galaxy far far away … myslim, že na tydle dvě kapely by se tenhle úvod hodil stejně jako na Lucasovu ságu. Přestože každá z nich na to jde celkem jinak, obě patří k nejzásadnějším hardcore kapelám poslední doby a obě vznikly před 20 lety (popravdě, úplné počátky Converge se datujou až ke konci roku 1990, ale budem dělat, že to nevíme). A právě k tomuto výročí vzniklo tohle splitko. Teda předem by mě jen ztěží napadlo, že zrovna tyhle dvě bandy by spolu mohly mít split, ale hned jak se ta informace objevila na netu … no, je to ten moment, kdy víte, že tohle musíte mít a dychtivě čekáte na datum vydání. Střih a sedmipalec vkládám na gramec.

Converge i Dropdead se podílí shodně jedním válem. Oba byly nahrány začátkem roku v God City Studios, které patří Kurtu Ballou (kytaristovi Converge) a jejich mastering prováděl John Golden, mající na triku nahrávky třeba Neurosis nebo Melvins. Kapely si jej vydaly sami a o distribuci se starají i jejich vlastní labely – Deathwish (vydavatelství Jacoba Bannona, zpěváka Converge) a Armageddon, což je pro změnu label Bena, kytaristy Dropdead. Vinyl je k mání hned v několika barevných provedeních, u nás se podle všeho zatím nejčastěji objevuje zeleno-černý (má pod palcem Armageddon Label), který prodávali Dropdead i na jejich letošním vystoupení na Obscene Extreme.

Converge se na splitu objevují poprvé po 10 letech, kdy jim vyšla společná nahrávka s Hellchild. Zde přichází se songem „Runaway“. Je to klasická Converge tepanice, chaotickej masakr tu v rychlém a tu ještě šílenějším tempu, s fantastickou kytarovou (i basovou, abychom nekřivdili) vyhrávkou v refrénu, která vám utkvěje v hlavě okamžitě a na hodně dlouho – naposledy mě Bannon takhle usadil v „Dark Horse“ z poslední desky „Axe To Fall“. Následnej nájezd na sloku je opět tradiční convergovská epileptická apokalypsa. Rozhodně jedna z nej skladeb, co jsem od Converge slyšel. Jsem napjatej, co pánové předvedou na novym albu, na němž už pracujou.

Vál od Dropdead se jmenuje „Paths of Glory“ a je to jejich typická rychlá hardcore crust vypalovačka s politickým poselstvím a přesahem, který je pro ně tak specifický (ostatně jsou dostatečně známí i pro svůj anti-autoritářský přístup a ochranu zvířecích práv, všichni členové jsou vegani a podporují ALF). Útočnej a agresivní song, ze kterýho je cejtit naprostý nasazení. Nemá sice tak výraznej refrén jak v případě kolegů, ale to je vynahrazeno větším příklonem k tradičnímu hardcore punku, zrychlenýmu o několik otáček. Jestli se nemejlim, je to jejich první nová nahrávka od splitka s Look Back And Laugh z roku 2004 (když jsme u těch splitů, společné EP Dropdead s Totalitär považuju za jedno z nejlepších, jaké se mi kdy dostaly do uší).

Ve finále se jedná zřejmě o nejdražší nahrávku co mám (poměrem cena / minutáž, vzhledem k tomu, že celkovej čas jsou necelý 4 minuty, jedinou výtku tudíž vidím v tom, že tady mohlo bejt aspoň po dvou válech …), ale srát na to absolutně, kdo by tenhle split nechtěl mít doma ??!! Je fascinující sledovat, jak některé kapely ani po 20 letech existence neztrácí naprosto nic ze své intenzity, nasazení a kvality, v některých případech právě naopak! Je to ranec. Už zbývá jen dodat, že k desce je přiložen i download kupon pro digitální stažení. Berte!

U nás k sehnání v distribuci Phobia Records a Insane Society.

Tracklist:

1. Converge - Runaway 02:05

2. Dropdead - Paths of Glory 01:38