Crutches – D-beat Tsunami

Typ: EP
Rok vydání: 2012
Label: Phobia Records
Délka: 08:39
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Jestli to byl od mistra Phobiaströma promyšlenej a vysmívačnej tah, dát mi zrovna teď na recku zrovinečka náhodičkou kapelu s názvem Berle, tak řikám haha Mírku, počkej až zas usneš na baru …

Inu, každej občas nějakou tu berličku potřebujem, že jo, a po rozpadu Project Hopeless to pro jejich kytaristu a basáka mohla bejt zrovna nová kapela, kterou pojmenovali Crutches. A aby byla sestavička kompletní, za bicí si sednul Jallas, jinak basa a zpěv v SSH. Pokládáme jehlu na drážky vinylu … vazbení, d-takt bicích, přidává se kytarovej rozjezd, zásek, pár výkřiků zpěváka a jedem! Název debutového singlu týhle partičky ze švédského Malmö mluví jasně. Co se týče provázanosti s těma Project Hopeless, tak ta základní švédská d-beat hardcore osa zůstává zachována, ale celý je to hozený víc do japonska, hlavně takovym prasáckym distort zvukem. Ten afektovanej zpěv (ještě o něco víc než u PH, spíš takovej alá M:40) je přenesen i sem, takovej ten vokál, na kterej by moje máma vystrašeně vyjekla „Co mu kdo udělal???“ – ostatně Oscar po nějakejch aktualizacích v sestavě přesedlal výhradně za mikrák, takže odtud asi vítr vane, že. Celou nahrávkou se nese vztek, nasranost, agrese a afekt, tak jak to mají mazlíčci rádi. Politickej anarcho punk beat jak má bejt.

Ještě co se týče doplnění nějakejch faktů, tak kapela se dala dohromady někdy začátkem roku 2010, takže se zdá, že zde není následován takovej ten klasickej trend, kdy protřelý hudební matadoři založej novej projekt a debutová nahrávka je venku pomalu dřív, než se o existenci tý kapely vůbec dozvíš … ikdyž si nejsem jistej, jestli to nebylo způsobený taky Tomovejma problémama se zákonem, kdy skončil v base. Ostatně, tomuhle EP předcházel loňskej demáč, takže můžete šáhnout i po něm.

Singl vyšel za spolupráce Phobia Records, Pissed Off! a Not Enough Records. Jeho součástí je i rozkládací plakoš, kde je nakreslenej pankáč / cruster za mřížema a pod tim nápis „enjoy your freedom while you have it“ … další symbolika, když jsem zrovna před napsáním týhle recenze dočetl Konec civilizace od A. Huxleyho, haha. Takže: enjoy this EP if you have it.

Tracklist:

1. Intro / Let´s Start a Fire 02:38

2. Självutskitna 01:49

3. Kaos / Rännstenssjälarna 04:12