Gamla Pengar – Vackra Land Som Ingenting Gav

Typ: EP
Rok vydání: 2012
Label: Cricket Cemetery
Délka: ?
Autor: Martin Suicide
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Gamla Pengar, čtveřice ze švédského Göteborgu, vydala v poměrně krátkém časovém úseku své již třetí vinylové EP. Tentokrát se o jeho vydání postaral sympatický americký label Cricket Cemetery.

Světle modrý vinyl ve svých drážkách ukrývá 3 písně, bazírující na výrazných melodiích a zpěvných refrénech. Ty jsou naroubovány na skvěle fungující mix garáž rocku s klasickým hardcore punkem. Úvodní „Här Är Ditt Liv“ je bez rozpaků řečeno punková pecka s chytlavým refrénem, nakvašeným zpěvem a chytře zaranžovanými linkami kytar. Druhá ze skladeb je pak pro změnu našláplý rychlý hardcore punk, nesoucí se v duchu švédského hardcore model 85.

B stranu okupuje jedna z nejlepších písniček kapely – ve volnějším tempu se nesoucí „Skulle Hellre Dö Än Att Vara Er“. Té dominuje parádní garáž rockový motiv a refrén, který (podobně jako v případě prvního songu desky) strčí do kapsy nejednu provařenou odrhovačku.

Gamla Pengar se daří elegantně skloubit melodičnost klasického skandinávského punku a garáž rocku s kytarovou neučesaností noisy punkových kapel a energií klasického hardcore. Z této koláže pak dokáží vyčarovat skvěle fungující smršť chytlavé muziky, která mne dostává znova a znova. Dík tomu jsou pro mě jedním z nejvýraznějších objevů letošního roku.

Zde jejich písničky navíc dostanete zabalené v parádním sítotiskovém obalu, nesoucím se v DIY duchu produktů Cricket Cemetery.

Tracklist:

1. Här Är Ditt Liv

2. Ett Hav Av Gas

3. Skulle Hellre Dö Än Att Vara Er