Gride / Abortion – split EP

Typ: EP
Rok vydání: 2013
Label: Totalitarianism Still Continues
Délka: 12:59
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Tak nějak si říkám, jestli u splitka takovejdle kapel neni až skoro zbytečný psát recenzi, protože se jedná o natolik profláklé spolky, že o odběratelích je tak nějak předem rozhodnuto. Ale co kdyby někomu náhodou uteklo info o jeho vydání … Gride i Abortion se scházejí na coffee break v boudičce zvané Totalitarianism Still Continues, která má slovenské stavitele a jejíž hyperaktivita je velmi chvályhodná. Tyhle tři atributy jsou jasnou zárukou toho, že onen coffee break bude mít do odpočinkové selanky asi tak daleko jako pan mocikníže k punkáčovi. A co na tom, že si obě kapely onen meeting plánovali snad víc než tři roky. Pojďme rozkopnout dveře a nahlédnout dovnitř na tu spoušť, kterou po sobě zanechaly.

Strana A: Demontáž.
Gride – domácí fastcore tornádo, o jehož ničivých následcích už se opakovaně mohli přesvědčit i ve Státech, kde maj s tímto živlem bohaté zkušenosti. Jestli si říkáte, že už vás Gride můžou těžko něčím překvapit, hluboce se mýlíte. Námětem, zpracováním a koneckonců i hudebně, přestože to tepou pořád stejně urputně. Gride vás vezmou na docela barvitou procházku a opět dokazují, že na domácím bojišti jsou v jistém směru vyčnívající unikát. Přestože jste tyhle vály pravděpodobně ještě nikdy neslyšeli, budou vám velmi povědomé, až důvěrně známé. První song: povědomej název? Kromě toho, že se tak v originále jmenoval francouzskej film z roku 2001, kde právě roli Vidocqa ztváril dvorní kremelský řiťolízač Depardieu, se jedná o jméno francouzského zločince, který nabídl svou znalost kriminálního prostředí policejnímu aparátu, a který je dnes považován za spoluzakladatele mnoha oborů moderní kriminalistiky. Jeho osud byl rámcově vylíčen v prvním díle Dobrodružství kriminalistiky, čímž se oslím můstkem dostáváme k oné rozsvícené žárovce nad hlavou, protože právě na znělce DK je postaven ústřední hudební motiv tohodle válu. Zlověstná atmosféra zachována, tempo odbourávající. Druhej song: povědomej název? Ještě povědomější melodie. Tady bych si dovolil citovat booklet: „Naše adaptace hudební věty závěrečného aktu baletu Gajané dokončeného roku 1942. Skladba evokuje arménský válečný tanec, kde tanečníci předvádí své dovednosti se šavlemi.“ A jestli si myslíte, že to neznáte, tak znáte. Instrumentálka bez zpěvu. Třetí song: povědomej název? Eště aby ne, jedná se o cover legendárních Našrot (kterým se btw u PHR chystá vinylová verze jejich prvního dema „Totálně Našrot“). Gride tudle záležitost pochopitelně pojali po svém a přitlačili trochu na pilu, nicméně do jejich původního repertoáru zapadá líp než bych možná čekal. Neznat originál, patrně by vás ani nenapadlo podezírat je z toho, že tendle vál nepochází z jejich dílny. Zároveň mi nedá abych nezmínil, že když slyšim to basový intermezzo, nejde si nevzpomenout na dobu kdy se mi ve walkmanu točilo „Smell Me“ od Slut, byť v originále od Našrot je ta symbióza výraznější. Celkově? Sakra pestrej, originální a nápaditej bordel, kšiltovku dolu.

Strana B: Demolice.
Abortion – slovenská grindcore legenda, která nedávno oslavila úctihodných 20 let existence. Takovej slovenskej ekvivalent Agathocles, he? A vlastně je nanejvýš symbolické, že na společném splitu se dráhy tědle dvou kapel propojily, byť je to už hezký rok zpátky. Ale zpátky k současnosti. Po předchozím splitku s ČAD měla být společná nahrávka s Gride jejich posledním vydaným materiálem, ale po návratu z Dánska a pročištění sestavy se jede dál, což je dobrá zpráva pro nemalý hlouček vyznavačů Abortion kultu. Sypačka s kovovym zvukem, tu murmur, tu agresivní krysařík s problematickym chrupem, přesto je zpěvu docela rozumět, občas protkané punk rytmikou, refrény obohaceny o sbor, což přidá slušnej nákop. Hned první song je top! Čtvrtej válec je takovej instrumentální chaotic / experiment / jazz-grind vejplach a musim říct, že ač se v grindu orientuju vyloženě okrajově podle názvů kapel (jsou-li k rozluštění), Abortion píšou! Byť v loňské recenzi na retrospektivní CD zaznělo, že tadle banda jde buď totálně mimo vás, nebo jí máte už dávno rádi, no asi budu zatím ten volnoprostorovej šotek, po tomhle výtvoru inklinující k druhý půlce spektra. V plánu jsou dále splitka s Choked By Own Vomits, Sedem minút strachu, jeden 6-way 7″ split a navíc velké studiové LP/CD s názvem „Original Sin“. Máme se na co těšit.

600 kusů vyšlo na modro-zeleném vinylu, limit o 100 kouscích pak na ručně číslovaném trojbarevném vinylu a s nálepkama. Možná ho ještě seženeš, neváhej, tahle věc se v žádný sbírce rozhodně neztratí.

Tracklist:

1. Gride - Eugene Francois Vidocq

2. Gride - Šavlový tanec

3. Gride - Malá je naděje (cover Našrot)

4. Abortion - Čakanie v dyme

5. Abortion - Prostitúcia života

6. Abortion - Rovno do hlavy

7. Abortion - Pandorina skrinka