Irritation – Socialrealismen

Typ: EP
Rok vydání: 2015
Label: Phobia Records
Délka: 08:00
Autor: Martin Suicide
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Další švédský d-beat crust na Phobia Records. Tak by se dalo jednou větou odbít EP Socialrealismen od relativně nové kapely Irritation, v níž najdete mimo jiné členy podstatně známějších Passiv Dödshjalp. Nicméně jejich předešlá deska mi přinesla příjemné překvapení a tak jsem byl zvědav, s čím se trio švédských cvalíků pochlapí tentokrát.

Ano je to D-beat crust, chcete-li škatulkovat, předvídatelný s ohledem na vydavatele, ve spojení se zemí původu. Je to trochu konfekce, ale zároveň má nahrávka náležité grády k tomu, aby člověku prosvištěla hlavou a zanechala po sobě znatelné stopy. Motorem je tu rytmika, přesná, šlapající a energická, svým pojetím čerpající z Discharge i MotorHead, tak jak mě to baví. Právě rytmika spolu s výborným načuřeným punk zpěvem v rodném jazyce a citem pro jasné melodie jsou tím, čím Irritation vybočují z řady dalších. Celkový zvuk je taková trochu v současnosti typická dunivá, podlazená a hutná hluková stěna s nespornou inspirací v koncepci soundu různých death metalových krajanů. Má to energii, ale něco v tomto pojetí zvuku není mým šálkem čaje a já dík tomu, že mi tohle EP dorazilo zároveň s reedicí Scandinavian Jawbreaker od Anti Cimex pochopil, co je tím aspektem jenž mi nesedí, postrádám tu přesně to, co miluji na Anti Cimex – jasný, tvrdý ale zároveň v každém tónu čitelný, v podstatě rockový zvuk a tímto si tu tak trochu posteskávám nad faktem, že tento rozměr se obecně kamsi v současných nahrávkách vytrácí. Ovšem, Socialrealismen je v dnešních poměrech nakonec velice povedené EP, šlape od začátku do konce, dobře zní, je stylové, pánové mají i čuch na sakra výrazné melodie, kterými vás třeba v úvodní písni obrazně posadí na zadek, a nakonec především v limitované podobě parádně vypadá, jenže když po něm dosedne na gramofon zmíněná klasika, je to tak trochu jiná liga, ale možná tu srovnávám nesrovnatelné a navíc se s tím nic nenadělá.

Pokud vás baví švédské záležitosti posledních dvou dekád, typu Skitsystem či Wolfbrigade, EP Socialrealismen od Irritation může být povedeným přírůstkem do vaší sbírky desek a osobně musím říci, že tomuto kousku vinylu přicházím na chuť každým poslechem více.

Tracklist:

1. Blod Och Tarar

2. Skal

3. Glöm Aldrig

4. Socialrealismen