Jonestown / Kohoutek – split EP

Typ: EP
Rok vydání: 2009
Label: Phobia Records
Délka: 09:41
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

 

Další z avizovanejch recenzí na nové tituly na Phobia Records. Tentokrát na první ze dvou splitek kladenských (s pražskou infiltrací) Jonestown. Na týhle desce se „potkali“ se spolubratry ve zbrani, kteří si říkají Kohoutek, a kteří rozhodně ne náhodou vyrostli taky z podhoubí kladenských sklípků.

Jonestown před časem pookřáli s příchodem novýho zpěváka, kterým je Khaner, bejvalej basák Demarche. Tohle dis-bar komando (podtituly jako „jaegerbomber terrorists“ teď necháme stranou) válcuje energickym d-beat crustem, znatelně ovlivněnym švédskou školou, ve kterym není nouze o afektovanej žiletkovej hrdel, klasický kytarový vyhrávky alá Skandinávie (dvě kytary dělaj v tomhle případě fakt hodně), d-takt bicí, občasný oživující mezihry ani zasekávačky. Závěr první skladby je hodně stylovej, oproti tomu v závěru druhý by možná neškodilo trochu ubrat na tlaku, nicméně ty zlověstný kytarový riffy píšou! Jonestown jsou kapela, která v případě dobrýho nazvučení dokáže krutě diktovat, takže podbasovat – ať to hřmí!

Druhá strana a Kohoutek. Takový vyklidněný název, ale maniakální a nemilosrdná hudební řež. Těžko tuhle kapelu nějak konkrétně hudebně zařazovat, odráží se toho tady fakt hodně. Od metalu, přes hardcore, punk, thrash, až ke špetkám grindu i fastcore – byť poslední tři zmiňovaný v případě tohoto splitu působěj spíš jako „dekorativní doplňky“, než jako hlavní hnací síla. Díky častejm změnám temp a rytmů nepůsobí Kohoutek tak čitelně jako Jonestown (neříkám, že je to dobře ani špatně, prostě je to tak), a to ani nezmiňuju občasnej až epickej nádech, zejména v prvních dvou válech. Každopádně určitě je dobře, že druhou stranu okupuje kapela zas trochu odlišnýho zrna, protože to spolu vhodně kontrastuje.

EPko má rozevírací obal, ve kterym najdete hlavně texty – a zde se přesvědčíte, že ani jedna z kapel na to nejde nikterak složitě, nicméně účel světí prostředky. K dostání je deska za 90 kaček, limitovaná edice pak za 110,- a za prachy navíc inkasujete speciální Jaegerbombers přebal a placku. Nemůžu vynechat ani důležitý a nesmírně sympatický fakt, že z každého prodaného kousku jde část jako benefit na AFA aktivity. Jen tak dál…

 

 

Tracklist:

1. Jonestown - My Life

2. Jonestown - What a Wonderful World

3. Kohoutek - Vztek krve

4. Kohoutek - Chrámy nenasytnosti

5. Kohoutek - 21.století

6. Kohoutek - Férová nabídka

7. Kohoutek - Spálená krajina