Mänsklig Ladugard – Zúfalé riešenie

Typ: EP
Rok vydání: 2011
Label: více labelů
Délka: 14:00
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Mänsklig Ladugard tvoří společně s Adacta, Beton nebo ČAD základní pilíř současných bratislavských kapel, který nehlásaj žádnou bavlnkovou budoucnost. Přesto je tohle po hříchu jejich první nahrávka, která se mi dostává do rukou, předchozí CD „Grymhet system“ mě přiznávám tak nějak minulo.

Řídit se obalem, na jehož přední straně je jakejsi (počítačově upravovanej) zuřivej pes, asi bych nebyl dychtivej ani po jejich debutnim sedmipalci, ale všichni víme, že toto jsou dětské chyby. A samotnej obsah je celkem jiná káva. Hned úvod do světa Mänsklig Ladugard EP nemůže bejt víc stylovej – ocelovej zvuk basy, po převalení několika hliněných brázd se přidaj bicí a kytary s hutnym zvukem a klasický „uh!“ odpíchne d-beat crustcore řezničinu severskýho střihu, která má rozhodně větší tah na bránu, než jsem si předem představoval. Mám totiž pořád zaritý v paměti, jak jsem před časem někde slyšel nebo četl o tom, že ML jedou ve středním tempu, nevim jak je to s tim předchozim CD, ale tady to má teda slušný grády a hlavně druhej, třetí a závěrečnej vál odsejpaj jak se patří. Šlape to. Todle beru. On se o to z velké míry přičiňuje výbornej brutální zvuk, kterej vznikal ve studiu Šopa, tam pánové odvedli svou práci na výbornou. Pochmurnou atmosféru nahrávky ještě umocňuje záhrobní zpěv, ke kterýmu se backing vokály prakticky nepřidávaj (až na nějaký snad dvě vyjímky), což je ale z mého pohledu celkem škoda, obzvlášť když refrény jsou si podobný ako vajco vajci. Kouzlo jednoduchosti na druhou stranu zaručí, že si je budete dávat s kapelou a hrozit u toho pěstičkou ještě během prvního poslechu. V kombinaci s kolovrátkovým tempem (obvykle to vypadá tak, že v jakym tempu se začne, v takovym se to pak valí celej zbytek songu) může celek vyznívat poněkud monotóně. Vlastně vono to monotónní je, ale je to přeci disbeat!

Takže kdo máte rádi temnej valivej d-takt crust s těžkotonážním zvukem a hutnejma kytarama, běžte do toho a budete si pomlaskávat, protože tahle nahrávka se přes vás převalí a zahalí vás do atmosférické temnoty (ne, tohle se fakt nehodí do slunečnejch dnů). Naživo to asi bude slušná jízda, i proto doufám, že se kapela po létě vrátí z režimu spánku a natřou nám to pěkně přímo do xichtu. EP vyšlo za spolupráce Phobia Records, Body Gallery, Trashin mrte cocots, Randall records, Dead roe, Riotstarter records a Obluda records.

Vidina budúcnosti? Nie je!

Tracklist:

1. Betonové hrady 02:50

2. Zufale riešenie 02:10

3. Barikáda 02:35

4. Skryty nepriatel 02:44

5. Tma ma vela tienov 03:41