Průmyslová smrt / Rapsöd – split EP

Typ: EP
Rok vydání: 2011
Label: více labelů
Délka: ?
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Asi by jihlavákům nedělalo zásadní problém dát dohromady solidní komando pro vysočinskou odpověd na kompilace jako „Spalte Brno na prach“ nebo „Prague and Disorderly“ (pravda, nemám aktuální info o tom, kolik z tamních kapel je aktivních k dnešnímu dni, ale!). Jihlava by zkrátka svým kapelním podhoubím mohla směle konkurovat větším městům a v řadě případů by jim i naplácala na holou. Takže vono takovýdle splitko není vlastně nějakým velkým překvapením, v podstatě se samo nabízelo už delší dobu (teď jsem chytrej, co?)

Průmyslovka. Maniakální řežba a léta zkušeností, to se musí někde promítnout. Jediný s čím můžu srovnávat je jejich split s Kobrákama, kterej se mi válí někde doma (ikdyž toho maj na triku podstatně víc, za všechny třeba split s Lobotomia nebo Social Chaos, což taky o něčem vypovídá, ne?), ale to ztrácí smysl, kapela totiž zas ušla kus cesty a často se přiblížuje zvuku takovejch dnešních Gride, byť jsou v současné podobě víc přímočarý a tolik si s tim nehrajou. Pětice válů fastcore grindu, se zvukem ostrym jako břitva, díky němuž se ti celek zařezává hluboko do kůže. Na první poslech mě trochu zarazilo, že praktický jediný slova, kterejm jsem rozuměl, byly vulgarismy (v některejch textech se to jen hemží slovama jako zmrd, kokot, kurva 🙂 ale obecně s tím nemám zas tak zásadní problém – byť chápu, že někdo ho mít může. Koneckonců, většina z nás mluví tak jak nám zobák narost, takže si polib kokot zmrde kurva! Asi i proto, že ulítávám na tom, když jsou sypačkoidní pasáže protkaný momentama s punk rytmikou, největšími favority jsou pro mě „Den mrtvých“ a „Pád modly“. Kvalitní práce.

Otáčíme stranu na Rapsöd. Poslouchám to a ještě víc mě mrzí, že jsem je na Fluffu propásl, protože je to dobrý. Opravdu dobrý. Zklidnění tempa (todle berte hodně v uvozovkách!) do thrash hardcore, podpořenýho vykrákanym vokálem Kocoura (nojo, příroda je nevyzpytatelná). Oproti kazetě z roku 2008 tady nejsou tak líbivě výrazné melodie, který si budete zpívat během prvního poslechu, ale je slyšet, že mameluci se mezitím zase o kus vyhráli a svejm nástrojům diktujou přísnějc (tydle termíny žeru). Rapsöd maj pořád mnohem blíž  k hc punkovému základu, než k tomu metalovýmu, což jim jenom prospívá. Podle mě taky jedna z těch nedocenějších kapel u nás. Co s tim uděláme ???

Kreslenej obal má na svědomí Cejny, kytarista Rapsöd, uvnitř najdete texty v češtině i angličtině a taky nenápadnou zmínku o podpoře ABC. Vyšlo v kooperaci PHR, Phobia records, Totalitarianism still continues, ABC distro, Vejmi 666 records a Hluboká Orba records a vinyl má světle zelenou barvu (toxikkk!). Fakt mám radost, kolik kvalitních domácích titulů tady v poslední době vychází, je to paráda.

Tracklist:

1. Průmyslová smrt - Grinding Party 01:28

2. Průmyslová smrt - Destrukce zevnitř 01:04

3. Průmyslová smrt - Den mrtvých 01:05

4. Průmyslová smrt - Egoisti z punku ven 00:24

5. Průmyslová smrt - Pád modly 01:41

6. Rapsöd - Ruce od krve 02:30

7. Rapsöd - Hradby 02:24