Svart Framtid – EP 1984

Typ: EP
Rok vydání: 2011
Label: Voltage Records
Délka: 09:42
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

Klukům z Brna se povedl husarský kousek, totiž vydat re-edici nesehnatelné sběratelské rarity – jediného EP norských Svart Framtid, která byla beznadějně vyprodaná už, no, určitě hezkých pár let. Původně totiž vyšla před 27 lety (!!!) a prý dokonce žádnou kopii neměli ani členové kapely sami pro sebe. Tahle nahrávka byla zároveń jejich jediným oficiálním releasem, nepočítáme-li účast na kompilacích a živáky na kazetách. To ale není všechno, věrně okopírovaná je i původní grafika a artwork (rozkládací plakátový obal, lepené koláže, apokalyptické malby – pěkně je to udělaný) a to do posledního detajlu, včetně středové polepky na vinylu (pouze doplněné o nápis Voltage Records) a dokonce gramáže papíru! Dostanete tedy naprosto věrnou kopii původního EP z roku 1984 a to snad ve všech směrech.

Tedy skoro, tahle má totiž vyčištěnej zvuk od praskání. O zájmu o ní svědčí nejlépe fakt, že původně bylo v plánu vydat 500 ks, ale ty byly rozebrané ještě dřív, než se vinyl stihnul vylisnout na svět. Takže se udělalo dalších 500 kopií a i ty jsou už teď skoro všechny pryč (možná v době, kdy se tyhle řádky objevují na denním světle, už jsou pryč úplně, takže jestli váháte, nedělejte to, zítra může být pozdě).

Ještě ve stručnosti něco málo o kapele alespoň v základních faktech. SF vznikly v Oslo v roce 1982 a i za krátkou dobu své existence (rozpadli se pár měsíců po vydání tohoto EP, členové se pak objevili třeba v Kafka Process, Stengte Dorer nebo So Much Hate) se stihli stát ikonou norského hardcore punku 80.let. Ostatně, tenhle sedmipalec je dodnes hodně lidmi považován za nejlepší norskou punk nahrávku té doby. Máme tady tedy skandinávský raw punk hardcore se syrovou kytarou, svižnýma bicíma a zpěvem, kterej je nasranej, umíněnej, vyčítavej, ale zároveň vyhledává melodický party, takže celek nevyzní nikterak zvlášť hrubě. Zkrátka svižnej punk, ne přehnaně agresivní, šlape to, má to koule a zároveň je to celkem pohodička (na dnešní dobu). Celkem v tom slyšim i některý kapely z „dnešní“ kodaňský nový vlny, takže bych se nedivil, kdyby vycházely právě i ze Svart Framtid. Zpěv je pochopitelně v rodném jazyce, jinak by to ani nešlo, sedí to jak prdel na hrnec. Mimochodem vevnitř je vložen i „dobovej vnitřňák“ s anglickými komenty textů (taky provedený totožně jako u originálu). Texty samotné se točí kolem studené války, hrozby jaderného konfliktu, miliard vyhozených za zbrojení, vlivu náboženství a prohřešků církve. Ostatně název kapely v překladu znamená něco jako Černá budoucnost (Černé zítřky), což hovoří za vše. I na tomhle je vidět, že lidstvo se bohužel ze svejch průserů ani za skoro 30 let nedokázalo pohnout, natož vyhrabat, všechno zůstává prakticky při starým, mění se akorát místa a jména. Asi by si hoši tenkrát neřekli, že v roce 2011 budou jejich texty pořád tak aktuální.

Tohle dílko nejde hodnotit jinak než plnou palbou. A pro toho, kdo dočetl až sem, máme malou odměnu: jako další re-edice se plánuje EP „Who´ll Survive“ od Crude SS. To jde, ne?

Tracklist:

1. Religios terror 01:16

2. Disiplin 01:18

3. Systematikk 02:10

4. Nar bomba kommer 01:45

5. 17 milliarder 01:34

6. De tror det blir bedre 01:39