Tales of Error – Ritual EP

Typ: EP
Rok vydání: 2013
Label: Voltage Records
Délka: 09:05
Autor: Buky
Hodnocení:
Odkaz: LINK

 

Rozpad skvělý pražský partičky P:N:S někdy v létě 2010 mnohé z nás vůbec nepotěšil, leč o pár měsíců pozdějc jsme si nezhojené bebíčko mohli přelepit náplastí značky Tales Of Error. Tuhle kapelu totiž založili tři ze čtyř členů právě P:N:S a přibrali k sobě bubeníka severočeských Burning Steps. Ti se nám vůbec do sestavy nenápadně infiltrujou, momentálně je tady z nich totiž ještě druhá kytara. Většina z nás asi čekala navázání na původní tvorbu a zas tak daleko od pravdy jsme nebyli (nepočítám-li nacrustlé období), ikdyž úplně stejně to samozřejmě nezní.

Dva roky po vzniku TOE vychází debutový sedmipalec. Prstem na hudební mapě ukazuje už samotnej obal, logo je totální rip-off stovky hardcore kapel (potažmo lokalit), jednoduchej, účelnej, údernej, ale zabalenej ve vychytaně provedenym artworku. Z těch x odehranejch koncertů už je ale nějakou dobu celkem jasno. Živelnej a energickej hardcore punk, stará škola v moderním hávu. Jestli máte rádi kapely typu Kill Your Idols, H2O, Ignite nebo raný AFI, určitě už máte tenhle spolek zaměřenej v hledáčku. Přisolte bostonským hc punkem, špetkou takovejch Negative Approach a občasnejma náznakama ranejch The Offspring (kolem „Smash“ a „Ignition“), a jste doma. Hned úvodní nájezd excelentně navnadí – kopák, přechody, vazbení a … palba. Úvodní vokální start ve mě schizofrenně evokuje „Bleeding“ od Ignite a „Have You Ever“ od Potomstva zároveň – možná je to úmysl (?). Kluci asi nebudou úplně nadšení srovnáváním s P:N:S, ale von se tomu člověk tak nějak někdy nevyhne. Naživo mě P:N:S přišli energičtější a s větším nábojem a tahem na bránu, ale tohle EP rozptýlilo tyto rouhačské myšlenky na padrť. Nemalou měrou se na tom podílí i ultra dynamickej zvuk, kterej celý nahrávce dominuje. Čímž se opět vracíme k tomu Vznicování, protože TOE to do vás chvílema nasolej takovym způsobem, že máte pocit jako by vám křápla bedna střelnýho prachu přímo u makovice. I P:N:S na energii stavěli a zlepšovali se každou další nahrávkou – na TOE je tenhle progres znát, obzlášť když k tomu přičteme fakt, že teď už opravdu vědí, co chtějí hrát. Andrejův hlas je zdá se položenej o něco vejš, ale to je zas daný znatelnější melodikou. Podpora zdvojenejch až ztrojenejch zpěvů tomu dodává potřebnou šťávu.

Od všeho něco, dočkáte se všichni. Song „Ritual“ vám skoro urve škebli, bouřící palba, která z vás vymačká úplně všechno. Oproti tomu závěrečná „Dead Will Testify“ je nejmelodičtější věcí (že by se tady podepsala ta severočeská expanze?) a pro řadu fanoušů bude patrně tou největší hitovkou. Pro někoho možná trochu překvapivě zde chybí první známá pecka „The Highest Price“ nebo ta o Sea Shepherd, rozhodně to ale nebude tím, že by TOE ustoupili ze svých „animal rights“ zásad. Skladba songů zabírá. Když už jsem zavadil o ty texty, všechny jsou už čistě v angličtině, ostatně v poutavě provedenym rozkládacím obalu najdete i jejich překlady do češtiny. Nejlepší mě přijdou ty k prvnímu a poslednímu válu. Hned ten první se vlastně otírá o mý oblíbený rčení „silence is a lie“ … je přeci všeobecně známo, že lidská pasivita postačí zlu k vítězství a vlastně je jeho dvorním pomocníkem. Zmiňovaná poslední má enviromentální námět, resp. pojednává o lidském chování k naší planetě. Texty jsou zajímavě napsaný a i v tomto ohledu udělala kapela krok kupředu.

Tales Of Error jsou vyváženej mix mezi melodiema a energickou řeží a další hmatatelnej důkaz toho, že česká scéna opravdu má kde brát. Jo, abych nezapomněl, videoklip k titulnímu fláku najdete zde. Enjoy.

 

Tracklist:

1. Silence

2. W.A.R.

3. Ritual

4. Dedicated

5. Dead Will Testify